V pražské zoologické zahradě se ve čtvrtek ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Přirozeně žijí v Asii od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Tchaj-wan. Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. Pár těchto savců získala loni v dubnu z tchajpejské zoologické zahrady díky partnerské smlouvě mezi Prahou a tchajwanskou metropolí.

Mládě vážící 135 gramů porodila samička Run Hou Tang ve čtvrtek před čtvrtou hodinou ráno. „Ze všeho nejvíc připomíná smrkovou šišku,“ popsal nový přírůstek trojské zoo její ředitel Miroslav Bobek.


Je to samička! Pohlaví mláděte luskouna krátkoocasého, na základě zaslaných fotografií potvrdila Flora Hsuan-Yi Lo z Taipei Zoo.
„Mládě je silné a velice aktivní,“ uvedl dnes chovatel David Vala. „Na záběrech kamery, která je umístěna v ‚noře‘, můžeme sledovat, jak se pohybuje a pravidelně saje mateřské mléko. Jeho hmotnost se ale zatím nezvýšila a nejkritičtější období ještě nepřekonalo. Jsme v trvalém kontaktu s tchajwanskými kolegy, a pokud by to bylo nutné, přistoupili bychom k umělému odchovu.“

Zdroj: Zoo Praha