Dnes píšu post o něčem trochu jiném než o šití, ale propojeno se mnou je TO vlastně víc než jsem původně předpokládala.

Jde o tip na výlet po zajímavých budovách v Brně pro tento víkend, buď výlet reálný, nebo i virtuální - jak jinak v dnešní době covidové.

Tento víkend 29. - 30. května bude totiž v Brně probíhat akce Open House Brno, v rámci které bude široké veřejnosti umožněno nahlédnout do budov, do kterých se běžně nedostanou. Jedná se většinou o architektonicky velmi zajímavá místa. Na některých místech je připraven i program pro děti - většinou tematicky propojený s architekturou. Do dalších budov nebo třeba parků se můžete podívat alespoň virtuálně skrz videa vystavená na stránkách projektu. Někde se k návštěvě musíte zaregistrovat, někde se projdete sami a pustíte si k tomu do ucha výklad. Tyto předtočené podcasty mě vyloženě nadchly, spoustu z nich si poslechnu i v klidu doma.

Moje pracoviště, Český hydrometeorologický ústav, je do akce zapojeno také, právě skrz předtočené video. Jeden z mých neskutečně akčních a schopných kolegů natočil video, kde představujeme jak budovu samotnou, tak ve zkratce i přístroje měřící počasí nebo znečištění ovzduší, které jdou dobře vidět z ulice a často kolemjdoucí zajímají. 

Přístroje představuji já a musím říct, že to pro mě byla velká zkušenost. Zdá se to totiž jako jednoduchý úkol povídat o věcech, které člověk zná a používá, ale zkuste se u toho natočit na kameru. Navíc před kolegy a v podstatě na jednu klapku. Vůbec mě nenapadlo jak je těžké zkoordinovat smysluplný pohyb (hlavně u simulace měření srážek) se smysluplnou mluvou. Máchat rukama správným směrem, nespadnout ze schodů, dívat se ideálně do kamery, přitrouble se neusmívat (ale ani nemračit do sluníčka), mluvit pomalu a skládat věty v logickém sledu. Nemožné. Nějaká herecká a řečnická průprava mi chybí jako sůl. 

Když jsem video viděla prvně, byla jsem v krizi - všechny ty hmm a vlastně a tak. Ale jak říká ten akční kolega Jáchym: všichni jsme si to napoprvé vyzkoušeli a příště už to bude zas o kousek lepší.

Pokud chcete kouknout, tu "naší" budovu najdete tady.


P.S. Fotku jsem použila přímo ze stránek Open House Brno, je taková netradiční - sníh v Brně je totiž poslední dobou opravdu jen zřídka.