Prvním krokem, než se pustíte do pěstování sazenic a plodin ve skleníku, je připravit ho na novou sezonu. Jedině tak vám vyrostou zdravé rostliny, které budou mít hodně plodů a na které budete pyšní. S přípravou proto neotálejte. První kroky můžete provést už v únoru. Které to jsou se dozvíte v dnešním článku.

Skleník pořádně vydezinfikujte

Jako první se zaměřte na skleněné stěny a strop skleníku. Určitě potřebují pořádně vyčistit. Rostliny nevyrostou beze světla a to se k nim dostane jenom pokud bude skleník čistý. Nejlepším přípravkem, který můžete použít, je směs vody a octa v poměru 1:1. Octová voda účinně odstraní všechny nečistoty, řasy a skvrny. Sklo bude perfektně čisté a k rostlinám se dostane dostatek přírodního světla Při úklidu nezapomeňte ani na zem. Z předchozího roku v půdě určitě zbyly kořínky, listy nebo stonky. Ty musí pryč, jinak se z nich stane úkryt pro škůdce, případně místo, kde se budou šířit choroby, které pak napadnou nové rostliny. Nezapomeňte na závěr skleník celý vydezinfikovat. Použijte dezinfekční prostředek nebo směs vody s bělidlem. Nepodceňte také čistotu nářadí a nejrůznějších nádob. Ty si důkladnou údržbu, včetně dezinfekce, po zimě více než zaslouží.

Pozor na škůdce

Zima do skleníku s velkou pravděpodobností přilákala nechtěné hosty v podobě škůdců jako jsou slimáci, mšice či housenky. Těch se před novou sadbou musíte zbavit. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. První způsobem je procházet skleníkem a škůdce sbírat ručně. To je samozřejmě nepříjemné a časově náročné. Bohužel je to taky účinné. Jestliže nechcete se škůdci bojovat osobně, vyzkoušejte feromony a lepící pasti. Ty nasaďte na několik různých míst ve skleníku. Šíření škůdců zabrání také pořádná dezinfekce, jak bylo naznačeno v předchozí části článku.   Článek Jak připravit skleník na novou sezonu se nejdříve objevil na České návody.   Zdroj obrázků: pixabay.com