Jízda na kole přináší mnoho zdravotních pozitivních benefitů, včetně redukce váhy. Stále zvyšující se počet cyklostezek láká mnoho lidí užívat si krásnou krajinu v Česku ze sedla kola. Ovšem většina lidí neví, co vlastně říci, když vejde do obchodu s koly a podle čeho nové kolo vybírat. Velikost rámu, typ kola a jiné vlastnosti mohou být pro mnoho lidí matoucí.

Vyberte správný typ kola podle svých potřeb

  • Horská kola: Robustní kola jsou určená pro použití v terénu, ale můžete je použít také na silnici nebo cyklostezce. Pro většinu z nich není problém jízda po kořenech kamení, ale ani v blátě či v mokru. Pláště horských kol jsou určené pro náročný terén. Mívají odpružené přední kolo a některá bývají dokonce celoodpružená.
  • Silniční kola: Určeno pro použití na silnici a asfaltových stezkách. Jsou určená především pro cyklisty, kteří mají rádi rychlost. Silniční kola jsou lehká a dynamická a lze na nich dosáhnout opravdu vysoké rychlosti v porovnání s ostatními typy kol.
  • Treková a krosová kola: Jsou kombinací silničních a horských kol. Vhodné jsou pro jízdu na cyklostezkách, zpevněných lesních cestách nebo lehkém terénu. Pro kondiční cyklistiku nebo na dlouhé vzdálenosti jsou ideální.
  • Městská kola: Kola do města jsou určená na krátkou jízdu, například do práce či na nákup. Nejsou brána jako sportovní, proto mají „sukňový“ rám, který usnadňuje nasednutí a sesednutí, i u pánských verzí. Neočekává se, že na nich pojede cyklista ve sportovním oblečení.

Rozdělení podle pohlaví

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že dámská kola jsou jen marketingovým tahem a že se od těch pánských liší pouze designem nebo sníženým rámem, není tomu tak. To je sice pravdou, ovšem liší se ve více ohledech. Většina žen má delší nohy a kratší tělo, což vedlo výrobce kol k úpravě, kdy řidítka jsou užší a kliky jsou kratší. Kvalitní kola jsou vybavena ještě mnoha dalšími rozdíly, které zpříjemňují jízdu ženám.