Ještě jeden jablečný koláč a pak už zase přidám něco jiného, slibuju. Tentokrát s poctivou dávkou tvarohu, v těstě i v náplni. Koláč je díky němu pořádně vláčný a šťavnatý - budu se opakovat, když řeknu, že takové my doma rádi? Dělám si legraci, vím, že to říkám pořád dokola. A jako třešnička navrch, lehce zkaramelizovaná dušená jablíčka.


PS: Na fotku se mi podařilo ukořistit poslední kousek, tak rychle byl pryč. Někdy nestihnu ani to a musím péct znovu. Ne že by si ostatní stěžovali.

Ingredience

100 g másla, změklého
150 g cukru krystal
2 vejce
270 ml mléka
200 g tvarohu
210 g hladké mouky
2 lžičky kypřícího prášku
špetka soli

Náplň

300 g tvarohu
30 g cukru krystal
1 vejce

5 malých jablek
50 g cukru krystal
20 g másla
1 lžička vanilkového extraktu


Postup

V mixéru šleháme máslo s cukrem, až zesvětlá a nabude, trvá to minimálně 5 minut. Po jednom vešleháme vajíčka, tenkým pramínkem přilijeme mléko a zašleháme i tvaroh. Nakonec vmícháme mouku, kypřící prášek a sůl. Těsto nalijeme do kulaté otevírací formy vymazané máslem a vysypané hrubou moukou.

Na náplň v misce metličkou dohladka promícháme tvaroh, cukr a vajíčko. Jablka oloupeme a nakrájíme na kostičky, v malém rendlíku rozehřejeme máslo s cukrem. Když začne lehce zlátnout, vsypeme jablka, obalíme je v cukru, podlijeme 2-3 lžícemi vody, přidáme vanilkový extrakt a dusíme asi 5 minut. Jablka změknou a cukrový sirup (karamel) lehce zhoustne. Poté je odstavíme ze sporáku, necháme lehce zchladnout a vmícháme do tvarohové náplně, 2-3 lžíce si ovšem necháme stranou.

Tip: Pokud se vám po přidání jablek utvořily v rendlíku cukrové hrudky, nevadí. Po pár minutách se samy rozpustí.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Na těsto lžící naneseme tvarohovou náplň, necháme asi 2 cm volné okraje. Náplň poklademe kostičkami jablek, které jsme si odložili stranou. Pečeme asi 70 minut. Koláč je upečený, když je vrch krásně zlatý,ale střed se může ještě lehce chvět, náplň úplně ztuhne až po vychladnutí (pokud těsto během pečení zlátne příliš rychle, přikryjeme koláč alobalem). Necháme ho vychladnout ve formě.


Inspirace: časopis Apetit