Orel 629-03142 se dožil toho, že se jeho druh vrátil z pokraje vyhynutí – a dokonce sehrál roli při obnově.

Před několika týdny zemřel v Henriettě v New Yorku orel bělohlavý. Srazilo ho auto, pravděpodobně chtěl odnést ze silnice mrtvého králíka. Nebyl to obyčejný pták: Orel 629-03142, věk 38 let, byl nejstarším divokým orlem bělohlavým zaznamenaným ve Spojených státech a absolventem ochranářského programu, který pomohl při obnově orlů před vyhynutím v New Yorku.

Orel, samec, se vylíhl v létě 1977 poblíž jezera v severní Minnesotě. V té době byli orli bělohlaví na seznamu ohrožených druhů – v nejnižším bodě, v roce 1963, zůstalo v dolních 48 státech pouze 487 hnízdících párů. Do roku 1974 se toto číslo vyšplhalo na 791, ale obnova byla pomalá. Nechvalně známý pesticid DDT byl zakázán od roku 1972, ale stále si pohrával s ptáky, protože zbytky DDT pronikaly do těl orlů a oslabovaly jejich vaječné skořápky. Ve státě New York zůstal ve volné přírodě pouze jeden hnízdící pár v hnízdě na břehu jezera Hemlock – a neustále náhodně rozbíjeli každé vejce, které snesli.
Ale biologové měli plán, jak nahradit chybějící orly v New Yorku. V pouhých několika týdnech byl 03142, jak byl znám, odebrán ze svého minnesotanského hnízda a odvezen do newyorské Montezuma National Wildlife Refuge spolu s několika orly z jiných států. Ministerstvo ochrany životního prostředí státu New York (NYSDEC), které program provozovalo, chtělo, aby si orli zvykli na své nové místo, nikoli na lidi, takže biologové vychovali orly pomocí nízkokontaktní techniky zvané „hackování“ a skrývali se před nimi. Mláďata byla umístěna v klecích na kůlech. Tyto „hackerské věže“ poskytovaly orlům vynikající výhled na Montezuma Refuge a udržovaly je v bezpečí.

Biologové doufali, že se mladí orli po vylítnutí budou držet kolem jejich nového domova – a tak se také stalo. O několik let později zemřel samec posledního původního chovného páru v New Yorku a 03142 zaujal jeho místo ve starém hnízdě u jezera Hemlock. Během několika příštích desetiletí zplodil 03142 mnoho mladých orlů, kteří se podíleli na vytlačení svého druhu z nebezpečí.
Když se jeho druh zotavil, biologové přestali sledovat každý pohyb 03142, ale pravděpodobně zůstal v tomto hnízdě po zbytek svého života, protože zemřel jen asi 25 mil daleko. Pravděpodobně tam byl v roce 1989, kdy skončil program na obnovu orla NYSDEC, a v roce 2007, kdy byli orli bělohlaví vyřazeni z federálního seznamu ohrožených druhů. Do té doby jejich populace vzrostla více než desetinásobně od jejich původního seznamu. Při posledním oficiálním sčítání v roce 2006 bylo v dolních 48 státech nejméně 9 789 hnízdících párů orlů bělohlavých a tisíce dalších na Aljašce.

Orel 03142 a jeho družka v hnízdě u jezera Hemlock v roce 1981. Žluté štítky na křídlech označují 03142 (vpravo) jako absolventa programu NYSDEC na obnovu orla. Foto: New York State Department of Environmental Conservation

03142 už mezi námi není, ale nebyl posledním z orlů z programu NYSDEC. Útočiště Montezuma v současné době hostí několik aktivních orlích hnízd, včetně vzácného „trio hnízda“, na které dohlíží orlí samice… a dva samci. Oba samci byli vychováni, stejně jako 03142, ve věžích.
Tito orli pravděpodobně nebudou žít tak dlouho jako 03142 (typická délka života orla je asi 20 let) a oni i jejich potomci budou stále čelit nebezpečí ze strany lidí. Mohou zemřít na náhodnou otravu, nebo být nezákonně zastřeleni lovci nebo sraženi autem, jako 03142. Budoucnost tohoto druhu je ale mnohem, mnohem jasnější, než se zdálo před 38 lety.

Zdroj: audubon.org –

Úvodní fotografie – Když začátkem tohoto měsíce zemřel, nejstarší známý divoký orel v USA stále nesl značku, která jej označila jako Eagle #629-03142. Foto: s laskavým svolením ministerstva ochrany životního prostředí státu New York