Několik dní poté, co pár orlů bělohlavých v Minnesotě přivítal na svět nové mládě, orly postihla tragédie. Orlí samec Beau a samice Nancy, kteří jsou na kameře EagleCam státního ministerstva přírodních zdrojů, jsou milováni mnoha diváky, kteří je sledují prostřednictvím živého přenosu a poskytují fascinující a pro některé inspirující pohled do života ptáků.


„Přáli bychom si, abychom tento příspěvek nepsali, ale hnízdo EagleCam dnes brzy ráno spadlo ze stromu,“ uvedlo ministerstvo v příspěvku na sociálních sítích z 2. dubna. Diváci se rychle ozvali a doufali, že kuřátko bude v pořádku. „Jen se modlím a doufám, že nějakým zázrakem je orlíček v pořádku!“ řekl jeden komentující.
Orel E8 se vylíhl přes noc 26. března, byl to zdánlivě šťastný konec po měsících útrap pro orly. V únoru napadl těžký sníh a přikryl orlí matku až po krk, když pilně seděla na vejcích a snažila se je udržet v teple proti třeskuté zimě. O několik týdnů později se jedno ze dvou vajec rozbilo z důvodů, které odborníci na divokou zvěř nedokázali vysvětlit. Ale po všech obtížích se vylíhlo jedno zbývající vejce a vynořilo se chlupaté mládě. Odhodlání orlů bylo odměněno.
2. dubna v 7:53 ráno postihla orlí rodinu tragédie, celé hnízdo spadlo. Personál DNR okamžitě vyrazil na místo. Po několika hodinách pátrání bylo mládě nalezeno mrtvé.
Úředníci neřekli, co přesně způsobilo pád hnízda, ale kolem 7:50 se ozval silný poryv větru a hnízdo se neudrželo na větvích, ukazuje video. Samička sedící v hnízdě mávala křídly, právě když hnízdo padá, aby se zachránila, ale bezmocné orlí mládě zůstalo uvnitř.

Nevíme proč hnízdo spadlo, ale máme pár teorií.
Nejpravděpodobnější scénář je, že hustý sníh, který zde napadl během 1. dubna, se stal příliš velkou váhou na to, aby větev udržela hnízdo. Větev byla mrtvá a hnízdo bylo přes 20 let staré a vážilo přes 900kg. V okolí a u hnízda bylo mnoho spadlých stromů a větví z hustého mokrého sněhu.
Dospělí orli byli viděni létat po okolí. Nevíme, jestli si postaví hnízdo ve stejné oblasti, ale je to pravděpodobné. Orli jsou loajální svému území. Je však vysoce nepravděpodobné, že samice letos snese další vejce, i když budou mít náhradní hnízdo. Sezóna hnízdění v  Minnesotě je prostě příliš krátká na to, aby mohla inkubovat další vejce. Kameru však zatím necháme zapnutou a dáme vám vědět, než kameru vypneme na sezónu. Také budeme dávat pozor na dospělé orly a informovat vás, pokud se zdržují v okolí, uvedla společnost DDR. Pro letošní rok však orlí sezóna bohužel skončila.

Fotografie zříceného hnízda na zemi, poté, co zaměstnanci DNR vyhledali mládě

Online přenos:

Orel bělohlavý webkamera v Minnesotě


Videozáznamy:

Zasněžená samička při inkubaci vajíček 23. února

Vylíhnul se orlíčekKrmení mláděte

Skvělé záběry mámy, jak krmí svého 5denního orla

Pád hnízda

Zdroj: Minnesota Nongame DNR Eaglecam, videozáznamy Lady Hawk