Miluju narcisky a tulipány. Taky modřence, hyacinty a před nimi ještě sněženky. Ty první barevné posly jara, díky kterým vím, že už je pomalu čas vrhnout se na výsev zeleniny.

Aby na jaře krásně vykvetly, je potřeba je zasadit už na podzim. Nejlépe od poloviny září do konce října. Jako všechno, i cibulky jarních květin potřebují trošku času na zakořenění. A to jim nejlíp půjde v chladnější zemi s dostatkem vláhy.

Aby na jaře tulipány a narcisky krásně kvetly, je potřeba dodržet tři věci: výsadba na podzim, ne příliš hluboko do země a kořínkem dolů.

Jak hluboko sázet

Tak akorát

🙂

To jsem vám pohohla, co?

Tak jinak. Nesmí to být ani moc hluboko, to by cibulky veškerou energii vyčerpaly na samotné draní se nad zem. A nemůže to být ani moc mělko, to by naopak mohly vymrznout. Nehledě na to, že u nás by je pak vyhrabaly kočky ze země.

Ctím pravidlo, že cibulky by měly být pod zemí v dvojnásobné hloubce než je jejich velikost.

Jak zjistit, kde mají cibulky „spodek“

Důležité je dát cibulky do země správně. Kořínkem dolů. Jenže ne vždy jde spodek a vršek poznat snadno.

Vždy proto hledejte zbytky kořínků. Nemusí jich být moc, stačí klidně jeden ocásek. U některých ale kořínky nenajdete, i kdybyste je dali pod mikroskop. Pak mi pomáhá hledat na cibuli nějaký hrbolek, pupínek nebo výčnělek. Ten indikuje místo, odkud bude cibule rašit lístky, a logicky tak přijde směrem nahoru.

Jestli ještě pořád netušíte, mrkněte na video. Je neumělé, ale snad vás navede:

Vyndávat ze země nebo ne

Jsou zahradníci, kteří cibule vyndávají ze země každý rok – po odkvětu a zaschnutí listů.

Správný čas na vyndání cibulí ze země je na začátku letních prázdnin, ideálně za suchého počasí, a nechat je na dobře větraném místě pořádně vyschnout.

Dělá se to proto, že květiny mají tendenci zahrabávat se hlouběji do země, takže po čase prostě přestanou kvést. Navíc většina cibulek bobtná a po čase jich je z jedné víc. A to je k dobru věci.

Já obvykle cibulky vyndávám až po několika letech, většinou po 2 až 3. Na rovinu – na začátku léta se většinou intenzivně věnuji zelenině, kolem zahrady je v téhle době docela dost běhání. Takže na cibulky prostě a jednoduše zapomenu.

Sázet po jedné nebo po trsek

To je otázka vkusu a možností. Barevné jarní kvítí vypadá skvěle v záhonech ve větších trsech, perfektně ale prozáří i obyčejný trávník. Do něj je můžete dávat jednotlivě, jak se vám zamane.

Není potřeba se bát toho, že by kvítka překážela při sekání trávy. První sečení probíhá většinou až po odkvětu narcisů a tulipánů, takže je můžete klidně přejet sekačkou a vůbec nic se nestane.

Kde sehnat cibule

Skvělým zdrojem jsou výstavy. Já osobně mám moc ráda Zahradu Čech, možná z nostalgie, protože to byla první výstava, na kterou jsem se vydala, když jsme si pořídili dům se zahradou. A jezdím na ni pravidelně dodnes. Výstav je ale samozřejmě celá spousta a na nákup jarních kytek to můžou být i menší projekty.

U nás probíhá dvakrát ročně prodej domácích výpěstků na handlování v čerčanském hospici. Na tom se mi líbí dvě věci. Za pultem stojí děti, takže je to super způsob, jak do akce zapojit i drobotinu a naučit ji, co všechno stojí za prodejem jakéhokoliv zboží. A druhou věcí je sociální aspekt – my necháváme pravidelně polovinu výtěžku hospici jako dar. A to se taky počítá.

A na závěr mám ještě jeden tip, jak se dostat k cibulkám. Spousta obcí a městských částí se po sezóně zbavuje cibulí z městské zeleně. Jakmile jarní květiny odkvetou, je potřeba je nahradit něčím jiným, co veřejnou zeleň probarví. Je tak šance se dostat k cibulkám zadarmo. Vím, že takovouhle věc dělá třeba Městská část Prahy 3, od které jsem pár cibulek letos na jaře taky dostala.

The post Kdy sázet narcisy a tulipány appeared first on PetraZahradnici.cz.