Výsledky letošního sčítání supa bělohlavého ukazují výrazný nárůst početnosti, přičemž jde o historicky nejvyšší zaznamenaný počet jedinců od počátku sčítání v roce 2010, uvedla nadace Vulture Conservation Foundation (VCF).

Sup bělohlavý v Alpách

S výjimkou malých kolonií v Rakousku a Itálii supi bělohlaví po celá desetiletí chyběli v Alpách. V rámci francouzského národního akčního plánu pro supy bělohlavé začal v 90. letech program znovuzavedení druhu do Baronnies, Vercors a Verdon a Regionálního přírodního parku Grands Causses. Dnes je populace pevně obnovena v regionech a je součástí důležitého koridoru, který spojuje západní populaci v Pyrenejích, Španělsku a Portugalsku s východní populací na Balkáně.

Alpy jsou také pravidelným letním cílem mladých supů bělohlavých ze západní i východní populace. Na Pyrenejském poloostrově žije největší populace supů bělohlavých v Evropě a během prvních pár let po opuštění hnízd je jejich putování zavede do Alp. V letních měsících využívají ptáci ideální podmínky pro shánění potravy, kdy mnoho hospodářských zvířat vychází na letní alpské hory a je zde spousta potravy.
Sčítání, které probíhá od roku 2010 prostřednictvím spolupráce s národními parky, ornitologickými sdruženími a dalšími partnery, pokrývá oblast západních Alp ve Francii a Itálii. Sčítání probíhá v srpnu, kdy jsou ptáci nejaktivnější v horách před tím, než se rozšíří z oblasti.

V letošním roce, 22. srpna 2020, se 318 dobrovolníků a zaměstnanců rozšířilo po Alpách na 116 pozorovacích stanicích, aby mohli tento druh pozorovat. Počet zaznamenal celkem 2780 jedinců supů bělohlavých, ve srovnání s 2312 v roce 2019, 1873 v roce 2018, 2459 v roce 2017, 1732 v roce 2015 a 1682 v roce 2014. Kromě supů bělohlavých napočítali pozorovatelé 17 supů hnědých, 27 orlosupů bradatých a čtyři supy mrchožravé.

Výsledky tohoto průzkumu z roku 2020 naznačují, že šíření supů bělohlavých zůstává do značné míry závislá na dodávkách potravin. Dostupnost jatečně upravených těl (hlavně z domácích zvířat na horských pastvinách) láká letící ptáky v oblastech, jako je Savojsko, hranice Isère a Hautes a jižní Alpy. Počty ptáků na místech rozmnožování zůstávají významné, a to u 179 ptáků ve Vercorsu, 276 u Baronnies a 261 ve Verdonu. Rovněž existuje přiměřeně stabilní vývoj směrem na sever (> 500 jedinců v Savojsku, 134 ve Švýcarsku) a na východ (167 jedinců v Itálii). V budoucnu bude zajímavé rozšířit tento režim pozorování a možné pokračování letní kolonizace určitých regionů.
Je to velké úsilí všech zúčastněných a je fantastické vidět pokračující návrat tohoto druhu do Alp.

Zdroj: www.4vultures.org, Vulture Conservation Foundation