Samice lva berberského Khalila porodila  5. července tři mláďata. O potomky se stará v chovatelském zázemí. Na určení pohlaví zoologové zatím čekají do první preventivní prohlídky, která se uskuteční v nejbližší době. Ošetřovatelé zatím vše pozorují pouze přes kameru.
Z kamerových záběrů je zřejmé, že všechna pijí a samice Khalila se o ně stará s podobnou pečlivostí, jako tomu bylo při jejím loňském odchovu. Jedno ze lvíčat je viditelně menší než ostatní.

Záznam z kamer. Zdroj: ZOO Dvůr Králové

V první fázi po opuštění porodního boxu budou mláďata vycházet na dvorky u pavilonu, kde se přes mříže budou seznamovat se zbytkem skupiny. „První kontakt proběhne jistě přes bezpečnou bariéru plotu. Až v situaci, že lvíčata budou schopná odolat případnému neomalenému chování sourozenců, spojíme je dohromady,“ plánuje Jaroslav Hyjánek ředitel Safari Parku Dvůr Králové. Obě roční lvíčata v budoucnu skupinu opustí.

Ve Lvím safari je nadále k vidění zbytek dvorské smečky, jeho provoz situace nijak neomezuje. „Pro samotné lvy je situace zcela přirozená, i v přírodě samice běžně na několik týdnů odchází mimo smečku, aby porodila a o samotě se věnovala mláďatům,“ upřesňuje Jaroslav Hyjánek.

Lev berberský

Lev berberský, kterého chová Safari Park Dvůr Králové, už z volné přírody zcela vymizel.
Samci mají mohutnou hřívu, která u některých jedinců zasahuje přes břicho, až do slabin. Na konci ocasu má lev chomáček chlupů hnědé barvy.
V minulosti obýval tento velký poddruh lva pustinného severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad. Lev jejediná kočkovitá šelma, která žije a loví ve smečkách. Jeho kořistí jsou velcí kopytníci, jako jsou pakoně, impaly, zebry, ale troufnou si i na buvola, žirafu či mladého slona. Smečka je zpravidla vedená jedním nebo dvěma silnými samci. Jejich úlohou je smečku chránit, naopak lov je z větší části záležitostí lvic. Ty jsou bezhřívé a dosahují zhruba poloviny hmotnosti samce, který dosahuje váhy až 250 kg. Své teritorium si označují řevem, který se nese až 8 km daleko.

Chov lva berberského v licencovaných zoologických zahradách se řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu (EEP), který doporučuje spojování vhodných jedinců a přesuny nebo umisťování mláďat či případná managementová opatření chovu, vedoucí k co nejvyšší genetické pestrosti populace lvů berberských v lidské péči. Právě tyto kroky jsou zásadní pro přežití druhu do budoucnosti.

Lvi na posezení spořádají velké množství masa a většinu dne tráví jeho trávením a odpočinkem. V dvorském safari parku dostává dospělý lev 4-10 kg masa denně a jednou až dvakrát do týdne má půst.
Zdroj: safaripark.cz