Ve skupině klokanů rudokrkých se letos představí v plzeňské zoo třetí bíle zbarvený klokan. Klasicky zbarvené samici klokana rudokrkého se na sklonku minulého roku narodilo čistě bílé mládě.
Mládě objevili ošetřovatelé ve vaku hnědě zbarvené samice již 27.12, ale teprve nyní se podařilo pořídit jeho fotografii. Mládě je zatím vidět jen sporadicky, ale s přibývajícím věkem bude vidět stále častěji a začne z kapsy i vylézat.

První klokan rudokrký žil v plzeňské zoo v polovině 60. let. Od roku 1977 po dobu pěti let plzeňská Zoo chovala vzácného klokana uru. Od roku 1993 se znovu objevuje klokan rudokrký a je chován v Zoo Plzeň dodnes, nepřetržitě 27 let. V českých oborách se tento druh objevoval již v 19. století, je to otužilý a často chovaný druh. Ve větším množství druhů a kusů jsou v plzeňské zoo klokani chováni posledních 20 let. Současná kolekce má úctyhodných 9 druhů ve třech velikostních stupních. Klokaní trpaslíky (klokánek krysí a králíkovitý), středně velké druhy (klokan rudokrký a uru) i giganty jako klokan obrovský a rudý.
První bílá samice (Albína) přicestovala ze Zoo Zlín v roce 2017, v roce 2018 měla bílé mládě (samec Jumpy), v roce 2019 klasicky zbarvené. V sezóně 2020 tak budou ve výběhu již 3 bílí klokani.

Klokan rudokrký je středně velký poměrně podsaditý klokan s dosti hustým kožichem, snadno se pozná podle víceméně červenohnědého týlu. Své jméno získal podle narudlého zbarvení krku a na plecích. Klokan rudokrký je řazen mezi středně velké druhy. Vyskytuje se ve dvou poddruzích v jihovýchodní Austrálii od jižního Queenslandu až po jihovýchod Jižní Austrálie a Tasmánii.

Klokani jsou typickými zástupci řádu vačnatců. Nejsou schopni normální chůze, pohybují se skoky po zadních nohou. Žijí v rodinných nebo příbuzných skupinách, které nemají žádného vůdce.
Po březosti trvající 30 dní se rodí jedno mládě. Je slepé, holé a váží méně než jeden gram. Vyšplhá se do vaku po matčině srsti a přisaje se ke struku. Ve vaku zůstane 40 týdnů, nejdéle ze všech druhů klokanů. Několik měsíců po narození začíná malý klokan žrát trávu a listy.
Klokan rudokrký dorůstá v dospělosti výšky těla kolem 70-90 centimetrů a ocas bývá dlouhý od 60 do 85 centimetrů. Hmotnost dospělých zvířat kolísá od 11 až do 27 kilogramů. Dožívá se v optimálních podmínkách 12, ojediněle až 15 let.
Horské dny tráví klokan rudokrký ukryt ve stepi nebo lese. Aktivní je v noci nebo za soumraku. Živí se převážně výhonky trav, listy a bylinami.

Zdroj: Zoo Plzeň, Foto: Petr Böhm