Ahoj všichni!
Dnes pro vás mám informační článek o tom, co je všechno potřeba si zařídit a zorganizovat, když máte v plánu v Irsku žít a pracovat.
Je to docela proces…
1. Jak si najít práci?

V Irsku se práce shání relativně snadno a to zejména, když se jedná o práci v oblasti „customer service“. Tam jsou pro cizince doslova „dveře dokořán“. Občas mi přišlo, že cizinci irskou ekonomiku docela dost drží. Jsou levná pracovní síla a to opravdu dost početná. DOST početná. Mravenčí práce cizinců, zejména Brazilců a Poláků, drží chod Irska na nohou 😀 Pokud hledáte narychlo nějaký dočasný zdroj obživy, než si najdete práci ve svém oboru, nebo pokud hledáte vyloženě jakýkoliv zdroj příjmu, či brigádu při škole, je to docela snadné. Práce ve specifickém oboru naopak vyžaduje vyšperkovanější životopis, víc příprav, mnohem lepší angličtinu, často i certifikovanou (Cambridge zkoušky, atd) a rozhodně sehnání takové práce trvá déle…

Napište si životopis. Pokud nesháníte práci v nějaké specializované oblasti, ale „jen“ práci jako barman, servírka, au-pair, sell assistant, deli assistant, stačí jen, aby váš životopis měl hlavu a patu a není, řekněme, stupidní. Rozmyslete si, jakou práci byste chtěli dělat a zaměřte se v popisu svých schopností a zkušeností přímo na tuto oblast. Přidejte fotku.
Založte si profil na INDEED. Tato služba funguje jako aplikace v mobilu i jako webová stránka. Vyplníte údaje o sobě, nahrajete životopis, zadáte JAKOU PRÁCI a KDE sháníte a pak už jen klikáte na „APPLY“ u konkrétních poptávek, které vám vyhovují a které vám chodí na mobil v upozornění. A pak už jen čekáte na email, kde bude pozvánka na interview a trial shift.
Další možnost je vytisknout si pár svých životopisů a projít se po městě. Zejména na jaře se to všude jen hemží cedulkami ve výlohách kaváren a hospod „LOOKING FOR A STAFF“ nebo „WE ARE HIRING“. Vlítnete dovnitř, zeptáte se personálu, zda by vám nezavolali managera nebo supervisora, předložíte mu CV a dost často se tak přímo octnete přímo na interview, nebo si rovnou domluvíte trial shift, čímž přeskočíte zdlouhavé rozesílání životopisů a domlouvání schůzek přes email. 
Problémem často bývá, když hledáte pouze part-time práci. Přednost pak často totiž mají ti, kteří jsou schopni přijmout full-time. Tím ale neříkám, že je to nemožné… Nejhůř se part-time hledají přes léto.
2. Jak si najít bydlení?

To je upřímně mnohem komplikovanější, než shánění práce. V Dublinu je o byty, pokoje, apartmány a domy NEUVĚŘITELNĚ agresivní BOJ. Lidi se přeplácejí, podvodníci využívají všudypřítomné zoufalosti, ceny jsou v nebeských (skoro až vesmírných a nesmírných) výškách, až je to směšné a za malý, škaredý a sdílený kamrlík platíte skoro 500 Euro měsíčně… Ano, je to tak. Pokoj v centru jen pro vás (single room) vyjde minimálně na 750 Euro – až….klidně i přes 1000 Euro!

Nájem se platí nejčastěji měsíčně, ale jsou i případy, kdy se platí každý týden. První nájem platíte dvojnásobný, protože musíte předat i depozit… Což je při zdejších cenách nájmů naprosto EXTRÉMNÍ částka a mně se tehdy chtělo normálně brečet 😀 V životě jsem neviděla tolik peněž pohromadě…

Stáhněte si aplikaci DAFT.IE. Zde zadáte své preference, cenu, kterou jste ochotni zaplatit, lokalitu, „single room“ nebo „double room“… A pak musíte celé dny bdít nad veškerými nabídkami, které se vám ve feedu ukážou, protože je NUTNÉ zareagovat CO NEJRYCHLEJI. Jak jsem řekla, je to boj a kdo dřív příjde, ten dřív bere…
Když se vám poadří kontaktovat člověka, který pokoj/byt pronajímá, máte NAPŮL vyhráno… Ale jen na půl. Když máte to štěstí a dostanete se na prohlídku bytu, většinou musíte ideálně ihned říct, zda to berete, nebo neberete. Na rozmýšlení NENÍ čas. Občas vám je ale i to na nic, protože i když řeknete okamžitě, že to berete, jste pouze jedna osoba z mnoha a onen člověk si pak sám vybere toho, kdo mu je nejvíc sympatický…
Je to stres a boj.
Dávejte si pozor na podvody. Přečtěte si tento článek.

3. Irské telefonní číslo.

Já si vybírala mezi dvěma možnostmi. V Irsku funguje operátor, který nabízí simkarty ZADARMO a obecně nabízí velmi velmi levné služby. Jmenuje se LYCAMOBILE. Simkartu si zkrátka jen vezmete z pultíku a pak už jen dobíjíte kredit. Problém ovšem je, že služby stojí za prd.
Další možnost je 3 (Three). Tu jsem si vybrala já, protože se mi líbilo, že zaplatíte pár Euro za simkartu a pak každý měsíc dobijete kredit za 20 euro, čímž si zajistíte ALL YOU CAN EAT data na celý měsíc (opravdu neomezený internet, který sem tam vypadává a není nejrychlejší, ale stačí!). Dobít data si můžete v jakékoliv prodejně 3 a nebo jednoduše přes internet. Na internet je to ideálka a volat můžete stejně přes WhatsApp…. 🙂

4. Komedie kolem PPS čísla.

A teď čtěte pozorně. Pokud chcete pracovat v Irsku, MUSÍTE mít PPS číslo (Personal Public Service number). Abyste získali PPS čslo, musíte mít v Irsku trvalé bydliště. 
Jak PPS číslo získat?
Abyste mohli získat PPS číslo, musíte si nejdřív zažádat o schůzku na stránkách GOV.IE. Ve chvíli, kdy si zabookujete schůzku, musíte v daný termín dorazit do PPS centre, které najdete v D’Ollier House v D’Ollier street, Dublin 2.
Teď ale přijde ta pravá zábava…
Na schůzku musíte donést – PAS, nebo OBČANKU a taky POTVRZENÍ TRVALÉ ADRESY a PRACOVNÍ SMLOUVU. Obojí vám poskytnou v práci. Problémem ovšem je, že aby vás zaměstnali, MUSÍTE nebo JE VYŽADOVÁNO, abyste měli PPS číslo. Jak je ale máte mít, když jste ještě nedostali POTVRZENÍ O BYDLIŠTI A PRÁCI, které vám mají dát v práci po tom, co musíte prokázat, že máte PPS NUMBER? 😀
Jděte na to chytře.
V práci řekněte, že jste už zažádali o schůzku skrz PPS číslo a měli byste je brzo získat.
V PPS centru řekněte, že v práci čekají na vaše PPS číslo, které až dostanete, tak teprve pak podepíšete pracovní smlouvu.
Zkrátka je potřeba hrát to na obě strany.
Do práce pak donesete papíry skrz PPS číslo a do PPS centra pak donesete pracovní smlouvu… 
V momentě, kdy v PPS centru odevzdáte POTVRZENÍ O TRVALÉM BYDLIŠTI a PRACOVNÍ SMLOUVU, tak čekáte…
Na co?
Až vám přijde PPS číslo s PPS kartou.
Poštou.
Na to se čeká dva týdny.
Jenže to ještě pořád nestačí.
Až máte PPS číslo a PPS kartu, musíte jít na MYREVENUE.IE, kde se ZAREGISTRUJETE se svým PPS číslem a zaregistrujete svou pracovní pozici. Tak se dostanete do systému, kde se DANĚ (TAXES) strhávají dle výše příjmu. Do té doby, než se tam zaregistrujete, jsou vám strhávány maximální daně/taxes a tak z vašeho příjmu dejme tomu 350 Euro týdně dostanete asi tak 120 Euro.
Tak si představte, jak jsem první měsíc platila nájem, jídlo a veřejnou dopravu a hlavně PIVO, když jsem neměla vůbec nic 😀 A představte si, jak je frustrující, když makáte 8 hodin denně / 6 dní v týdnů za 3 Eura na hodinu a máte před sebou vidinu měsíčního nájmu 750 Euro + 750 Euro depozit!? 😀

A opravdu, od toho, co jsem začala pracovat, trvalo měsíc, než jsem se dočkala kompletní mzdy, protože celý proces kolem pps čísla a daní byl příšerně zdlouhavý…

TIP: Bankovní účet, PPS číslo a hledání práce se snažte udělat co nejvíc zaráz. V bance po vás budou chtít PPS číslo, v PPS centru po vás chtějí pracovní smlouvu a v práci po vás budou chtít bankovní účet. Je to šílený a pitomý, protože je po vás vyžadováno, že budete mít všechno hotové zaráz, ale zároveň jedno bez druhého nejde zařídit! Já jsem například první 4 mzdy musela dostávat na bankovní účet kamarádky, protože svůj jsem zkrátka ještě neměla vyřízený. Se zařizováním bankovního účtu neotálejte.
Ale ve chvíli, kdy se zaregistrujete na REVENUE, veškeré stržené daně se vám VRÁTÍ ZPĚT. Obvykle během následující mzdy, čili následující PÁTEK. Není to tak, že byste skutečně dostali jen 120 Euro týdně, jen dostanete CELOU mzdu později. Je to ale stresující.
V Irsku všechno chodí poštou. V konečném důsledku na všechno čekáte hrozně dlouho a místo mailu máte STOHY papírů…

5. Bankovní účet.

Vybrat si můžete například mezi BANK OF IRELAND nebo AIB (Allied Irish Banks). Já jsem si zvolila AIB. O účet zajdete zažádat do nejblížší pobočky, sjednáte si schůzku, tam se vás poptají na pár informací, předložíte PPS číslo, pracovní smlouvu, vyslechnete si podmínky, podepíšete papíry, dostanete bankovní účet a hotovo. A pak TÝDEN čekáte, než vám přijde kreditka, jak jinak, než POŠTOU.

Sranda je, že z toho papíru, kde je kreditka nalepená, se váš PIN luští opravdu těžko, protože to prostě nejde vidět… To pak uvidíte sami 😀 Málem mě kleplo.

AIB má pěknou aplikaci na mobil, kde se přihlašujete pomocí 5 číselného kódu. Aplikace po vás vyžaduje pokaždé jiné pořadí číšel. Například (1 3 2 5), vy zadáváte první, třetí, druhé a páté čslo v pořadí z daného kódu. Máte přehled o stavu vašeho účtu a o všech transakcích…

6. Jak v Irsku fungují mzdy.
Mzdu dostáváte TÝDNĚ.
V PÁTEK.
Každý týden vám z personálního přijde mail, který obsahuje PAYSLIP nebo PAYROLL. Mzda vám chodí až následující týden. To znamená, že za období 16.11 – 23.11. dostanete zaplaceno 30.11. Pomocí třímístného kódu se přihlásíte do svého PAYSLIPu, kde máte přehled o počtu odpracovaných hodin, přesčasů, hodin v neděli a o svátcích, kdy je mzda vyšší, TAXES čili daně a konečnou ČÁSTKU.
Minimální mzda je v irsku 9.15 Euro / hodinu, nebo 1 613 Euro / měsíc.
Většinou se mzda navyšuje za odpracované období, nebo po povýšení. 
Například po 5 měsících dostanete 10.50 euro / hodinu

7. Zdravotní pojištění

Zatímco u nás je pojištění automaticky zajištěno, jakmile jste oficiálně zaměstnaní, v Irsku to funguje jinak. Záleží na pracovní smlouvě. Některé pozice nabízí zdravotní pojištění jako výhodu a součást pracovní smlouvy, jiná zaměstnání vám pojištění nezajistí a tak si je musíte zajistit sami v příslušných pojišťovnách. V Irsku jsou nejčastější pojišťovny VHI (Voluntary health insurance), Laya a IrishLife. Pozorně si tedy přečtěte pracovní smlouvu a zjistěte si, zda pojištění máte, nebo ne. Nezapomeňte si mezitím zrušit pojištění v Česku, je nelegální být pojištěný ve dvou zemích najednou. Pojištění v Irsku potom musíte v Česku prokázat. Buď postačí pracovní smlouva, nebo musíte zažádat pojišťovnu o vyplnění specifických formulářů s kódem E-104 nebo S041 a ty pak odeslat do vaší české pojišťovny.

Upřímně, než budete mít všechno vyřízené, čekají vás docela emočně vyhrocené chvilky – jinými slovy – je to k posrání 😀
Hodně štěstí, pevný nervy a nevzdávejte to!
Kdybyste měli jakýkoliv dotaz, klidě se ozvěte! 🙂


Written by: 

Tereza 


Blog můžete sledovat na FacebookuInstagramu, Pinterestu, nebo na Bloglovinu 🙂