V březnu, proto te výlet do minulosti, jsme se školou vyrazili na poznávací zájezd do Maďarska přes Slovensko na tři dny. Začali jsme ho plánovat po Novém roce, když v únoru vypukla válka, měli jsme obavy, zda to nakonec vůbec dopadne a dopadlo:-), takže dnes konečně alespoň stručný, no stručný, to se uvidí:-), článek jako reportáž z výletu. Zkusím vecpat tři dny do jednoho článku. Jdeme na to.

Prvním cílem bylo hlavní město Slovenska, kam jsem se já podívala prvně v životě! Překvapilo mě, jak je historické centrum malé a že tam byl klid, málo lidí, ale moc pěkně, to zase jo:-).

První fotky Bratislavského hradu a výhledu z něj na moderní část Bratislavy a jeho výškové budovy, myslím, že to funguje a nová a stará část k sobě hezky pasuje (poslední foto první série).

Viděli jsme i sídlo prezidentky Čaputové.

Podobných soch je po Bratislavě více:-).

Poté jsme se přesouvali do Budapešti.

Nejdříve pár fotek z ubytování. Bydleli jsme v hostelu v centru Budapešti. Moc se mi líbil, vkusně zařízený, i když pokoj pro dva tedy hodně pidi, ale spokojenost.

První den jsme začínali na Gellertově vrchu u Citadely /fotku tady nemám/, která se ale opravovala, ale výhled moc pěkný. Bylo jaro, počasí jsme měli ukázkové. Poté jsme nakoupili na místní tržnici a vyrazili do centra.

Nahlédli jsme do baziliky sv. Štěpána.

Dalším nádherným místem a častým cílem turistů je parlament. Měli jsme to štěstí, že jsme si ho prohlédli za dne i při setmění, protože jsme se vydali lodí po Dunaji a naše plavba byla asi jedním z nejzajímavějších momentů a zážitků z celého zájezdu.

Druhý den jsme se vydali na Budínský vrch zapsaný v UNESCO. Zde se nachází hrad, Rybářská bašta a Matyášův chrám.

… u hradu…
…sídlo prezidentky, hned vedle hradu…
…Rybářská bašta…
…výhled od hradu…
…Matyášův chrám…

Na úplný závěr jsme si nechali Tropicarium a podmořský svět. Působivá podívaná, kdy nám na hlavou proplouvali žraloci a jiné zajímavé ryby a rybky.

No a poté jsme se vydali směr ČR. Všechno klaplo na výbornou, zájezd se líbil nám i studentům. Fotek mám pochopitelně mnohem víc, ale jako stručnou vzpomínku a možná i inspiraci tento článek postačí .

Budapešť je určitě příjemné místo, kam mnozí míří za termálními lázněmi, kam jsme se my bohužel nepodívali. Za návštěvu rozhodně stojí, i když Praha je Praha:-).

A příště se zase vrátíme do interiéru a současnosti.

Hezký Den matek všem matkám i nematkám.