Respiračním virům se daří na studeném a suchém vzduchu, který jim umožňuje snadnější přesun mezi hostiteli. Takový vzduch mají lidé ve většině domácností v zimě, během topné sezóny vlhkost vzduchu klesá až o dvacet procent, upozornila imunobioložka Akiko Iwasaki z Yaleské univerzity.


Pokud máte doma suchý vzduch pravděpodobně vás často trápí suchý kašel nebo chronická rýma. Mezi další příznaky patří pálení v očích, suché rty i pokožka těla nebo neustálá únava. V suchém prostředí také dochází k většímu usazování prachu, což zkomplikuje život zejména alergikům a astmatikům. Čím je vlhkost vzduchu nižší, tím snadněji se viry, včetně koronaviru rychleji šíří.

Koronavirové částice v suchém prostředí absorbují méně vlhkosti, proto zůstávají déle ve vzduchu a je větší pravděpodobnost, že je někdo vdechne.
Insider Linsey Marrová z Virginské technické univerzity, doporučuje, aby si lidé do domácnosti pořídili zvlhčovač vzduchu, který bude v zimě udržovat vlhkost mezi 40 a 65 procenty. Virus v těchto podmínkách hůř přežívá, zvlhčovač blahodárně působí na dýchací cesty, a váš imunitní systém pracuje lépe, než když je vzduch suchý,“ dodala.