Výběr vhodných interiérových dveří je důležitým krokem při zařizování a navrhování domácího interiéru. Dveře totiž nejsou pouze praktickým prvkem oddělujícím místnosti, ale zásadně ovlivňují celkový vzhled a atmosféru vašeho bydlení. Správná volba zajistí eleganci a sjednotí design celého prostoru. Na co byste se proto při výběru měli zaměřit?

Klíčové rozměry a průchodnost

Prvním kritériem jsou správné rozměry dveří odpovídající danému prostoru. Pečlivě změřte požadovanou šířku i výšku dveřního otvoru, abyste zajistili bezproblémovou montáž a plynulé otvírání křídel. Při výběru rozměrů ale nezapomeňte zohlednit také možnost průchodu s nábytkem, velkorozměrnými předměty či stěhovacími boxy.

Ideální směr a způsob otvírání

Efektivní využití prostoru závisí na vhodně zvoleném směru otvírání dveří, ať už jde o otvírání dovnitř či ven, zprava doleva nebo naopak. Ten by měl respektovat rozmístění nábytku a zamýšlené využití konkrétních místností. Zvažte také možnost instalace posuvných či zásuvných dveří, které šetří cenný vnitřní prostor.

Design a dekor ladící s interiérem

Estetický vzhled, design a použitý dekor dveří výrazně poznamenávají atmosféru interiéru. Vybírejte designové provedení odpovídající celkovému stylu bydlení – od moderní minimalistické čistoty přes rustikální řešení až po tradiční klasiku. Finální dojem doladí vhodná barevnost, dřevěná dýha, skleněné výplně či kování dveří.

Solidní konstrukce pro dlouhou životnost

U dveří je důležité zaměřit se také na kvalitní a odolnou konstrukci odpovídající intenzitě plánovaného využití. Tradičně nejčastějšími materiály jsou dřevěná dýha, celoskleněná konstrukce nebo laminát v různých provedeních. Neopomeňte přitom i řešení kování a zárubní a dbejte na precizní montáž, která zajistí plynulý chod dveří po dlouhou dobu.

Správný typ výplně pro klid a soukromí

Součástí výběru jsou i typy výplní vnitřních křídel, které ovlivňují nejen jejich hmotnost a pevnost, ale hlavně úroveň hlukové izolace – tedy soukromí mezi místnostmi. Můžete se rozhodnout pro lehčí voštinovou výplň z tvrzeného papíru nebo odolnější, ale hmotností dřevotřískovou desku (DTD) pohlcující přenos ruchů. Promyšlený výběr interiérových dveří, jejich designu, rozměrů, materiálů či funkčnosti je klíčem k dokonalosti celkového interiéru. Správně vybrané dveře předurčují jednotný vzhled a vytváří útulnou atmosféru celého bydlení. V případě nejasností nebo potřeby odborné konzultace jsme vám s našimi dlouholetými zkušenostmi s výrobou dveří připraveni kdykoli pomoct. Stačí se na nás obrátit. Zdroj obrázku: pexels.com