Tento stručný přehled se zabývá běžnými otázkami týkajícími se tvaru drápů orla bělohlavého, jeho délky, přizpůsobení a síly. Majestátního orla bělohlavého mnozí znají a starověké kultury ho uctívají. Síla jeho drápů byla spojována se superlativy, které nemusí přesně reprezentovat amerického národního ptáka. V tomto článku se pokouším rozšířit, objasnit a reagovat na to, co bylo napsáno o drápech orla bělohlavého.

Pravá boční noha dospělého orla skalního. Všimněte si, že DIGITI (Hallux) a DIGITI II (Vnitřní dráp) jsou největší. Obě nohy mají stejné vlastnosti drápu.

Mají orli bělohlaví spáry nebo drápy?

Častou otázkou je, zda orli bělohlaví mají spáry nebo drápy. Rychlý přehled literatury naznačuje, že spáry a drápy jsou v podstatě stejné co do složení, tvaru a většiny funkcí. Technicky vzato, savci, plazi a ptáci mají drápy velmi podobného vzhledu. Ale spáry orla bělohlavého a jiných dravců se nazývají drápy. To znamená, že pouze draví ptáci mají drápy, zatímco ostatní zvířata, včetně jiných než dravých ptáků, mají spáry. Říkáme například spáry kachny nebo holubice, nikdy ne drápy kachny nebo holubice. Spáry a drápy jsou také ve složení stejné. Oba jsou vyrobeny z keratinu, což je stejný tvrdý protein, který tvoří lidské vlasy. Spáry a drápy lze vidět jako stlačené a ztvrdlé lidské vlasy.
Rozdíl mezi funkcí spárů a drápů. Jediný zjevný rozdíl je v tom, že drápy se používají k uchopení a přenášení věcí. Spáry mají mnoho podobných funkcí jako drápy, ale nepoužívají se k uchopování a přenášení věcí. Dravci používají své drápy k uvěznění a nošení své kořisti, hnízdního materiálu. K nošení kořisti nebo jiných věcí používají zobák jen zřídka. Na druhé straně savci, plazi a jiní draví ptáci používají své spáry k šplhání, běhání, kopání děr v zemi a dokonce k zachycování své kořisti, ale nemohou kořist nebo jiné věci nést nebo přepravovat svými spáry. Mají tendenci nosit věci ústy a zobáky.

Orel bělohlavý má 8 drápů.

Orel bělohlavý má na každé noze čtyři drápy. Drápy začínají u mláďat jako šedé, ale v době, kdy orel opouští hnízdo, zčernají. Drápy nikdy nezmění barvu po celý zbytek orlího života. Tři prsty a drápy směřují dopředu, zatímco jeden směřuje dozadu nebo opačným směrem (viz foto výše). Zadní palec je známý jako „hallux“ a má u lidí podobnou funkci jako palec. Halux umožňuje dravým ptákům uchopit a nosit kořist nohama.

Jak orli používají své drápy?

Drápy jsou nejdůležitější částí těla dravých ptáků. Je to jejich lovecký nástroj, na kterém jsou dravci zcela závislí, pokud jde o přežití. Orli používají své drápy k zachycení, podrobení a zabití své kořisti. Orli a jiní draví ptáci také používají své drápy k přidržování kořisti a trhání malých kousků masa zobákem. Kromě toho, že orlům slouží jako nejdůležitější lovecký nástroj, používají své drápy také jako zbraně k útokům na jiné ptáky a zvířata, k obraně jejich území a k boji o zdroje, jako je potrava a partneři pro páření. Orli také používají své drápy k přepravě hnízdního materiálu, sedí na větvích různých velikostí a sami se upravují.
Některé druhy orla, včetně orla bělohlavého, používají své drápy k tomu, aby se ve vzduchu spojily s drápy jiného orla; pak oba orli klesají vertikálně ve spirále. Jedná se o leteckou ukázku, kterou orlí samec a samice provádějí během vytváření párů.

Dráp orla bělohlavého znázorňující provedená měření uvedená v tabulce níže.

Velikost drápu orla bělohlavého.

Orel bělohlavý je jedním z největších dravců v Severní Americe a má jedny z největších drápů. Orel skalní je velmi podobný velikosti a má podobné drápy.
Kalifornský kondor je největší létající pták v Severní Americe, ale pojídá mršiny. Proto jeho drápy nemají stejnou funkci jako u dravců, kteří loví živá zvířata. 8 drápů orla bělohlavého má různé velikosti a liší se tvarem. Tým ornitologů provedl měření drápů na mnoha orlech bělohlavých. Zjistili, že hallux (číslice I) je největší a nejsilnější dráp, těsně následovaný drápem číslice II (vnitřní prst). Drápy číslic III a IV jsou podstatně menší.
Velikost drápů I a II je přizpůsobena lovecké strategii orla a zacházení s jeho kořistí. Funkcí drápu je i sevření kořisti za přední drápy. Současně orel používá drápy II na opačných nohách k uchopení a přepravě své kořisti. Drápy I a II každé nohy fungují jako hlavní nástroje, zatímco drápy III a IV, střední a vnější drápy, mají pouze podpůrnou roli. Někteří ornitologové nazývají vnější drápy pomocnými drápy. Následující tabulka ukazuje délku, tětivu a hloubku drápů orla bělohlavého.
Část nohy Míry v cm
Délka číslice I 5.3 tětiva 3.3 Hloubka 1,0
Délka číslice II 5.3 tětiva 3.0 Hloubka 1,2
Délka číslice III 4.3 tětiva 2.5 Hloubka 0,7
Délka číslice IV 3,8 tětiva 2,2 Hloubka 0,7
V délce drápů orla bělohlavého je velká variabilita. Obecně platí, že větší ptáci mají delší drápy. Samice orla bělohlavého jsou vždy větší než samci a mají větší drápy. Pravé a levé nohy orla bělohlavého dole ukazují rozdíl mezi halluxem a vnějšími drápy. Podívejte se na rozdíl ve velikosti mezi DIGIT I a DIGIT IV levé nohy níže. Všimněte si také rozdílu mezi vnitřním drápem DIGIT II na pravé noze a vnějším drápem DIGIT IV na levé noze.

Pravá a levá noha orla bělohlavého vykazují rozdíly ve velikosti jeho drápů

Nohy orla bělohlavého a úpravy drápů.

Orlí drápy jsou přizpůsobeny k chytání a manipulaci s rybami, které tvoří hlavní zdroj potravy tohoto ptáka. Za tímto účelem se hallux a dráp prstu II vyvinuly ve větší a zahnutější než střední a vnější drápy. I když se nejedná o adaptaci drápu jako takové, nohy orla bělohlavého mají na „dlani“ malé hrbolky, které pomáhají zajistit kluzkou kořist jako ryby.

Jaká je skutečně síla drápu orla bělohlavého?

Čísla síly stisku uvedená pro orla bělohlavého mohla být přehnaná. Abych se dostal k přesnějšímu číslu síly stisku orla bělohlavého, porovnávám známou sílu stisku jiných dravců s jejich loveckým chováním a výběrem kořisti. Konfigurace prstů dravce, tvar drápu, délka a související nohy, chodidla, svaly a šlachy vedou k dokonalému nástroji k uchopení, bodání a drcení, který odpovídá jeho loveckému chování; to je výsledek milionů let evoluce. Naléhavá čísla moci přiřazená známým dravcům nalezeným na internetu pocházejí z převážně necitovaných zdrojů. Níže uvedená tabulka ukazuje lisovací sílu librách na čtvereční palec (psi) několika známých dravců.
Orel skalní: 400 až 791 psi.
Orel bělohlavý: 700, 823 a dokonce 1000 psi.
Harpyje Eagles: 530 až 598 psi.
Orel filipínský: vyšší než 500 psi. Výr virginský 500 psi. Káně rudoocasá: až 200 psi.
Přítlačná síla přiřazená orlu bělohlavému může být zvýšena vzhledem k jeho loveckému chování. Výr velký a orli skalní, filipínští a harpyje loví malá a středně velká živá zvířata, která si musí rychle podmanit a zabít, než lovci způsobí škodu. Tito dravci zabíjejí zatlačením drápů do své kořisti, což způsobí vnitřní poškození, které má za následek smrt.
Naproti tomu orel bělohlavý vybírá mrtvé nebo umírající ryby plovoucí u hladiny a doplňuje si stravu masem ze zdechlin. Orel bělohlavý ve skutečnosti nepotřebuje značnou sílu drápů ani sílu tlaku, aby zvedl a přepravil mrtvé nebo umírající ryby. HawkQuest, nezisková organizace zabývající se environmentálním vzděláváním v Coloradu, měřila sílu sevření orla bělohlavého. Jejich zjištění naznačují, že americký národní pták má silný záběr asi 400 psi. Jiné zdroje s omezeným vědeckým základem uvádějí, že orel bělohlavý může vyvinout přilnavost 300 psi. Je pravděpodobnější, že orel bělohlavý má sevření mezi 300 až 400 psi.

Otázky týkající se naléhavé síly orla bělohlavého

Mezi běžné otázky patří, zda orel bělohlavý dokáže rozdrtit lidskou lebku, zabít člověka nebo zabít psa či kočku. Samotná velikost a drápy orla bělohlavého mají potenciál ublížit lidem a dalším zvířatům. Srážka mezi orlem bělohlavým letícím v plné rychlosti a člověkem, kočkou nebo psem by jistě mohla způsobit vážné poškození nebo dokonce smrt. Ale útok a náraz v plné rychlosti jsou nepravděpodobné. Lovecké chování orla bělohlavého je zaměřeno na hledání nehybných nebo sotva pohyblivých potravin. Dospělí orli mohou lovit malé vodní ptactvo a savce, ale pokud jde o chytání a zabíjení živé kořisti, nedělají to často. Na rozdíl od jiných dravců nejsou orli bělohlaví agresivní vůči výzkumným biologům, kteří pro vědecké účely zkoumají jejich vejce a mláďata na hnízdě. Orel bělohlavý tedy nemá sílu rozdrtit lidskou lebku ani takové lovecké chování, které by mu umožnilo zabít velkou kočku nebo psa.

Závěr

Spáry a drápy se často používají zaměnitelně. Zatímco spáry a drápy jsou podobného vzhledu a mají mnoho podobných funkcí, drápy se používají k uchopení, stlačení, kopání a přepravě kořisti a dalších věcí. Pouze dravci nebo draví ptáci mají drápy. Jiní ptáci nejsou schopni používat své spáry k nošení kořisti jako dravci. 8 drápů orla bělohlavého je hlavním loveckým nástrojem ptáka. Drápy mají různé velikosti na každé noze a mají různé role při lovu a manipulaci s kořistí. Některé ze schopností připisovaných drápům orla bělohlavého mohly být přehnané.

Zdroj: avianreport.com/bald-eagle-talons