Vloupat se do našeho domu či bytu je velmi nepříjemný zážitek, který by nikdo z nás nechtěl zažít. Taková akce je pro nás nejen nákladná, ale také narušuje náš pocit bezpečí. Proto se vyplatí využívat řešení, která nám moderní technologie nabízí. Hovoříme především o systémech, které tvoří inteligentní domácnost. Tyto typy systémů chytré domácnosti lze nazvat ochranou a monitorováním 21. století. Pojďme se s jejich pomocí podívat, jak ochránit svůj domov před vloupáním.

Smart home, ochrana proti vloupání

Chytré domácí sady jsou souborem několika, nebo dokonce několika desítek senzorů a kamer umístěných v našem domě. Alarmové senzory mají širokou škálu funkcí – od detekce pohybu, kouře nebo požáru až po sledování takových událostí, jako je otevření dveří, okna nebo garážových vrat. S jejich pomocí můžeme dokonce přijímat informace o otevření trezoru nebo skříně, ve které uchováváme cenné předměty.

Typy inteligentních senzorů:
senzory oxidu uhelnatého
detektory kouře
senzory plynu
teplotní senzory
povodňové senzory

Typy inteligentních senzorů pro ochranu vašeho domova proti vloupání:
dveřní a okenní senzory
pohybové senzory

Součástí systému jsou také speciální monitorovací sady. Můžeme také připojit inteligentní tlačítka, která nám umožní rychle reagovat na hrozbu. Celý senzorový a kamerový systém je řízen řídicími jednotkami chytré domácnosti.

Co jsou systémy chytré domácnosti a jak fungují?

Domácí alarmy by nedávaly smysl, kdyby s námi komunikovaly pouze v areálu. Jejich hlavní předností je, že s námi dokážou komunikovat, ať jsme kdekoli – i na druhém konci světa. Jsou integrovány se speciální aplikací na našich mobilních zařízeních – nejčastěji s naším chytrým telefonem.
Tato komunikace není pouze jednosměrná. Pomocí aplikace můžete vydávat příkazy i centrále u vás doma. Můžeme například nařídit zavření dveří nebo oken, aktivovat poplašnou sirénu, upozornit ostrahu nebo odpojit inženýrské sítě, jako je plyn nebo elektřina.

Systémy chytré domácnosti proti vloupání
Rozvaděče pro chytrou domácnost
Inteligentní senzory
Monitorovací kamery
Poplašné systémy
Monitorovací soupravy

Jak ochránit svůj domov před vloupáním?

Jak tedy pomocí všech těchto technologických novinek ochránit svůj domov před zloději? Začneme tím, že se zamyslíme nad oblastmi, které bysme chtěli konkrétně chránit. Které pokoje to budou? Zajímá nás také monitoring zahrady? Mají to být pouze kamery pro monitorování nebo chceme zahrnout pohybová čidla a detekci otevřených dveří a oken?
Dalším krokem bude výběr centrální jednotky pro chytrý dům. Je to důležité, protože nejjednodušší bude vybrat snímače od stejného výrobce, od kterého jsme řídící jednotku zakoupili. Není to vždy nutné, ale jistě to značně usnadní konfiguraci celého systému. Pojďme si tedy ověřit, jaké systémy se vám mohou hodit.

Rozvaděče – základ chytré domácnosti

Začneme s tvorbou systému výběrem rozvaděče. Dá se nazvat mozkem celku, protože shromažďuje informace ze všech prvků systému, zpracovává je a přenáší do našeho mobilního zařízení. V některých případech může také komunikovat mezi sebou jednotlivé senzory nebo kamery. Výběr rozvaděče bychom měli začít tím, že si prověříme jeho univerzálnost a možnosti. Pojďme zjistit, s jakými druhy zařízení je schopen komunikovat a jaký je jejich maximální počet. Musíme se podívat na aplikaci, která propojí řídící jednotku s naším mobilním zařízením. Před výběrem rozvaděče si také zjistěte, zda je aplikace intuitivní a bezporuchová? Funguje dobře s naším smartphonem? To jsou velmi důležité otázky, protože i sebelepší rozvaděč bude k ničemu, pokud zamrzne aplikace k jeho obsluze nebo se jeho provoz stane problematickým. Moderní řídicí jednotka může plnit i jiné funkce než jen chránit náš domov. Bylo by dobré, kdyby nám to umožnilo spravovat náš domov na denní bázi. Například ovládání osvětlení, ovládání topení nebo dálkové otevírání a zavírání oken.

Poplašné systémy

Základem správného zabezpečení domácnosti je spolehlivý a citlivý poplašný systém. Musí komunikovat s ústřednou. Po jeho spuštění tak ihned obdržíme příslušné upozornění.
Prvky poplašného systému:
chytré senzory – rozmístěné v různých částech domu
klávesnice alarmu – pro zapínání a vypínání systému
poplašná siréna
Tuto sadu můžeme mimo jiné také doplnit alarmové dálkové ovladače, případně příslušné štítky (tagy), které jsou alternativou ke každému zadávání PIN kódu.
Klávesnice pro alarm
Pokud jde o klávesnici, vyplatí se vybrat bezdrátový model. Budete jej tak moci umístit kamkoli a vyhnete se vrtání do stěn pro jeho instalaci.
Poplašná siréna
Poplašná siréna by samozřejmě měla být dostatečně hlasitá, aby ji slyšeli nejen členové domácnosti, ale i sousedé nebo kolemjdoucí. Některé modely sirén vydávají různé zvuky v závislosti na detekované hrozbě. Jiný zvuk doprovází vloupání, jiný při kouři atd. Některé sirény mohou při detekci narušení také vydávat zvuk signálu policejního auta. To může účinně zastrašit zloděje.

Monitorovací kamery

Při zvažování, která domácí monitorovací kamera bude nejlepší, začněte uvedením místa, kde bude instalována. V interiéru je dobrou volbou dome kamera. Obvykle se instaluje na strop, je velmi diskrétní a poskytuje široký pozorovací úhel. Mimo budovu bude mnohem lepší trubicová kamera odolná proti povětrnostním vlivům. Dobrou volbou může být také sledovací kamera s panoramatickým výhledem, vybavená úhlem 340 stupňů.
Je nutné dbát na rozlišení snímaného obrazu a na minimální osvětlení dostatečné pro dosažení dobré kvality obrazu. Jak snadno uhodnete, lupiči obvykle kradou při slabém osvětlení, takže na to musí být kamera připravena. Kamera by měla mít pohybový senzor. V mnoha případech pro ni nemá smysl neustále nahrávat. Může to udělat pouze po detekci pohybu. Úhel pohledu kamery je velmi důležitý. Čím je širší, tím větší plochu dokáže zaznamenat na jeden záběr. Domácí monitorovací kamera by také měla mít dostatečně velký rozsah pohybu, vertikálně i horizontálně.

Dveřní a okenní senzory

Bezdrátové poplašné senzory jsou důležitým prvkem systému chytré domácnosti. Instalují se přímo k rámům oken a dveří. Detekují každý jejich pohyb – otevírání i zavírání. Tyto informace se zasílají do centrály, která je předá na naše mobilní zařízení. Zajímavé je, že se vztahují nejen na dveře, kterými vstupujeme do domu nebo na jednotlivé místnosti. Lze je také použít k ochraně zásuvek nebo obrazů. Proto můžeme takové čidlo nainstalovat i na dveře trezoru nebo do příborníku.

Inteligentní osvětlení

Efektivním řešením, které zvyšuje bezpečnost vašeho domova a bytu během vaší dovolené, je systém inteligentního osvětlení. Kromě klasického využití v podobě budování nálady, pohodlného ovládání přes aplikaci nebo synchronizace s hudbou dokáže takový systém simulovat i přítomnost členů domácnosti. Osvětlení si můžete naplánovat, aby se aktivovalo, a také si ho můžete sami zapnout, abyste měli dojem, že dům není prázdný. Tím účinně odradíte potenciálního zloděje.

Monitorovací soupravy

Pokud si nechcete jednotlivé prvky domácího monitorovacího systému sestavovat sami, můžete si zakoupit kompletní monitorovací sadu. Zahrnuje vše, co je nejdůležitější, tedy sledovací kameru (nebo několik kamer), zařízení pro sběr a ukládání záznamů a vhodnou aplikaci, která vám umožní sledovat obraz z kamer. Velkou výhodou tohoto typu stavebnic je snadná jejich instalace, konfigurace a obsluha.

Nejlepší IP kamery dle hodnocení uživatelů

Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P

TP-LINK Tapo C310

Xiaomi IMILAB EC3

TP-Link Tapo C200

Ezviz CS-CV310-A0-1B2WFR (2.8mm)

Článek Jak ochránit svůj domov před zloději se nejdříve objevil na České návody.