Prach, špína, bakterie, otisky prstů, to vše sedá na povrh televizní obrazovky a ovladače. Chcete-li udržet televizor ve výborném stavu, musíte televizní obrazovku pravidelně čistit. Při čištění obrazovky od nečistot je potřeba dodržet několik pravidel, použitím nesprávného přípravku, může způsobit trvalé poškození. Poradíme vám, jak vyčistit obrazovku a ovladač.

Proč je důležité čistit obrazovku?

Aby vám televizor vydržel co nejdéle, musíte se o něj pravidelně starat. Je důležité, aby se prach dlouho nezdržoval na povrchu obrazovky. Pravidelným čištěním získáte lepší obraz bez prachu a otisků a zajistíte televizoru vyšší životnost.

Jak vyčistit televizní obrazovku?

Na plazmu, LCD, LED a OLED TV nepoužívejte žádný čistič skel. Nejlepší způsob, jak vyčistit televizní obrazovku, je použít měkký, suchý hadřík z mikrovlákna a poté použít speciální čisticí prostředek na obrazovky. Je důležité se vyvarovat přímému tlaku na obrazovku, aby nedošlo ke zničení nebo poškození jejího povrchu.
Pokud se potřebujete zbavit otisků nebo mastných fleků můžete použít stejném poměru destilovanou vodu a bílý ocet.
Postup:
Televizor vypněte a vytáhněte kabel ze zásuvky.
Otřete obrazovku suchým hadříkem z mikrovlákna, aby na obrazovce nezůstal prach.
Nastříkejte směs destilované vody a octu na hadřík z mikrovlákna a jemně setřete povrch obrazovky. Někdy stačí jen jemně navlhčit vodou. Setřete prach i na rámech televizoru a pod ním.

Jak čistit starší televizory

Stejně jako nové televizory potřebují i ty s CRT obrazovkou kvalitní údržbu. V podstatě je údržba stejná jako u nových televizorů. Doporučuje se také použít na čištění jemný hadřík z mikrovlákna, můžete použít i dezinfekční roztok.
Postup:
Vypněte televizor a vytáhněte jej ze zásuvky.
Povrch obrazovky jemně přetřete hadříkem z mikrovlákna, abyste ho zbavili prachu.

Na tento typ obrazovky, který je trvanlivější můžete smíchat stejný poměr dezinfekčního prostředku a vlažné vody.
Navlhčete hadřík touto směsí a přetřete celou obrazovku i televizor. Nechte televizor vypnutý dokud neuschne a pokud se něm zůstanou nějaké fleky postup opakujte pomocí krouživých pohybů.

Jak čistit ovladač

Nezapomínejte při čištění televizoru na ovladač. Jeho čištěním minimalizujete šíření bakterií, mezi tlačítka padá prach a časem se může stát, že přestane reagovat. Při čistění ovladače e vyhněte silným chemikáliím a bělidlům. Ovladač nikdy nenamáčejte. K čištění ovladače doporučujeme používat čistící antibakteriální ubrousky nebo dezinfekční sprej.
Postup:
Z ovladače vyjměte baterky. Celý povrch přetřete antibakteriálními utěrkami. Pokud budete používat dezinfekční sprej, stříkejte ho jen na hadřík, aby směs nezatekla pod tlačítka. Je-li v okolí tlačítek zaschlá špína, můžete použít alkohol nakapaný na vatové tampony. Vložte zpět baterie.
Čištění televizní obrazovky provádějte 1x za 14 dní. Nečistěte obrazovku, dokud je teplá, protože čisticí prostředek může při aplikaci zanechávat šmouhy.

Článek Správné čištění televize i ovladače prodlouží jejich životnost se nejdříve objevil na České návody.