Ořechy, jablíčka a karamel, to je moje letošní představa podzimního dortu. Jablka jsem tentokrát nestrouhala do korpusu, ale podusila je v karamelu a proložila jimi krém. Ten jsem nechala jednoduchý, jen s kapkou vanilky, ale vy si ho můžete ochutit i špetkou skořice. Jablíčka se skořicí, to je prostě esence podzimu a taky moje oblíbená vůně. Dekorace na dort jsme s dětmi nasbíraly na procházce, v jediný den, kdy bylo slunečno. Chtěla jsem hlavně malá červená jablíčka, která rostou na stromě u pole kousek za domem, bohužel pole bylo po deštích samé bahno a my neměli holínky, takže jsem se musela spokojit s pár posledními pláňaty, co visela na větvích nad skoro rozvodněnou říčkou a málem jsem tam zahučela. Ale nějaký úlovek jsme domů donesli, třeba krásné šípky a taky popínavé listy, u kterých jsem si nebyla moc jistá, jestli náhodou nejsou lehce jedovaté (psí víno?), takže na oslavu dort putoval s decentnější ozdobou. Koneckonců byl pro manželovu maminku a nerada bych, aby si myslela, že ji snad chci otrávit :-)


Ingredience 

Korpus

(forma o průměru 24 cm)

3 vejce 
250 g cukru krystal
1 lžička vanilkového extraktu
180 ml oleje
380 ml podmáslí
300 g hladké mouky
150 g vlašských ořechů, jemně mletých
2 lžičky kypřícího prášku do pečiva
2 lžičky jedlé sody
1/2 lžičky soli

Krém

350 g čerstvého smetanového sýra ( typu Philadelphia, Palouček, Goldessa...)
350 g mascarpone
100 g cukru moučka
1 lžička vanilkového extraktu nebo 1/2 lžičky mleté skořice
100 ml smetany ke šlehání

*pokud chcete dort důkladně zatřený krémem, dejte buď méně krému mezi jednotlivé pláty korpusu, nebo ho udělejte zhruba o třetinu více

Jablíčka v karamelu

120 g cukru krystal
40 g vody
80 g smetany ke šlehání
80 g másla

2 jablka, oloupaná a nakrájena na malé kostičky
2 lžíce másla
20 g smetany ke šlehání


Postup

Korpus 

Troubu předehřejeme na 170 °C. V mixéru šleháme vajíčka s cukrem, až zesvětlají a nabudou, trvá to minimálně 5 minut. Poté opatrně vešleháme vanilku, olej a podmáslí - oboje přiléváme tenkým pramínkem. Nakonec vmícháme mouku, mleté ořechy, kypřící prášek, jedlou sodu a sůl.

Dno rozevírací kulaté formy vyložíme pečícím papírem a nalijeme do ní těsto. Pečeme 50-60 minut, testujeme špejlí. Necháme vychladnout ve formě, poté korpus opatrně objedeme tenkým nožem a formu odstraníme.

Jablíčka v karamelu

Do hlubšího rendlíku nasypeme cukr, zalijeme ho vodou a dáme vařit na mírný plamen. Voda se bude postupně odpařovat a cukr karamelizovat. Jakmile začne zlátnout, ohřejeme si v mikrovlnce nebo na sporáku smetanu téměř k bodu varu. Hotový karamel (barvy zlatohnědé, pozor ať neztmavne příliš, zhořknul by) odstavíme ze sporáku a ihned do něj za stálého míchání metličkou vlijeme horkou smetanu. Směs nejdříve hodně vzkypí a bude bublat, opatrnost a chňapky jsou na místě, ale po chvilce míchání budeme mít krásně hladký krém. Dále už nevaříme, pouze vmícháme pokrájené máslo, do rozpuštění. Přelijeme do misky a necháme zchladnout na pokojovou teplotu.

Kostičky jablek několik minut opékáme na másle, poté přidáme 6 lžic karamelu a 20 g smetany, promícháme a podusíme do změknutí (jablka by se ale neměla rozpadat). Necháme vychladnout.

Krém

Na krém dáme do mixéru sýr, mascarpone, cukr, vanilku/skořici, lehce prošleháme. Přidáme smetanu a šleháme na nízké otáčky asi půl minuty, aby se všechny ingredience pěkně spojily. Poté zvýšíme výkon téměř na maximum a rychle vyšleháme tuhý krém. Šleháme max. dvě minuty, aby se krém nepřešlehal a nezdrcnul. 
  
Sestavení dortu

Korpus seřízneme dorovna a dvakrát prořízneme, dostaneme tak 3 plátySpodní plát korpusu potřeme třetinou krému a polovinou jablíček v karamelu (ta nedáváme až ke kraji), přiklopíme druhým plátem, lehce ho přitiskneme a srovnáme, aby byl dort hezky rovný. Opět potřeme třetinou krému a zbylými jablky. Přiklopíme poslední plát a zbylým krémem pomažeme vrch a boky dortu. Pokud bude korpus trochu prosvítat, ničemu to nevadí. Dort necháme alespoň hodinu vychladit v lednici, polijeme karamelem a podle fantazie dozdobíme.


Tip č. 1: Krém si na třetiny dělím za pomoci váhy, dělat to od oka si netroufám a takhle mám jistotu, že mi zůstane dost krému na závěrečné potření dortu. Tady jsem každý plát potřela 250 g krému, aby mi ho nakonec zbylo trochu více než třetina.

Tip č. 2: Při polévání dortu karamelem je důležitá jeho konzistence/teplota. Příliš studený karamel se bude nepěkně táhnout, teplý zase úplně steče z dortu. Zkuste si nejdříve jeden zkušební stékanec a podle toho, jak bude po minutě vypadat, buď karamel trochu prohřejte nebo dejte ještě vychladit. Pokud má podle vás karamel ideální konzistenci, naneste ho nejdříve po obvodu (lžičkou nebo nádobkou s úzkou hubičkou, já používám dávkovač na kečup), zbytek nalijte doprostřed a rozetřete špachtlí.