Uhynulá těla zvířat jsou místem častých setkání predátorů. V takových situacích obvykle zvítězí větší druh. V severních pohoří Dinaric ve Slovinsku a Chorvatsku jsou takové interakce (také známé jako kleptoparasitismus) velmi časté. Rys ostrovid reaguje na tyto ztráty zvýšeným lovem jelenů, které zabíjí, a tímto způsobem kompenzuje část ztrát.

Kleptoparazitismus je parazitování formou kradení kořisti. Rozlišuje se kleptoparazitismus intradruhový (mezi zástupci stejného druhu) a interdruhový (mezi zástupci různých druhů). V tomto případě medvěd hnědý vs. Rys ostrovid.
V pohoří Dinaric si medvědi přivlastní v průměru 32% mrtvých jelenů, které ulovil rys ostrovid.
Více se dočtete v této studii, kde vědci z biotechnické fakulty Univerzity v Lublani zkoumají vliv medvědů mrchožroutů -na ohroženou šelmu rysa ostrovida.

Mezidruhové interakce jsou jedním z klíčových faktorů ovlivňujících strukturu živočišných společenstev a mají velký význam pro ochranu.
Manažeři a ochránci přírody však jen zřídka zvažují potenciální vedlejší účinky masožravců jednoho druhu pro ochranu ostatních masožravců.
Studovali jsme, jak medvědi hnědí ovlivňují interspecifické interakce s ohroženým predátorem rysem ostrovidem ve Slovinsku. Vzhledem k velké velikosti těla a vynikajícím čichovým schopnostem jsou medvědi jedním z nejdůležitějších dominantních predátorů a pravidelně kradou kořist jiným predátorům, což je proces známý jako kleptoparazitismus. Současně jsou medvědi po celém světě obvykle aktivně řízeni prostřednictvím vyřazovacích zón, doplňkového krmení a translokací.
To může značně změnit hustoty populace a chování medvědů a následně ovlivnit interakce mezi masožravci. Celkově jsme zjistili, že tlak medvědů, vytlačuje populaci rysa ostrovida. Pravděpodobnost ztrát úlovků, které medvědi rysům ukradli se pohybovala od 8 do 74% a silně závisela na místní hustotě medvědů a měsíčním pohybu medvědů v oblasti.
Intenzita krádeží mezi různými zónami medvědů se lišila téměř třikrát.
Kromě toho přítomnost medvěda zvýšila pravděpodobnost, že rysi zabijí až o 5x více jelenů, než v jiných oblastech. Společnost navrhuje, aby se režimy krmení medvědů znovu zvážily, aby se snížily nežádoucí vedlejší účinky této kontroverzní praxe na ohrožené vrcholné predátory. Upozorňují také na důležitost zvažování dopadů interspecifických interakcí v řízení a ochraně přírody.

Videozáznam:

Populace rysa ostrovida zanikla ve Slovinsku na začátku 20. století v důsledku lovu a pronásledování, ztráty stanovišť a nedostatku druhů kořisti. Úspěšně byl znovu zaveden do oblasti v roce 1973 přemístěním zvířat z karpatského zdroje. Bohužel, po několika desetiletích, populace začala klesat, hlavně kvůli genetickému zhoršení . Primárním cílem projektu LIFE Lynx je zachránit populaci před vyhynutím a dlouhodobě jej zachovat.
Zdroj:lifelynx.eu. Miha Krofel