Ve věku 57 let zemřela samice nosorožce černého Fausta, jež byla považována za nejdéle žijící zástupkyni tohoto druhu. V sobotu 28. prosince to podle agentury AFP oznámili činitelé tanzanského národního parku Ngorongoro, kde zvíře volně žilo po většinu svého života.
Fausta zemřela přirozenou smrtí v útulku pro divoká zvířata, kde pobývala několik posledních let. Většinu svého času však strávila ve volné přírodě, informovala agentura AFP.
„Fausta žila déle než jakýkoliv jiný nosorožec na světě a volně se pohybovala po Ngorongoru po dobu 54 let,“ uvedl ve vyjádření národní park.

Na zvíře vědci poprvé narazili v roce 1965, když mu byly tři nebo čtyři roky. V roce 2016 se však začal zhoršovat jeho zdravotní stav. Strážci parku tehdy Faustu přesunuli do útulku poté, co utrpěla vážná zranění po několika útocích hyen.
Za dosud nejdéle žijícího nosorožce bílého je považována samice Sana, která zemřela v roce 2017 ve věku 55 let v jedné z francouzských zoo. Podle odborníků je očekávaná délka života u divoce žijících nosorožců mezi 37 a 43 lety, u zvířat v zajetí je to až 50 let.



Nosorožec černý je menší africký nosorožec žijící na savanách a v trnitém buši. Horní ret má protažený a zašpičatělý, což mu pomáhá snáz uchopovat větve a listy stromů a keřů, kterými se živí. Žije spíše samotářským způsobem života, malé skupinky mohou tvořit samice s mláďaty. Je loven pytláky pro své rohy kvůli nesmyslné víře v jejich mimořádné zdravotní účinky.

Rozmnožují se po celý rok. V Keni, jsou vrcholy v září-listopadu. V Jižní Africe, vrcholy nastanou v období dubna-července. Samice rodí v periodách 2-5 let. Tele má při narození asi 40 kg a po několika týdnech je schopno přijímat pevnou stravu. Je odstaveno ve 2 rocích a je nezávislé kolem 2.5-3.5 roku.

Zdroj: Ngorongoro Conservation Area Authority, Wikipedie