Sušení prádla v zimě může být problematické. Zvlášť když nemáte balkon, ani sušičku a otevřít okno na dlouhou dobu není kvůli mrazu možné. Takže co teď? Jak usušit prádlo, aby nezatuchlo? Jestliže nemáte, kde sušit, myslete na to už při praní. Do pračky dejte menší dávku. Nanaplňte tedy buben naplno, ale jenom do té míry, abyste prádlo dokázali dát na věšák nebo zvládli rozvěsit po bytě. Také nechte všechno pořádně vyždímat. Samozřejmě dejte pozor na kousky oblečení, kterému odstřeďování v pračce nesvědčí. Ty perte zvlášť a při sušení jim dopřejte dostatek místa.

Tipy, jak správně sušit

Do prádla při praní místo aviváže přidejte trochu octa. Zní to hrozně, ale nebojte se. Typická vůně octa zmizí a z prádla ho určitě neucítíte. A proč vlastně? Dokáže totiž účinně zabránit vzniku nepříjemného zatuchlého zápachu, který ze špatně vysušeného oblečení občas cítite. Prádlo musí mít na sušáku dostatek prostoru. A taky musí být správně pověšené. Připevněte ho kolíčky za okraje, nikdy ho pouze nepřehazujte. Přehyby a dvojité vrstvy schnou pomalu a mohou začít zapáchat.  Sušák taky správně umístěte. Ideálně dál od stěny či nábytku. Ty totiž mohou od prádla nasát vlhkost a začít plesnivět či bobtnat. Navíc bez dostatku vzduchu nemůže prádlo ani uschnout.  Jestliže doma máte větrák, kterým v létě byt chladíte, využijte ho i teď. Postavte ho k sušáku, namiřte na prádlo a zapněte. Sušení tak bude o dost rychlejší

Sušení venku

Můžete pověsit prádlo ven? Určitě to udělejte, a to i když venku mrzne. Jestliže se bojíte, že vaše prádlo venku zmrzne a poškodí se, tak nemusíte. Voda ve látce sice zmrzne, ale jakmile ji vezmete domů, změní se v páru a vypaří se rychleji. Důležité je počkat než prádlo samo změkne a nikdy ho neohýbat násilím. Když se tomuto vyvarujete, tak vaše oblečení bude v pořádku. 

Nikdy nesušte na topení

Sušení na topení je špatný nápad. Nejenže prádlo pohltí všechno teplo, které z radiátorů proudí, ale také se do vzduchu velmi rychle dostane nadbytečná vlhkost. A ta pak svědčí množení plísní. Vlhkem se také orosí okna a plíseň se může vytvořit i na nich. 

Nejlepší modely sušiček dle recenzí uživatelů

Beko DPS 7405 G B5
Beko DPY 8506 GXB2
AEG AbsoluteCare TR818A2C
Zdroj obrázků: pexels.com Článek Pravidla pro sušení prádla v zimě bez sušičky se nejdříve objevil na České návody.