… který mě naučil sebelásce – to je titulek jednoho moc hezkého článku Petra Casanovy, který rozhodně stojí za úvahu, protože se sebeláskou má problémy mnoho z nás. 


Upozaďujeme své potřeby, přání, štěstí, zdraví… ve prospěch druhých. Protože se to očekává, protože se to dělá, protože to vypadá dobře, protože nám to jiní říkají, protože nás k tomu vychovali…

Jenže jak můžeme dlouhodobě dávat druhým, když nejsme schopni “nakrmit” láskou, pozorností, úctou, důvěrou… sebe samotné?

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem si tohle připustila a začala podle toho žít svůj život. Učím se sebelásce – postupně odhazuji nefunkční, ale hodně zažité myšlenkové stereotypy a snažím se otevřít novým, které mi dávají větší smysl. Tohle je ale běh na hodně dlouhou trať, běh na celý život .-)


S Petrem Casanovou jsem se potkala díky jeho časopisu First Class zaměřený na osobní rozvoj a mezilidské vztahy, který už vydává pár let (vřele doporučuji stejně jako jeho později vydávaný Business Leaders, který ocení více podnikatelé, ve stáncích ho ale neseženete). 

Poprvé to bylo v době, kdy jsem začínala s podnikáním a myslím, že mi jeho články ve First Class hlavně v začátcích podnikání byly velkou oporou. Větší než celé pětileté studium na ekonomické fakultě 🙂 

Na ekonomických fakultách, i na středních školách ekonomického zaměření, alespoň v dobách mého studia, vás totiž nikdo nepřipraví na podnikání po psychické stránce. Obrovský důraz je kladen ale na spoustu “technických” dovedností, znalosti příslušných paragrafů, ekonomické výpočty ap., řadu z nich však jako začínající podnikatel “v malém”(zpravidla OSVČ) vůbec nevyužijete. Spousta know-how je šita na míru pro budoucí pracovníky středních a velkých firem. Jenže začínající business tomu bývá na hony vzdálený… .-)

Vlastně se mi zdá, že to byl právě Petr ve First Class, kdo ve mně poprvé hodně nalomil mou orientaci na výkon a ukázal mi i jiný pohled na to, jak se rozvíjet a posouvat dál… a myslím, že to má hodně co dělat se sebeláskou 🙂

Tak by mě zajímalo, jak to máte se sebeláskou vy? 
A dokážete ji “uhájit” i před svým okolím?

Díky za vaše komentáře.

Hezký večer

A.

PS: mimochodem Petr se v úvodu článku zmiňuje o projektu “Detoxikuj život” Barbory Englishové. Zkuste nakouknout i k ní. Je to velmi silná žena, která se navzdory svému nelehkému životnímu příběhu dokázala zvednout a postavit na nohy nejen sebe a svého malého chlapečka, ale současně začít pomáhat i mnohým dalším. Beru to jako velké štěstí, že se nám díky jednomu podnikatelskému kurzu zkřížily cesty a mě její pohled na svět v mnohém obohatil.