Orlí hnízdo N2B se nachází poblíž pstruhové líhně v Decorah, Iowa.
Nezisková organizace Raptor Resource Project byla založena v roce 1988 Bobem Andersonem. Specializuje se na ochranu sokolů, orlů, orlovců, jastřábů a sov. Vytváří, vylepšuje a přímo udržujeme více než 50 hnízdních lokalit a hnízd, zajišťujeme školení v oblasti hnízdění a vyvíjí inovace v oblasti řízení a sledování hnízdišť, které přibližují lidi přírodnímu prostředí. Jejich posláním je zachovat a posílit populace dravých ptáků a podporují novou generaci ochranářů.

Orlí pár Maminka a DM2 hnízdo nepoužívají již druhým rokem. Toho využil pár bernešek kanadských a hnízdo si pro letošní sezónu vypůjčil.
Berneška snesla své první vejce do hnízda Decorah Eagle ve čtvrtek 24. března kolem 8:30. Druhé vejce snesla 25. března, třetí 27. března. Po snesení vejce zahrabala pod hlínu, listí a klacky. Zakrytí vajíčkek ji pomáhá chránit vejce před predátory a umožňuje jí oddálit inkubaci, dokud nesnese plnou snůšku. Samice snáší zpravidla 5–6 vajec, na kterých sedí sama 28–30 dní.

Inkubace vajíček

Samice bernešky zahájí plnou inkubaci, až snese její poslední vejce. Embryonální růst a vývoj je rychlý proces, který vyžaduje teplo. Odložením inkubace oddálí husa nástup embryonálního vývoje a zajistí synchronní líhnutí oplozených vajíček. Synchronní (těsně načasované) líhnutí je zvláště důležité v případě hus kanadských a podobných ptáků, kteří opouštějí hnízdo zhruba 24 hodin po vylíhnutí. Nevylíhnutá vejce nebo ptáci příliš mladí na to, aby následovali své rodiče, umírají.
Embrya jsou méně citlivá na chlad než na teplo, zejména před zahájením inkubace, a jen málo ptáků inkubuje nepřetržitě. Samice reguluje teplotu svých vajec tím, že mění dobu, po kterou na nich sedí, a těsnost jejího sedu. Pokud je teplé a slunečné počasí, může trávit hodně času mimo vejce. Můžeme také vidět, jak pokrývá vajíčka měkkým hnízdním materiálem.

Krmení housat

Husy kanadské jsou prekociální – to znamená, že mláďata jsou od vylíhnutí poměrně vyspělá a pohyblivá. Líhnou se s otevřenýma očima a mohou plavat, běhat a skákat krátce po opuštění vajíčka. To je důležité, protože prekociální druhy jsou normálně nidifugní, což znamená, že opouštějí hnízdo krátce po narození nebo vylíhnutí.
Těsně před vylíhnutím housata zkonzumují veškerý žloutek a bílky, které ve vejcích zůstanou. To poskytuje dostatek potravinové energie na dalších 24 až 48 hodin. Jakmile vyskočí z hnízda, rodiče je dovedou k vodě a ochrání je před predátory. Rodiče nemusí zajišťovat potravu v hnízdě a housata si potravu najdou (většinou) sama, jakmile se dostanou do vody.

Skok

Zhruba 24 hodin po vylíhnutí husa opustí hnízdo a housata za ní skočí. I když to vypadá děsivě, u hus je to velmi normální. Bylo zdokumentováno, že kanadské husy hnízdí na hnízdech volavek, v hnízdech orlovců, na útesech a na umělých strukturách. Hnízdění na vyvýšených místech pomáhá chránit vajíčka a velmi malá mláďata před pozemními predátory, jako jsou mývalové, kojoti, vačice, kočky a psi.
Skok je rychlý. Samec bude čekat dole na zemi, aby pomohl ochránit svou rodinu. Samička slétne z hnízda a zahouká na housata, která ji budou následovat z hnízda. Jejich nízká hmotnost a ochmýřené tělo je pomůže chránit před zraněním, když přistanou na měkkém travnatém povrchu pod hnízdem. Jakmile housata přistanou, rodiče je dovedou přímo k rybníku.

Husy, které jsou dobré v synchronní inkubaci, budou mít lepší míru přežití potomků než ty, které nejsou. Husy, které hnízdí vysoko, ztratí méně vajec a mláďat vůči pozemním predátorům, což kompenzuje potenciální ztráty způsobené zraněním při přistání. Ať už si můžeme myslet cokoli, husy následují způsob života, který přinesl více vítězů než poražených.

Online přenos z hnízda:

Orel bělohlavý webkamera v Decorah

Videozáznamy:

Pár bernešek kanadských poprvé na hnízdě, hnízdo se nachází přibližně 21 metrů nad zemí.


Samička na hnízdě

Samička snesla první vajíčko


Druhé vajíčko

Třetí vajíčko

Zdroj: Raptor Resource Project, videozáznamy Lady Hawk