Orel mořský je největším evropským dravcem a zároveň největším orlem žijícím v Česku. Rozpětí křídel dosahuje až 2,4 m. Váží zhruba čtyři a půl kila, samice je o třetinu větší. Mladý dravec je tmavohnědý až černý, má černý zobák a černé oko. Dospělý je hnědý, hlava může být světlejší, má žlutý zobák a výrazně bílý ocas.

Na stromech staví mohutné hnízdo, které má přibližně 1,6 m v průměru a 60 cm na výšku o hmotnosti několika set kilogramů. Hnízdění začíná v únoru. Samice snáší 1 – 2 vejce v intervalu 1 – 5 dnů, mláďata se líhnou po 34 – 36 dnech. Jsou porostlá prvním prachovým peřím, které je bílé, pak vyrůstá šedočerné peří. Pohlavně dospělá jsou v 5 – 6 letech. Dožít se orli mohou až padesáti let.
Hnízdí nejčastěji u větších vodních ploch, v oblastech s rybníky, které jim poskytují dostatek potravy. Mladí ptáci se často toulají a není výjimkou, že se pohybují až 200 kilometrů od hnízdiště.

Mladý orel mořský

Ohrožení orli mořští patří mezi dravce, kteří žijí na území jižních Čech. Kdysi z regionu na dlouhých sto let zmizeli, ale v současné době se jejich populace znovu rozrůstá, uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas České Budějovice sokolník Milan Zaleš.
Živí se hlavně rybami, vodními ptáky, savci nebo uhynulými živočichy. V potravě převažují uhynulá zvířata.
Podle sokolníka Milana Zaleše se ale jedná hlavně o mrchožrouty, kteří sbírají leklé ryby, a tvoří tak jakousi zdravotní policii. „Určitý problém s nimi rybáři mají, ale myslím, že dneska už je situace ve společnosti taková, že lidé orly respektují, i když k případům otrav stále dochází,“ dodává.
Mořským orlům na našem území pomohl záchranný program v roce 1988.
„Ve spolupráci se sokolníkem z Německa se tu vysazovali. Program se zdařil a můžeme říci, že v současné době v republice žije 500 až 600 orlů mořských, minimálně sto hnízdních párů,“ uvádí sokolník.

Orel mořský

Sokolník Milan Zaleš byl hostem magazínu Máme rádi zvířata. Do studia Českého rozhlasu České Budějovice s sebou přinesl orla mořského jménem Pat.

Videozáznam:

Zdroj: irozhlas.cz