Nordic walking (chůze s trekovými holemi) je velmi oblíbená u starších ročníků, ovšem ani mladší generace se jí nevyhýbá. Chůze s pomocí trekových holí přináší mnoho zdravotních benefitů. Je skvělá pro rovnováhu, celkovou sílu a kardiovaskulární kondici.

Jak vybrat hole pro nordic walking

V současné době je na trhu mnoho holí pro nordic walking. Nejdůležitějších aspekty, které byste měli zvážit při výběru holí na nordic walking:

  • Nastavení délky hole
  • Typ skládání
  • Rukojeti
  • Tlumení nárazu

Nastavení délky hole

Hledejte snadný způsob, jak si nastavit délku holí, zejména v případě, když si budete hole s někým půjčovat. Existuje několik typů mechanismů, nejčastější jsou click-and-look a twist-and-look.

U twist-and-lock, který je mnohem více častější, musíte uvolnit spojení otáčením komponentů hole v opačných směrech a nastavit délku. Zamknete hůl na místě tím, že najdete šipky na obou částech a dáte je k sobě.

Délka složených holí

Trekové hole se mohou složit do různých délek. To je opravdu užitečné, vlastně důležité, pokud cestujete na vzdálená místa. Pokud chcete při cestování zmenšit velikost na zvládnutelnější délku, zvažte hole, které se skládají ze tří kratších segmentů. Ujistěte se, že všechny části jsou dobře utaženy a stejně teleskopické.

Rukojeti

Další věc, kterou je třeba zvážit, je typ materiálu pro uchopení, který je pro vás nejlepší. Každý výrobce si pro rukojeti vybral různé materiály. Korek je považován za prodyšný a pohodlný. Oblíbené jsou také plastové a gumové rukojeti. Vyberte materiál, který je příjemný vám, budete ho mít v ruce často.

Absorpce nárazů

Dalším důležitým faktorem při výběru trekových holí je schopnost tlumit nárazy. Pokud máte jakékoli problémy s zápěstím, lokty nebo rameny, vyhodnoťte, jak konstrukce tyče zohledňuje síly nárazu na zem.

Jedním z úkolů kusu gumy je absorbovat část nárazů přicházejících od země směrem k vaší ruce. Rukojeť je navržena tak, aby absorbovala nárazy od vaší ruky.

V jiných provedeních jsou některé nárazy ze země zmírněny přes pouzdro. Pokud vyzkoušíte jakoukoli hůl, uslyšíte-li zvuk klepání nebo máte-li pocit výrazné vibrace, neměli byste tyto hole zakoupit. Nakonec zvažte povrch, po kterém často chodíte. Dlažba bude vyžadovat více pohlcení nárazů než měkký povrch na lesních cestách.