Lidé chodí na terapii z různých důvodů, například kvůli velkým životním změnám nebo problematickým myšlenkám. Liší se to však u každého člověka zvlášť.

Prostřednictvím psychoterapie vám může psycholog pomoci pracovat s obtížnými pocity nebo stresory, které mohou ovlivňovat váš každodenní život. Přístup je velmi kooperativní a závisí na vašem vztahu a na vašem terapeutovi.

Při výběru terapeuta, který je pro vás ten pravý, zvažte, zda se zamyslíte nad tím, co je pro vás překážkou, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité a jakých dalších vlastností si ceníte.

Při hledání pomoci u terapeuta je třeba mít na paměti, že to může trvat několik měsíců a pomoc různých terapeutů na této cestě. Nikdy byste se neměli cítit zavázáni setrvat u jednoho terapeuta, když máte pocit, že se k vám nehodí nebo že je čas pokročit s někým jiným.

Záleží jen na tom, abyste s terapií začali, až budete připraveni, a důvěřovali své intuici. To, jak k léčbě přistoupíte, je vaše volba. Podívejme se na některé možné důvody, proč vyhledat terapii.

​Bylo vám diagnostikováno duševní onemocnění

Pokud vám byl diagnostikován stav duševního zdraví, může vám odborník na duševní zdraví doporučit terapii v kombinaci léčbou prostřednictvím léků.

Léky mohou zmírnit příznaky, které můžete pociťovat, zatímco psychoterapie pomáhá pracovat s neužitečnými nebo nežádoucími myšlenkami, které vás mohou ovlivňovat. Psychoterapeut vám může pomoci takové myšlenky identifikovat a nabídnout způsoby, jak se v nich orientovat, aby vám nepřekážely.

K zahájení terapie není nutná diagnóza, naopak mnoho psychoterapeutů pracuje s normálními lidmi bez psychické diagnózy. Terapeut vás může podpořit během životních změn a nabídnout řešení, která vám pomohou zotavit se.

​Prožijete významnou životní změnu

Někdy nám život do cesty postaví významné životní události, které mohou mít vliv na naše duševní zdraví. Mezi takové životní události patří např:

Zármutek je silná emoce, se kterou můžete mít problém se vyrovnat sami. Zvažte rozhovor s psychoterapeutem, který vám pomůže rozpoznat a zpracovat váš zármutek a pocit ztráty.

​Máte pocit, že potřebujete trochu pomoci

Život může být někdy náročný, ale nemusíte se na tuto cestu vydávat sami. Psychoterapie vám může pomoci objevit nové způsoby přístupu k náročným situacím, které podpoří vaši pohodu.

Ale co víc, na terapii můžete chodit, abyste lépe porozuměli sami sobě nebo zlepšili svou schopnost prospívat. Pokud potřebujete další podporu, která vám pomůže zvládnout určité pocity a neužitečné myšlenky, zvažte rozhovor s psychoterapeutem.

​Potřebujete nový vhled do situace

Někdy můžeme čelit různým životním problémům sami nebo s pomocí svých blízkých, ale nemusí to být vždy účinné.

Pokud máte pocit, že se konkrétní problémy ve vašem životě přes veškerou snahu nelepší, může to být znamení, že byste mohli využít pomoc terapie. Terapeut vám může pomoci analyzovat problém a navrhnout nový přístup, který vás možná dříve nenapadl.

​Nemůžete se soustředit

Pokud je pro vás obtížné soustředit se na každodenní činnosti nebo pracovní úkoly, může vám být terapeut ku prospěchu.

Odborník na duševní zdraví může tuto situaci v rámci terapie posoudit a nabídnout plán terapie (terapeutickou zakázku), který bude odpovídat vašim potřebám. Může vám klást různé otázky, které mu pomohou vyloučit možnost nediagnostikovaných duševních onemocnění, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nebo deprese.

Zvažte, zda byste neměli s odborníkem na duševní zdraví probrat všechny příznaky, které se u vás mohou objevit, aby vám pomohl osvojit si zdravé návyky, které zlepší vaše soustředění.

​Vaše jednání ovlivňuje lidi kolem vás

Někdy se nám naše jednání nebo volba životního stylu může zdát v pořádku, ale pak si všimneme, že negativně ovlivňuje ostatní lidi v našem životě. Terapie vám může pomoci vytvořit zdravý vztah k sobě samým i ke svým blízkým.

Pokud si všimnete, že to ovlivňuje vaše blízké, zvažte, zda byste neměli naslouchat tomu, jak se v tomto období mohou cítit, a upřímně si promluvit o tom, jak to může ovlivňovat vás. Dejte prostor k těmto rozhovorům, až se budete cítit pohodlně a otevřeně zapojit se do zdravé komunikace.

Zvažte konzultaci s rodinným terapeutem, který vám pomůže zvládnout tyto náročné rozhovory s odbornou podporou.

​Jaké jsou výhody terapie?

Zahájení terapie vám může pomoci zvládat životní výzvy zdravějším a produktivnějším způsobem. Mezi další výhody terapie patří:

Pocítíte úlevu od příznaků úzkosti, obav nebo deprese.

Psychoterapeut vám může pomoci v krizových situacích a zároveň nabídnout další služby související s vašimi problémy.

Můžete hovořit s někým, kdo vám rozumí a potvrzuje vaše pocity.

​Další kroky

Může trvat nějakou dobu, než najdete terapeuta, který nejlépe odpovídá vašim cílům, ale výhody terapie vám mohou pomoci vyrovnat se s neužitečnými myšlenkami nebo pocity, které můžete zažívat. Psychoterapeut vám mohou pomoci získat pomoc, kterou si přejete.

Mnoho terapeutů v oblasti duševního zdraví nabízí online sezení, pokud není možné se s nimi setkat osobně. Zvažte online terapii, pokud vám lépe vyhovuje. Pokud vy nebo někdo z vašich známých uvažuje o sebevraždě nebo sebepoškozování, vyhledejte podporu. Pomoc je vždy k dispozici.