Páru mravenečníka velkého se v liberecké zoo podařilo přivést na svět historický první mládě. Mládě mravenečníka velkého které se narodilo 28. února letošního roku se má čile k světu a přibývá na váze.
Tento druh je novým chovatelským programem Zoo Liberec od 18. července 2017, kdy se nejdříve uskutečnil transport samce (*2015) z maďarské Nyiregyházy. 27. března 2018 přicestovala tehdy dvouletá samice ze zoologické zahrady v Budapešti.

Liberecká zoo se pustila do chovu mravenečníků mimo jiné proto, že tento druh patří mezi tzv. zranitelné druhy. To znamená, že tomuto druhu hrozí ve střednědobém výhledu vyhynutí. „Pro chovný pár jsme využili izolovanou expozici se zatepleným zázemím, které je pro teplomilného mravenečníka životní nutností. Celý prostor samozřejmě také akceptuje samotářský život samce a samice mimo dobu páření,“ informoval Luboš Melichar, hlavní zoolog.

 

Mravenečník velký (Myrmecophaga tridactyla), zvaný též mravenečník tříprstý je největší druh mravenečníka . Obývá většinou pastviny, listnaté a deštné lesy Střední a Jižní Ameriky.
Tělo mravenečníka je nápadně stlačené z boků, začíná úzkou trubkovitou hlavou a končí mohutným ocasem. Jeho jazyk měří až 60 cm, slouží k vybírání mravenců z mravenišť. Velké drápy na třech ze čtyř prstů směřují při chůzi nahoru, mravenečník našlapuje na klouby prstů. Jsou to samotáři, více mravenečníků se potkává jen v období páření. Samice po březosti 6 měsíců porodí 1 mládě, které do stáří 1 roku vozí na zádech. Kojí je 6 měsíců, samostatné je až ve 2 letech.

V Červeném seznamu IUCN je mravenečník velký zařazen jako zranitelný druh. Obývá sice rozsáhlý areál, ale jeho rozšíření je ostrůvkovité a v mnoha oblastech už zcela vymizel. Hlavní hrozbu pro něj představuje přeměna krajiny, ale také lov.

Zdroj: Zoo Liberec, Wikipedie