Hnízdo čápů černých se nachází v estonském kraji Jõgevamaa. Toto chovné území je známé od konce 90. let, kdy zde úspěšně hnízdili čápi černí po mnoho let. Po roce 2004 zůstalo hnízdiště prázdné. Čáp černý se vrátil do hnízda viděného v kameře teprve před dvěma lety. Ornitologové postavili novou platformu brzy na jaře roku 2021.


Hnízdění 2022
1.dubna – začalo živé vysílání. Jan a Janika už byli v hnízdě
Janika snesla celkem šest vajec.
První vejce Janika položila 15. dubna, druhé 17. dubna, třetí 19. dubna, čtvrté 21. dubna, páté 23. dubna a šesté vajíčko 25. dubna.
22. května se vylíhla tři mláďata, 23. května se vylíhlo čtvrté mládě, 24. května páté mládě, 26. května se vylíhlo šesté mládě.
28. května samice Janika snědla šesté mládě
1. června byl naposledy viděn na hnízdě sameček Jan
3. června samice Janika odnesla nejmenší mládě z hnízda

Převzato z estonského ornitologického spolku KOTKAKLUBI

Právě před týdnem jsme se radovali z vylíhnutí šestého mláděte v hnízdě čápů černých v okrese Jõgeva. Dnešní situace v hnízdě je však zcela opačná.
Ptačího samečka Jana jsme v hnízdě viděli naposledy 1. června v půl šesté odpoledne. Od té doby zmizel. Samice Janika zůstává s mláďaty, ale jsou více než den a půl bez jídla a to je pro mláďata nebezpečné – evidentně mají hlad. Dosud byla mláďata krmena s odstupem pár hodin. Jak dlouho ještě vydrží?
Když jeden z rodičů zmizí, druhý neopustí mláďata, ale zůstane v hnízdě. Instinkt ho drží s mláďaty, dokud nedorazí druhý rodič. To je prospěšné pro přežití druhu. Mláďata potřebují ochranu před větrem a deštěm i predátory. To samozřejmě až do okamžiku, kdy je zpochybněno přežití samotného rodiče. Dokud je starý pták naživu, bude mít vždy další rok na odchov nového vrhu.
Možných důvodů nepřítomnosti samce je mnoho, ale nebudeme spekulovat. Nemáme dobré řešení pro případ, že se Jan nevrátí do hnízda. Pokud bychom mláďata odebrali z hnízda, abychom je odchovali pod lidskou péčí, už by nebyla divoká. Na úspěšnou rehabilitaci mladých čápů do volné přírody nemáme zkušenosti ani technické prostředky. Mláďata dostávají z období hnízdění nezbytné způsoby pro přežití. Podle toho si také vybírají své budoucí hnízdiště.


Teoreticky je možné dát Janice ryby na krmení mláďat, ale jak jí dát ryby k dispozici? Nevíme, kde obvykle hledá potravu. Území čápa černého je obrovské (krmí se také několik desítek kilometrů od hnízda), pro další jídlo je nutné nainstalovat košík na ryby. Začátkem května jsme měli krmné místo pro čápy černé v potoce jen kilometr od hnízda, ale staří ptáci ho tři týdny nenavštívili. To samozřejmě neznamená, že to nezkusíme znovu. Najde tentokrát místo krmení Janika? Zvažovali jsme i přinesení rybiček do hnízda, ale to lze provést až ve chvíli, kdy Janika opustí hnízdo hledat potravu. Pokud se rodič vyplaší z hnízda, nemusí se tam dlouho vracet, což by ještě více snížilo šance na přežití mláďat. Počasí je chladné a deštivé, termoregulace mláďat ještě není vyvinuta. Mláďata jsou navíc tak malá, že se možná nebudou schopna sama krmit. Když se však naskytne příležitost, jsme připraveni jednat. To, co se děje v hnízdě čápů černých v okrese Jõgeva, se těžko snáší, ale situaci sledujeme a děláme, co můžeme!

Online přenos z hnízda – webkamera 2

Čáp černý – webkamera z hnízda v Estonsku

Videozáznamy:

Sameček Jan přiletěl s potravou, tento den byl naposledy viděn na hnízdě

VAROVÁNÍ!!! – Citlivý obsah!!! Videozáznamy mohou být pro citlivé lidi drastické

Samice se pokouší zredukovat mláďata


Janika se snaží sníst mládě, které je stále naživu, nakonec s ním odletí z hnízda

Zdroj: KOTKAKLUBI, videozáznamy, Liznm, Birds247