Na prázdninách a  létu nenajdu až tak mnoho negativního. Jednou věcí pro mě ne tak příjemnou je vaření. Vařím téměř denně, peču také častěji. Není to mé hobby a trávit dvě hodiny v kuchyni vařením a chystáním oběda, který se za deset patnáct minut sní, víc jak jednou týdně mě skutečně nenaplňuje. I proto hledám recepty snadné a rychlé na přípravu.

Na jednom IG profilu /jméno teď bohužel nevzpomenu/ jsem objevila pečené brambory. Jistě, receptů na ně je mraky, není to nic převratného a já je miluju asi na všechny způsoby.

Takže tento týden takto:

uvařit brambory ve slupce
poté mírně zmáčknout, aby praskly
okořenit – sůl, pepř
potřít olivovým olejem, kam dáte stroužek drceného česneku, čerstvé bylinky, případně jiné koření, citronovou kůru
posypat sýrem

já ještě přidala nakrájenou cibuli, trochu másla a na některé brambory jsem dala plátky slaniny, zapéct v troubě dozlatova

VÝBORNÉ to bylo!

 

 

 

Udělala jsem k tomu dip ze zakysané smetany, stroužku česneku, soli, pepře a pažitky.

Kynuté koláče – další recept, zcela neplánovaný, když mi zbylo těsto z dukátových buchtiček.

Kynuté těsto je pro mě trochu zakleté. Používám pekárnu, přesto se ne vždy povede, tentokrát ale na výbornou.

50 dkg hladké mouky /já půlku hladké špaldové/
7 dkg třtinového cukru
2dcl mléka raději asi 180ml
2 vejce
2.5 dkg kvasnic
citronová kůra
sůl-špetka
8 dkg tuku – já másla
vanilkový cukr
olej – cca 1 lžíce

Těsto udělala pekárna. Poté jsem ho vyválela a vykrajovala kolečka, druhou části sklenice – dnem – jsem dělala důlky a ty plnila  jablečnou přesnídávkou, jinou náplň jsem neměla, netušila jsem, že mi těsto zbyde, tak jsem jednala rychle a bylo to fat dobré, navrch nějaké ovoce – meruňky  a maliny jsou ideální. Už se těším na rybíz. Potřít máslem a posypat drobenkou. Péct dozlatova.

Koláče skutečně zmizely během pár minut. Děti chválily, manžel chválil a i já uznávám, ač sebe tak často nechválím:-), že se opravdu povedly.

 

 

 

 

 

 

 

Také jsem jedno ráno nadšeně dělala dětem palačinky se zmrzlinou a jahodovým přelivem. Načančala jsem to, děti vyjedly zmrzlinu a zbytek je moc nezajímal. Ne vše se holt setká s nadšením, které by alespoň zdánlivě odpovídalo času a energii tomu vynaložené:-).

 

 

 

Pěkné dny.