"Obnova zahrádky", tak zní aktuálně heslo již druhého slunečného víkendu. Více než rok jsem neprováděla skoro žádné udržovací "zahrádkářské činnosti" a zahrada zpustla. Značně se na tomto stavu podepsala i rekonstrukce domu. 

JEZÍRKO

Machanickou cestou jsem odstraňovala nánosy zetlelých leknínových listů a spadaného listí ze dna jezírka, ostříhala jsem všechny trávy a odstranila zelenou vláknitou řasu, která se hojně vytvořila hlavně na okraji na černé fólie. Dřeviny, vysazené na okrajích jezírka, se tak rozrostly, že je bylo taktéž nutné ostříhat a vytvarovat. Nakoupila jsem "jezírkovou chemii", a protože teplota vody byla příznivá a ještě pár dní má vydržet, aplikovala jsem poprvé na okraje jezírka přípravek proti zelené řase.  Důležitým krokem bylo doplnění vody do jezírka. Budu ještě muset pořídit přípravek proti kalu a pravděpodobně koupím jednu novou vodní rostlinu, ale na to je ještě čas.  A pak se stal zázrak. Myslela jsem si, že opět přežila zimu v jezírku jen jedna rybka, ale když se ustálila zkalená vodní hladina, vykouklo na mne hejno červených jesenů zlatých. Zasloužená odměna za několikahodinovou práci...

ZÁHONY

Sestříhání trvalek, odstranění "hrubého" plevele a vyhrabání listí a odvoz větví a listí, to byla prověrka nářadí a nástrojů a pomalu se vyvíjejícího zahrádkářského svalstva. Několik pytlů denně manžel již druhý týden odvážel na vyhrazené obecní stanoviště. Silné papírové pytle jsme nahradili podobnými zahradními koši (viz. obrázek níže) a dobře jsme udělali. Mohu je doporučit, protože se dobře do nich odplad dává, koš pěkně drží tvar a manipulace, díky uším po straně, je docela snadná.

 

Opět jsme pokračovali v razantním sestřihu thújí. Po pravdě bych je z velké části nejraději vykácela, protože původní majitelka zasadila na  naprosto nevhodná místa místo thújí zeravy a jejich každoroční přírůstek je více než značný.
 

ZÁLIVKA

Opět je sucho. Sice předpověď počasí říká, že by se v polovině týdne mělo počasí umoudřit a mělo by zapršet, zahrada však neúprosně volá po vodě. A je tedy nutné, alespoň na podzim vysazené dřeviny a rostliny zalít.