V Safari Parku Dvůr Králové přišlo po patnácti letech na svět mládě ohroženého hrošíka liberijského. Ten se narodil v noci z 25. na 26. října a je plně zdráv.
„Ve Dvoře Králové se před dvaačtyřiceti lety povedlo odchovat úplně první mládě hrošíka liberijského v tehdejším Československu. Nový přírůstek – první po takřka 15 letech – je důležitý z více důvodů. Navazuje na naši mimořádnou tradici a jde o velmi vzácné zvíře,“ uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas.
Mládě se narodilo v noci z 25. na 26. října. „Je to zdravý samec, který pravidelně pije a zdárně roste,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý. Hladký průběh přitom nebyl předem vůbec jistý. „Samice Tanquey rodila poprvé, o mládě se ale příkladně stará a respektuje i rutinu běžného provozu,“ doplňuje Jiří Hrubý. Tanquey zvládla porod zcela sama, když přišli ošetřovatelé v pondělí 26. října ráno do práce, našli už mládě ve stáji pečlivě očištěné.

Chov hrošíků liberijských v lidské péči bohužel dlouhodobě stagnuje. Jedním z důvodů je i nedostatek vhodných samců. „Z narození samce máme proto dvojitou radost,“ pokračuje zoolog. Otcem mláděte je sedmnáctiletý chovný samec Wamburuhtuh (řečený Valda), který dorazil do Podkrkonoší teprve na začátku letošního roku, a pochází z Rotterdamu. Matkou je samice Tanquey. Ta se narodila ve Dvoře Králové a je jí necelých dvacet let. Spojení rodičů je geneticky cenné, mladý samec bude proto v evropském záchovném programu velmi důležitý.
Chov hrošíků je složitý. Jednotlivá zvířata jsou vzájemně dost nesnášenlivá, a kdyby je zoologové spojili v nevhodnou dobu, mohlo by dojít k napadení a velmi vážným zraněním. Ošetřovatelé musejí své svěřence dokonale znát a odpozorovat říji samice, během které je jen pár dnů ochotná samce snést.

Návštěvníci nový přírůstek uvidí až na jaře, až bude hotové jejich nové zázemí. „Právě vznikají nové větší bazény ve venkovních výbězích, kde bude možné hrošíky lépe pozorovat. Dosavadní palisádové oplocení nahradí výtvarně pojaté zídky, které navážou na estetiku západoafrického Tiébelé v těsném sousedství a sjednotí tuto část areálu,“ popisuje Hrubý.

Hrošík liberijský

Hrošík liberijský je výrazně menší příbuzný hrocha obojživelného. Liší se od nich nejen vzrůstem, ale i chováním. Hrošík liberijský dosahuje délky těla 1,4-1,75 metru, délky ocasu 15-17 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 160-275 kilogramů.
Hrošíci liberijští žijí samotářským způsobem života v teritoriích, která si značkují svým trusem. Samec a samice se potkávají pouze v období páření. Březost trvá okolo 7 měsíců. Mívají pouze jediné mládě, vážící 5-7 kilogramů, které samice kojí 9 až 12 měsíců.

Jejich kůže je stejně jako ta hrocha obojživelného náchylná k vysychání a stejně jako oni mají kožní žlázy produkující mazlavý sekret, který kůži chrání. Na rozdíl od hrochů obojživelných nejsou ovšem tolik vázáni na vodu a nejteplejší hodiny dne tráví ve stínu stromů, kalužích nebo mělkých jámách. Živí se rostlinou potravou včetně keřů, kapradin a ovoce.
Řadí se mezi ohrožené druhy zvířat. Jejich počty se ve volné přírodě neustále snižují, a to v důsledku kácení tropických lesů a lovu kvůli masu a zubům.
Zdroj: Safari Park Dvůr Králové