Hnízdo orlů skalních se nachází v Rumunsku. Pár se jmenuje Lucina a Caliman. Samec začal připravovat hnízdo číslo 2 na novou hnízdní sezónu od podzimu letošního roku 2022. Hnízdo v tuto chvíli osvěžuje samec suchými a zelenými větvemi. Toto živé vysílání bude fungovat pouze v případě, že bude podpořeno dary. Jiný zdroj financování tohoto projektu neexistuje.

Samička Lucina se začala objevovat na hnízdě. Změny za poslední rok zahrnují nové hnízdo a na něm namontovanou kameru a nového samce jménem Caliman. Původní samec byl vytlačen tímto mladším orlem na začátku roku 2022 a nebyl viděn zpět v novém hnízdě. Caliman je mladý samec, kterému je asi 5 let a bude to jeho první chovná sezóna s Lucinou. Doufáme, že Lucina příští rok na jaře snese vajíčka a bude mít další mládě, které budeme sledovat, jak vyrůstá.

Orel skalní

Orel skalní je jedním z největších terestricky žijících orlů na severní polokouli a hned po orlovi mořském největší dravec žijící v České republice. Má velký areál rozšíření – obývá Severní Ameriku, Evropu, Asii a severní Afriku.
Orel skalní je robustní pták s dlouhým ocasem, velkými a silnými spáry, silným zobákem a širokými křídly, které mají mezi letkami mezery pro dosažení vyššího vztlaku při vznášení. Zbarvení a velikost se viditelně liší podle několika poddruhů. Podobně jako u mnoha jiných dravců jsou i u orla skalního samice výrazně větší než samci. Zbarvení peří se pohybuje od černohnědé po tmavě hnědou se zlatým odstínem na temeni hlavy a zátylku, díky kterému získal i svůj anglický název zlatý orel (Golden Eagle). Hřbet bývá také obvykle světlejší než břišní část těla. Pohlaví se vzájemně od sebe zbarvením neliší.
Hnízdní období trvá od června do září (často se ale mění podle lokalit). Samice klade dvě bílá vejce, na kterých sedí zhruba 45 dnů. Mláďata jsou čistě bílá, postupně jim přibývá černé skvrnění a létat a vyhledávat potravu začínají až po 50 dnech života. Ve většině případů přežije jen jedno, starší a silnější mládě, které nepustí mladší k potravě nebo jej dokonce vystrčí z hnízda ven. Úmrtnost mláďat je nejvyšší týden po narození a prvního měsíce života se dožije jen poměrně malé množství. V přírodě se může orel skalní dožít i více než 26 let.

Online přenos z hnízda:

Orel skalní Rumunsko

Videozáznamy:

Samička Lucina je zpět na hnízděSamička Lucina polehává v hnízdě

Zdroj: Stelian Bodnari, Wild Bucovina, videozáznamy Lady Hawk