Táta měl vždycky knihovnu nacpanou zahradnickými knížkami od shora až dolů. Dodnes se do nich bojím nakouknout, protože to byly romány na téma jak co pěstovat a než se člověk těmi slohy prokousal, utekla mu pomalu celá sezóna.  A proto mám radost, že se dneska píšou knížky jinak. Kromě textu v nich mají svoje místo i fotky, malůvky nebo infografiky. A všichni víme, že jíme i očima. Tyhle nové knížky mě v poslední době vysloveně praštily do oka.

Velká kniha bio zahradničení

Brunhilde Bross-Burkhardtová

Přirozeně na zahradě inklinujeme k přirozenosti. V našem podání to znamená, že nepoužíváme chemii, se škůdci se „pereme“ po svém a hnojivo si buď sami vyrábíme, používáme vlastní kompost (a brzy i slepičince) nebo nehnojíme vůbec. Často jsem ten náš přístup nazývala permakulturním nebo přírodním, ale Brunhilda mě vyvedla z omylu. Už v úvodu píše, že její Velká kniha biozahradničení je o biologickém zahradničení, kdy hnojíte organicky, vytváříte úrodnou půdu pomocí mulčování a zeleného hnojení, nepoužíváte chemii, podporujete rozmanitost rostlin a živočichů, pokoušíte se o vlastní kvalitní semínka a šetříte přírodní zdroje. Pod každý jeden bod bych se podepsala. Takže od teď říkám, že praktikujeme biologické zahradničení 🙂 V relativně tlusté knížce najdete tisíce rad, které by vám možná daly vaše prapraprababičky, kdyby ještě žily. Jenže v dnešní přechemizované době se přirozenost našich předků ztratila. A tak se znova od píky učíme, jak si u domu založit bylinkovou zahrádku, proč je na zahradě důležitá různorodost, a že hmyz není nepřítel, ale kámoš. Jestli jenom trošku fandíte udržitelnému pěstování, nechcete přispívat k devastaci vlastní zahrady (a naší planety) a chcete mít zdravou úrodu, je tahle knížka poklad.

Pozoruhodný svět bylin

Kim Hurstová

Mám slabost pro jakékoliv knížky herbářovitého vzhledu. Tahle novinka nakladatelství Esence je tak vybarvená, že ji nezavřete, dokud nenalistujete poslední stránku.  Popisuje 150 druhů nejznámějších bylin z celého světa, každou nádherně ilustrovanou a s detailním popisem, jak ji pěstovat, zpracovávat i jíst. A aby toho nebylo málo, u většiny bylinek se dozvíte pár zajímavostí. Věděli jste třeba, že chmel se používá i na pletení košíků a rohoží, protože má silné a zároveň ohebné stonky? Nebo že odvar z listů jahodníku můžete použít jako tonikum na mastnou pleť a že rozmačkané jahody jsou lékem na spáleniny? Já na rovinu přiznám, že jsem to netušila, ale mám radost, že teď můžu chytračit
🙂

Pozoruhodný svět stromů

Noel Kingsbury

Stromy miluju. Na procházkách vždycky zvedám hlavu nahoru a koukám do jejich koruny. Na zahradě chci mít ovocné i ty, ze kterých není na první pohled žádný užitek a docela se kvůli tomu doma dohadujeme. A přestože si tak ráda lehnu do trávy pod jejich stín a koukám do uklidňující zelené koruny, vím o nich úplné prd. Jasně, poznám českou lípu, břízu, ale kdybyste mi dali za úkol sepsat třeba 30 stromů, pohořím. Není se co divit, že ze 150 druhů, o kterých se knížka zmiňuje, jich znám fakt zlomek. A i ty, které znám, mě překvapily. Třeba líska. Její větve ostříhané v zimě můžou posloužit jako super opora hrášku. Nezakoření jako vrba, ale poskytnou super pružnou oporu. A takových vychytávek tu najdete hromadu.

Bylinky pro zdraví a krásu

Pip Wallerová

Bez trápení se přiznám, že věřím bylinkám víc než moderní medicíně. Možná je to tím, že nás zatím nepostihla žádná vážná nemoc (ťuk, ťuk, ťuk), a tím pádem si s přírodní medicínou vystačíme. Když mě bolí v krku, uvařím si zázvorovo hřebíčkovou limonádu nebo rozžvýkám list angínovníku. Na kašel zase zakápnu nakrájenou cibuli medem a po lžičkách jím sirup. Většinou zabere mně i dceři do druhého dne. Prostě pořád hledám cesty, jak se starat o naše zdraví, tělo i domácnost #bezchemie. Po prolistování Bylinek pro zdraví a krásu už vím, že tuhle knížku nedám z ruky. Je rozdělena na dvě části. Ta větší se věnuje zdraví. Jak bojovat s dlouhodobým trápením např. v podobě opakujících se zánětů močového měchýře, jak může vypadat první pomoc při pálení žáhy nebo menstruačních bolestech a co si připravit, když vás trápí cestovní nevolnosti. Druhá část je zaměřená na kosmetiku. Ještě jsem sice žádný z receptů nevyzkoušela, ale myslím, že výrobě domácího deodorantu, holicího krému nebo domácí zubní pasty neodolám.

Život bez plastů

Chantal Plamondonová & Jay Sinha

Vím, že je to hloupé, ale pořád si doma nevíme rady s plasty. Ať se chováme sebevíc uvědoměle, množství plastového odpadu u nás několikanásobně převyšuje směsný. Takže mě téma umělé hmoty zaměstnává docela intenzivně. Život bez plastů je z ranku hodně hutných knížek, ale jestli to s omezováním plastů ve svém životě myslíte vážně, měli byste překonat počáteční nechuť ke čtení dlouhých slohů. Sama jsem se ke čtení docela dlouho odhodlávala a knížkou víc listovala než ji četla. Postupně jsem jí ale přišla na chuť a zjistila, že je od A do Z nacpaná fakt užitečnými tipy a spoustou informací, o kterých jsem doteď neměla tušení. Dost mě třeba překvapilo, že když v Kalifornii dělaly 4 neziskové organizace průzkum toxicity plastových obalů, zjistily, že to největší zlo se ukrývá v potravinových obalech. V lahvičkách, termoboxech nebo krabičkách na jídlo z restaurací. No… Nevím, jestli by bez některých informací člověk neměl klidnější spaní 🙂 Všechny knížky jsem dostala jako recenzní výtisky v rámci spolupráce od Knižního klubu a o pár z nich si uděláme v nejbližší době soutěž na Instagramu. Tak mě sledujte 🙂     The post 5 knížek, které mi padly do oka appeared first on PetraZahradnici.cz.