Dne 10. 8. 2023 se Středomořská nadace pro divokou zvěř (FVSM) ve spolupráci s GOB a s pomocí hasičské služby na Mallorce vydala do hnízda sledovaného videokamerou v Serra de Tramuntana, aby provedla záchranné práce. Kontrolu,rozbor a kroužkování kuřete narozeného 24. května, kterému bylo již 78 dní.

Aby práce s mladým zvířetem byla co nejrychlejší a nejefektivnější, bylo možné nainstalovat lanový systém, pomocí kterého bylo možné mládě na několik minut vytáhnout z hnízda.
Mládi supa bylo umístěno: kovový kroužek (J06244) na pravý nárt a další plastový kroužek (BW[4WW]/M) na levý nárt. Podařilo se ho také vybavit pánevním zádržným GPS sledovacím zařízením. GPS je velmi lehký, váží pouhých 25 gramů.


Dále byla odebrána pírka P4 a S1 z pravého křídla. Při báječném fyzickém a zdravotním stavu zvíře v době kroužkování vážilo 7,5 kg.
Jakmile byla provedena příslušná měření; odběr krve pro hygienickou kontrolu a určení pohlaví; odebrání peří; a umístění kroužků a GPS bylo kuře opět uloženo do misky na hnízdo, zcela normálně a bez překážek.

Tento projekt má podporu Nadace pro biologickou rozmanitost Ministerstva pro ekologickou transformaci a demografickou výzvu (MITECO) v rámci Plánu obnovy, transformace a odolnosti (PRTR), financovaného Evropskou unií – NextGenerationEU. Děkujeme fantastickému týmu profesionálů z MIRANATURA (www.miranatura.com), kteří provedli technickou instalaci, a José Román, který naprogramoval a vytvořil připojení antén, aby bylo možné provádět streamování.


Online přenos z hnízda – kamera 2

Sup hnědý webkamera živě, ŠpanělskoVideozáznam

Zdroj: FVSM Fundación Vida Silvestre Mediterránea