Dneska tu mám článek s tipy na dárky pro předškoláky, děti ve věku kolem čtyř až pěti let. Vloni jsem psala tento s tipy na dárky pro tříleté a rok předtím i dvouleté děti. O letošních Vánocích bude mít naše starší holčička už čtyři roky a tři měsíce, a tak se níže můžete podívat na hračky a knížky, které dostala ke čtvrtým narozeninám a dostane právě k Vánocům. Přidala jsem i tipy na věci, které už máme doma déle, ale pořád ji baví, takže myslím, že by se mohly líbit i starším dětem.

HRAČKY

Dětská kuchyňka a příslušenství do kuchyňky

Tuhle kuchyňku už máme nastěhovanou v novém domečku, když jsem totiž zjistila, že Ikea přestala vyrábět původní bílo dřevěnou a místo ní má v nabídce už jen celočervenou verzi, začala jsem pátrat na bazarech po té světlé. Po pár dnech jsem ji konečně objevila a protože už na sobě pár známek používání měla, trochu jsem ji upravila.

Čajová pikniková sada

Do kuchyňky mají holky tuhle kouzelnou čajovou soupravu Sass&Belle z Bonami, ale hrají si s ní moc rády doma už teď. :))

Doktorský kufřík

Kufřík, který jsem vytvořila pro holčičku k loňským Vánocům a je určitě jedním z nejhranějších dárků vůbec. Hraje si s ním téměř každý den, když se někdo bouchne, hned ho běží ošetřit, ale výjimkou nejsou ani epidemie mezi plyšáky. :)) Koupila jsem kufřík s dřevěnými hračkami v Lidlu a dokoupila opravdický fonendoskop (stetoskop) a v lékárně stříkačky a obinadla.

Zmrzlinový stánek

Tento dřevěný zmrzlinový stánek značky Melissa&Dough z Agátina světa (s kódem IGFEVA10 máte slevu 10% na veškerý sortiment eshopu Agátin svět :) dostala holčička ke čtvrtým narozeninám, ale krásně si s ním vyhraje i naše mladší v roce a půl. Jednotlivé kopečky se dají nabírat lžící a skládat na sebe. A nahoru ještě polevu. Kromě toho je součástí i menu s nabídkou a papírové bankovky. Holky to baví moc a my teď musíme pořád chodit nakupovat. :))

 Kuličková dráha Hubelino

Pokud se ještě nechcete vzdát Dupla třeba proto, že máte mladšího sourozence, který kostičky malého Lega rád pojídá, zkuste nástavbu na kuličkovou dráhu Hubelino. Kostky na Duplo krásně pasují a dobře drží, stačí dokoupit pouze sadu s kostkami na dráhu a ideální je mít velkou podložku. Baví taky moc! Je to zase něco nového, co dělá stavění trochu těžším a větší výzvou.

 Lego Friends 4+, 5+

Holčičku uz ale kromě Dupla láká malé lego. K loňským Vánocům dostala tohle zmrzlinové auto a skládání se mi zdá těžké tak akorát, ještě je to výzva, ale zároveň toho už hodně zvládne sama. Jsou tam větší dílky právě proto, aby skládání zvládly i děti ve věku 4 nebo 5 let.

Dřevěná vláčkodráha a silnice

Vláčky má holčička u obou prarodičů a k loňským Vánocům dostala u obou další sady z Lidlu. Přijde mi super, že jsou všechny prodávané značky dohromady kompatibilní (Ikea, Lidl, Little Dutch, Maxim, Bigjigs, Brio, Janod, Woody, vláčky z Tesca...). Přikupovat se tak dají rozšíření skoro do nekonečna a vytvořit se dá spousta variací. Až se přestěhujeme, tak si určitě některé vezmeme do domečku, protože stavět koleje už baví i mladší.

Letos jsme vymysleli rozšíření o tuhle dřevěnou silnici z Lidlu, ta se dá napojit na železniční přejezd a celou stavebnici tak rozšířit i o autíčka. :))

Puzzle silnice 

Jednou z nejoblíbenějších hraček naší holčičky jsou i tyhle puzzle silnice od Djeco. Moc ráda staví u prarodičů koleje k vláčku, tak jsem si říkala, že tohle by ji mohlo taky bavit. A měla jsem dobrý odhad, když jsme je rozbalily, vydržela si s nimi hrát skoro dvě (!!!) hodiny v kuse (s mojí občasnou interakcí), což se snad ještě nikdy nestalo. Chvilku jsem zvažovala, jestli nedokoupit ještě jednu sadu, ale nejspíš si s tím takto vyhraje díky tomu, že není úplně jednoduché postavit okruh z omezeného počtu dílků. A tak pořád přestavuje a přeskládává, vzteká se u toho a pak má velikou radost, když se to podaří. Puzzle máme z Agátina světa a s kódem IGFEVA10 máte 10% slevu na vše.

Plastelína a kinetický písek

Novou sadu plastelíny dostanou holky k letošním Vánocům, měli jsme tyto sady od Djeco, byly moc fajn, akorát na vzduchu zasychají, takže po čase vyschnou a jsou nepoužitelné. Tentokrát zkusíme Play Doh a uvidíme. (s kódem IGFEVA10 máte slevu 10% na veškerý sortiment eshopu Agátin svět :)

K tomu jsem vybrala ještě tyto pístová vytlačovadl Jovi Blandiver, která dceru moc bavila na kroužku sensohraní. Zbytek potřeb jako váleček, vykrajovátka a formičky už doma máme.

K narozeninám dostala taky kinetický písek a rády si s ním hrají obě holky i já. Je to vážně uklidňující sensorická aktivita, jak se písek dá tvarovat a vzápětí ho nechat protéct mezi prsty. :))

Dětská kabelka, krabička na poklady

Tahle kabelka s dřevěnou rtěnkou, mobilem a hodinkami byl dárek k svátku a budeme muset koupit ještě jednu pro mladší holčičku, protože se o ni stále tahají...

Kelímek na kávu

Kelímek Circular Cup si holčička moc přeje stejný jako má máma, ale růžový. Tak snad jeden na to její 'kafíčko' Ježíšek taky přinese. :))

Panenka a příslušenství

Letošní hlavní dárek pro holky budou panenky. Moc se mi líbí řada Pomea od Djeco, jsou menší, mají 32 a jsou krásně lehké i pro menší děti už od 18 měsíců. Vybrala jsem panenku Prune, která se může koupat, má totiž celé tělo z vinylu, některé jiné jsou částečně látkové, ale zase se dají vyprat.

K panenkám šiju košíky podobné těmto, pro každou holčičku jeden a bylo mi jasné, že by se hádaly zrovna o ten růžový, tak šiju dva podobné, ale každý trochu jiný. :))

Taky jsem přidala ještě jeden kočárek (jeden už doma máme ještě po mně), tentokrát skládací, oblečky, boty a vaničku na koupání. Tak jsem moc zvědavá, co na to budou holky říkat! Vše máme z Agátina světa a s kódem IGFEVA10 máte 10% slevu na vše.

Domeček pro panenky

Domeček dostala holčička k třetím narozeninám i s postavičkami rodiny Gasparda a Romy od Djeco (s kódem IGFEVA10 máte slevu 10% na veškerý sortiment eshopu Agátin svět :). Dlouho jsem hledala nějaké hezké, které by stály a zároveň se jim daly ohýbat klouby, aby seděly. Tyto jsou sice dražší, ale vypadají, že toho dost vydrží. Vyráběli jsme také nábytek a domeček máme tento z Bonami.

Magnetická stavebnice

Zatím nechávám v záloze, ať už Connetix nebo Geosmart, případně Smartmax pro menší. Když jsme měli Connetix půjčenou, tak holky bavila moc.

SPOLEČENSKÉ A KARETNÍ HRY

Od doby, co má starší holčička čtyři roky, tak už vydrží u kratších her, nejoblíbenější je u nás Eduludo Bingo 1,2,3 a Malé dvojice Little Match, oboje od Djeco. V Bingu se točí šipkou a podle toho, které zvíře padne, se přikládá číslo (takže se dá zároveň trénovat i počítání do šesti), kdo má první zaplněnou kartu, vyhrál. A Little Match je vlastně taková variace na prší, přikládá se buď stejná barva nebo stejné zvíře. Ještě mě zaujala přebíjená Batanimo, to už bychom mohli taky zvládnout.

Ale máme i klasiku Člověče, nezlob se! a krásné zvířátkové pexeso. ale ty většinou nedohrajeme do konce, protože ji v půlce přestanou bavit.

A k Vánocům dostane Carcassone pro děti, tak jsem moc zvědavá, jak ji bude bavit. Sama mám všechny verze Carcassone pro dospělé moc ráda, nejvíc teda Lovce a sběrače a klasiku. (s kódem IGFEVA10 máte slevu 10% na veškerý sortiment eshopu Agátin svět :)

 

KREATIVNÍ DÁRKY A TVOŘENÍ

Výtvarné potřeby a kreativní sady od Djeco

Sady od Djeco mám moc ráda! Vždycky je kupuju jako dárek, my jsme vyráběly masky a korunky pro princezny, ale ráda bych s holčičkou zkusila i pískování nebo origami. Pro holky jsou nádherné třeba tyhle krabičky, zdobené peněženky, náramky, misky, přívěsky, vyškrabávací víly...většinou jsou sice určené pro starší děti, ale myslím, že s pomocí dospělého to zvládnou i čtyřleté. :)) Je mi ale jasné, že největší úspěch by mělo pískování nebo třpytky, ale pořád na ně sbírám odvahu. :D
Doma máme i tuto sadu koláží zvířátek s nálepkami a ještě se mi zalíbily sady inspirované tvorbou umělců, třeba čtvercové hlavy od Pabla Picassa nebo dolepování pop-artových ilustrací podle Andyho Warhola. (s kódem IGFEVA10 máte slevu 10% na veškerý sortiment eshopu Agátin svět :)

Samolepkové sešity

Samolepkové sešity jsou u nás moc oblíbené, nejradši mám ty od Jiri Models, doma už máme Roční obdobíCestování, Letiště, Na statku, Těšíme se na jaro, Princezny a teď v adventním kalendáři i Těšíme se na Vánoce. Ale myslím, že ještě nejsou poslední. :)) Vždycky jim vytrhnu stránky s nálepkami, sundám papír okolo a holky si pak už zvládnou nálepky odlepovat a zase nalepovat samy. (s kódem IGFEVA10 máte slevu 10% na veškerý sortiment eshopu Agátin svět :)

Puntíkovánky

Puntíkovánky od Fufa se mi moc líbí už dlouho. Mají teď i novinku dolepovánky, kdy se puntíky netiskají, ale nalepují. A něco podobného si můžete snadno vyrobit ze špuntů od vína, pár předloh mají na webu i zdarma ke stažení, tak můžete nejprve vyzkoušet, jestli by to vaše děti bavilo a pak teprve koupit. :))

Sešity s úkoly, roztančené fixy

zné pracovní sešity s aktivitami dostává holčička od prarodičů, mně zaujaly Roztančené fixy od Albi, což je taky takový pracovní sešit s fixami s houbičkou. Díky mazatelným fixům můžou děti sešity vyplňovat opakovaně a procvičovat si tak úkoly znovu a znovu.
 

Vodou plnitelné štětce a akvarelové pastelky

Další u nás oblíbená aktivita je malování akvarelovými pastelkami a k tomu vodou plnitelnými štětci, navíc je super, že to nenadělá moc nepořádku, protože nehrozí vylití vody.

Sešity od Pipasik

Máme doma už Čmáropis a Můj dům, ale myslím, že brzy pořídíme i Abecedu a Moje první číslaČmáropis je vlastně taková knížka plná aktivit od vybarvování až po vystřihování a nalepování. Mně se líbí moc a holčičku taky baví. Pipasik má i další krásné sady, mrkněte.  (s kódem IGFEVA10 máte slevu 10% na veškerý sortiment eshopu Agátin svět :)

SPORTOVNÍ POTŘEBY

Kolo

Na jaře dostala holčička předčasný dárek k narozeninám a sice šlapací kolo! Vybrali jsme nakonec odlehčené kolo české značky Beany a jezdí na něm moc ráda.

Kolotočka

Kolotočky mají u holčičky ve školce a vždycky mi nadšeně vypráví, jak se zase točila. :))

KNÍŽKY

Krásných knížek je tolik! Vždycky, když začnu hledat, jaké bychom mohli koupit, objevím jich tolik, že pak tápu, které vybrat.

Péťa

Knížky o Péťovi jsou u nás moc oblíbené, Péťa říká první slova jsme jeden čas četli každý večer před spaním, že už jsem ji znala nazpaměť. Mladší má zase moc ráda první díl: Péťa se učí mluvit. Letos tedy kupujeme další pokračování: Péťa mluví ve větách a Péťa na prázdninách.
 

Marianne Dubuc

Sázka na jistotu jsou knížky od Marianne Dubuc, já letos vybrala Já nejsem tvoje maminka, ale moc se mi líbí i Horská cesta nebo Nina a Eda jdou na ryby, což je vtipný příběh pro nejmenší na principu gamebooku, kdy mohou děti sami rozhodnout, jak bude děj pokračovat.

Petr Horáček 

Knížky od Petra Horáčka jsou také sázka na jistotu, my máme doma Nový domek pro myšku.
 

Daisy Mrázková 

Daisy byla česká výtvarnice, která má na kontě spoustu krásných dětských knížek. Máme doma Neposlušnou Barborku, která je o otevírání bran a míchání barev, ráda bych pořídila i Akvarel pro nejmenší a knížku Můj medvěd Flóra.
 

Mám tě ráda

Knížku mám tě ráda jsem chtěla letos koupit holkám k Vánocům, ale je všude vyprodaná, tak snad bude ještě dotisk. Doma máme Mám tě rád sestřičko, kterou jsme koupili starší před narozením mladší a četla ji moc ráda.
 

Herve Tullet: Knížka

Knížka je knížka, která vám na každé stránce poví, co s ní máte udělat. Stačí jí zatřást, někde poklepat, jinde fouknout do barevných puntíků a začnou se dít překvapivé věci…

Hudební knížky: Packa a orchestr, Čtyři roční období v jediném dni

Tyhle dostala vloni a baví ji pořád i teď. Žádné otravné melodie, které vás po chvilce ořezanou bavit. :))
Zaujala mě taky Andělka od Ester Bezděk, Ani za nic!, Od hádky do pohádky s podtitulem Jak se Honza a Hanča naučili řešit problémy, Včelař Josífek, František z kompostu, mladší dostane Hravouku. V záloze pro větší si nechávám krásné atlasy Animalium a Botanicum. A taky knížky o umění Můj šálek umění a Od Venuše po atomy.

Časopis Puntík

Puntíka kupují holčičce prarodiče už od dvou let, ale moc ráda ho čte i teď. Opakovaně se vrací i ke starším číslům a zvládá postupně i těžší úkoly.

A už se moc těším, až budeme moci od šesti let číst i časopis Raketa. :))

 

Albi tužka

 
Zatím ji nemáme a nějak pořád nevím, jestli ji pořídit nebo ne. Nicméně kamarádky si ji moc chválí, tak asi taky časem podlehnu.

Tak doufám, že jsem vás trochu inspirovala, budu ráda, když mi dáte vědět, jaké hračky a knížky měly úspěch u vás. Nebo co jste zrovna vy vybrali k letošním Vánocům.

Mějte krásný a pohodový advent! Eva

// foto moje ©gathermoments, článek obsahuje affiliate odkazy