O tom, že si hrajeme na ekobio domácnost už asi víte. V tom mém zápalu zkoušet všechno kompostovat, recyklovat a znovu používat občas narazím na věc, u které si nejsem jistá.

Před časem jsem si proto sepsala takový menší tahák věcí, které (ne)patří do kompostu. Byl docela dlouhý a mimo jiné obsahoval i (jak jsem zjistila) docela spornou položku. Čajové pytlíčky.

Osobně jsem je odjakživa do kompostu házela, koneckonců je do kompostu doporučují házet i odborně zaměřené knížky. Jenže jste mi na článek začali psát, jestli je to s těmi čajovými sáčky fakt pravda. No, ve sto procentech případů ne. Přišla jsem na to, když jsem chěla použít uzrálý kompost ze zahrady a zjistila, že pytlíčky z čajů se nerozložily. Aspoň ne všechny. Jenže už se nedalo poznat, které jo, a které ne. Papírové visačky se totiž rozložily :).

A tak jsem šla rovnou k prameni a oslovila nejznámější značky čajů, které se u nás prodávají a zeptala se jich, jak to v jejich případě je. A tady je výsledek.

Které čaje můžete dát do kompostu

Z 10 oslovených značek čajů lze nyní kompostovat 2, další přibude na začátku roku 2019.

No, upřímně řečeno jsem doufala, že jich bude víc, takže je pro mě tenhle výsledek velkým zklamáním.

Bez obav můžete do kompostu hodit čaje Rituals a Sonnentor. První jmenovaný obchod mi potvrdil, že sáčky jsou kompostovatelné (tuto informaci najdete i na obalech čajů). Český Sonnentor má kromě čajových sáčků kompostovatelné i na první pohled igelitové přebaly pyramidových čajů. Ale nenechte se mýlit, o plast se nejedná. Jak se dočtete i na jejich webu, obaly jsou vyrobené z rozložitelné celulózy. No a třetím čajem, který můžete dát do kompostu, budou brzy čaje z Marks & Spencer. Je mi sympatické, že se české zastoupení firmy obrátilo na britskou centrálu, aby zareagovali malé české blogerce. A dozvěděla jsem se, že jejich pyramidové čaje budou kompostovatelné od letošního prosince, ostatní čaje pak začátkem roku 2019. Veškerý sortiment se k nám vozí z Británie, takže výměna nekompostovatelných čajů za zelenější verzi u nás bude k mání asi s lehkým zpožděním.

Tyhle čaje do kompostu nedávejte

Přijde mi vtipné, jak některé firmy dělají kolem odpovědí na pro ně citlivé otázky tanečky. Třeba distributor čajů Saga a Lipton mi nejprve na dotaz zareagoval víc než 14 dní po mé „uzávěrce“, a to ještě s dotazem, zda má smysl i se zpožděním odpovídat. Napsala jsem, že ano, protože jsem doufala… Naivně. Odpovědi jsem se dodnes nedočkala. Takže selskou úvahou docházím k závěru, že kompostovatelné nejsou. To by se přeci pochlubili, ne? Podobně bez reakce zůstaly i značky Loyd Tea, Jemča a bohužel i můj tehdy ještě oblíbený Ahmad Tea. Posledně jmenovanému jsem dokonce dala druhou šanci a kromě mailu jsem je zkusila oslovit i přes Facebook. Ani to nezabralo. Na dotaz nezareagovala ani značka Teekanne, která sice na svém webu uvádí, že „velká část čajových sáčků Teekanne je na 100 % kompostovatelná“, ale nikde nenajdete, které druhy do této kategorie spadají.

A na konec mám značku, která sice kompostovatelné čaje nemá, ale aspoň to na férovku přizná. Jedná se o Pickwick. Ten mě překvapil ujištěním, že se do budoucna plánuje udržitelností u čajů zabývat. Nyní ale používají v čajových sáčcích cca 25 % polypropylenu, bez kterého by prý nebylo možné sáčky svařit. Tak se necháme překvapit, jak a kdy se pochlapí.

Co říct závěrem? Bio je teď obrovské téma, ale nejsem si jistá, nakolik je tématem jenom na Instagramu a sociálních sítích. V reálném životě pořád narážíme na to, že se firmám do zelenější produkce nechce. Ohánějí se cenou, výrobními komplikacemi a kdovíčím. Za sebe tedy musím říct, že jakmile se o někom dozvím, že se vydal na průkopnickou obnovitelnou cestu, má u mě velké významné plus. I když si za jeho výrobky musím trošku připlatit. Protože děti, vnoučata a planeta. Je nás takových víc?

P.S. A než mi začnete vysvětlovat, že sypané čaje jsou lepší variantou, rovnou vám řeknu, že to vím. Jenže když má ráno chuť každý z rodiny na jiný čaj, je prostě sáček tou nejjednodušší variantou.

Edit z 27. 11.

V diskusi na Facebooku se mě docela dost lidí ptalo, jak jsou na tom čaje Apotheke. Tak jsem se jich zeptala a mám dobrou zprávu :). Potvrdili mi, že drtivá většina jejich sortimentu je balena v papírových sáčcích vyrobených z vláken celulózy, 100% kompostovatelných. Jedinou výjimkou jsou dva čaje, konkrétně Ostropestřec a Měsíček, které kvůli druhu čajové směsi vyžadují svařený sáček obsahující malé množství umělých vláken. I ty by prý zkompostovat šly, jen o něco hůř.

The post Čaje, které do kompostu (ne)patří appeared first on PetraZahradnici.cz.