Voda je pro život nezbytná, ale v důsledku změny klimatu, nadměrného využívání zdrojů a znečištění je jí stále méně. Jednou z možností jak její úbytek snížit, je efektivněji využívat dešťovou vodu – jediný obnovitelný zdroj čisté vody, kterým lze kompenzovat extrémně rychlé mizení zásob na povrchu i v podzemí. Seznamu nejběžnějších způsobů využití dešťovky vévodí zalévání zahrady. Z jakých důvodů by měl uvažovat o sběru a využívání dešťové vody každý zahrádkář?

​Je zdarma a je jí dostatek

Kdo šetří, má za tři a dešťová voda je jednou z možností, jak lehce ulevit domácímu rozpočtu. Z nebe padá zcela zdarma a v oblastech s vysokými srážkami jí je dostatek. V místech, kde neprší tak často, se ji vyplatí shromažďovat a uchovávat ve větších nádržích pro pozdější použití. Bezesporu jde to skvělý způsob, jak snížit účty za vodu a současně šetřit vodou.

​Optimální složení

Dešťová voda je přirozeně měkká a neobsahuje chemikálie, minerály a znečišťující látky, které rostlinám vůbec neprospívají. Díky tomu je ideální pro nejen pro zálivku zahrady, ale za určitých okolností také pro různé účely v rámci domácnosti.

​Dešťová voda je udržitelná

Jakmile si pořídíte retenční nádrž na dešťovou vodu, učiníte první krok za udržitelnějším životním stylem. Dalším krokem může být instalace speciálního zavlažovacího a zadržovacího systému, který vodu dostane až ke kořenům.


 

​Nákladová efektivita

Sbírání a skladování dešťové vody je relativně levné. Proces akumulace lze realizovat pomocí jednoduchého vybavení, jako jsou sudy či nádrže, čerpadla a okapy. Náklady na instalaci základního systému jsou v dlouhodobém horizontu mnohem nižší než cena vody kohoutkové.

Takže si to shrňme. Sběr srážkové vody je velmi jednoduchý, a přitom vysoce efektivní způsob, jak snížit účty za vodu, dopřát záhonům to nejlepší a chránit životní prostředí. A se správným zařízením a technikou můžete z dešťovky vytěžit mnohem více, než možná tušíte – třeba ji použít na napouštění bazénu.