Po rajčatech jsou papriky druhou nejoblíbenější zeleninou v českých domácnostech. V náročnosti na pěstování je ale naopak předčí.

Včasný výsev a piplání sazenic

Sezóna paprik ukončuje zimní klid. Jsou to jedna z prvních semínek, která je potřeba vysít, u nás se vždy vysévají koncem února. Doba klíčení sice není tak dlouhá (cca týden), ale papriky fakt hodně pomalu rostou. Jakmile mají dva pravé lístky (tzn. že na rostlince jsou 4 lístky), je potřeba je poprvé přepikýrovat. Jestli nevíte, jak na to, mrkněte na moje tipy, jak pikýrovat sazeničky.

Do venkovního záhonu mohou jít papriky nejdřív v půlce května, po zmrzlých mužích. Je to teplomilná rostlina a sebemenší mrazík by ji zlikvidoval. Takže si s nimi užijete zhruba 3 měsíce doma, během kterých je potřeba je přepikýrovat dvakrát.

Šup s nimi ven

V půlce května, ale klidně i o týden nebo dva později, je čas přesadit papriky ven. Můj děda i táta je vždy sázeli po dvou sazenicích k sobě a já to od nich přebrala. Rostliny se vzájemně propletou, takže si poskytují oporu a tolik se nelámou. Názory na sázení v páru se různí, někdo tvrdí, že při tomto způsobu pěstování je o něco menší úroda, já jsem to u svých paprik nikdy nezaznamenala. Jestli se rozhodnete, že chcete sázet papriky po jedné, doporučuju dát ke keříčkům oporu v podobě klacku a vyvazovat je.

Vyštipování

Papriky milují teplo, a jakmile o sobě začne dávat vědět léto, nasadí hromadu květů. Každý květ je potenciální plod, a tak do něj směřuje veškerá energie rostliny. Když je květů hodně, může se stát, že keříček nebude mít dost energie, aby všechny vyživil a dočkali jste se pěkných velkých plodů. Proto se květy vyštipují a redukují tak na únosnou mez. Já tohle dělávám až ke konci sezóny, kdy vím, že všechno dozrát nezvládne. Papriky jsou totiž první (po okurkách), co zničí první podzimní mráz.

The post Jak pěstovat papriky appeared first on PetraZahradnici.cz.