Hnízdo orlů skalních se nachází v odlehlém rašeliništi v národním parku Soomaa. Toto území je známé již od druhé poloviny 20. století, kdy zde legendární estonský přírodovědec Viktor Masing (1925-2001) nalezl hnízdo orla skalního. Během posledního čtvrtstoletí měli orli skalní v této oblasti nejméně čtyři hnízda. Hnízdo s kamerou využívají orli od roku 2011 a celkem zde odchovali čtyři mláďata – naposledy v roce 2020, kdy jsme toto hnízdo poprvé pozorovali kamerou. Všechna čtyři mláďata zde byla okroužkována a jedno z nich bylo spatřeno později na estonském krmelišti. Orlík z roku 2014 byl nalezen mrtvý v Polsku v roce 2015.

Orli skalní začínají zdobit hnízdo čerstvými větvemi již koncem zimy. Obvykle se vejce snáší v druhé polovině března, ale není neobvyklé ani tzv. nehnízdní období, kdy se hnízdo zdobí čerstvými větvemi, ale žádná vejce nejsou snesena. V hnízdě orla skalního jsou až dvě vejce a mládě (mláďata) se líhnou koncem dubna. Obecně se však vylétne pouze jeden orel, i když se vylíhnou dva. Slabší mládě obvykle uhyne kvůli nedostatku potravy.

Hnízdní kameru nastavili Urmas Sellis a Gunnar Sein z Eagle Club Estonia a Omar Neiland (Beta Grupp OÜ) na začátku února. Používají kameru AXIS F41 s mikrofonem na zakázku od Omara. Hlavní tělo fotoaparátu je pod hnízdem na kmeni stromu, ale objektiv a snímač jsou na úrovni hnízda.

Objektiv fotoaparátu při pohledu z hnízda (Foto Urmas Sellis)

Kamera je napájena solárními panely a pro úsporu energie se kamera po setmění vypne. Přímý přenos z hnízda pokračuje s východem slunce. Obraz z kamery je přenášen přes 4G mobilní internet, takže při intenzivním využívání sítě může docházet k výpadkům přenosu. Environmental Investment Center podporuje instalaci, demontáž a údržbu kamer.

Hlavní systém na zemi (Foto Urmas Sellis)

Hnízdění 2022

Původ samce orla skalního Kalju není znám, ale samice Helju má na levé noze kovový lotyšský kroužek.
Helju snesla první vejce sezóny 2022 15. března, druhé 19. března

Online přenos z hnízda:

Orel skalní – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznamy:

Snůška prvního vajíčka

Sameček přináší pro samičku hlodavce


Druhé vajíčko

Sameček přináší na hnízdo větvičku

Zdroj: Kotkaklubi, videozáznamy Kotkaklubi, liznm,