Ústecká zoologická zahrada si letos připsala světový úspěch, v jedné z expozic se narodilo mládě vzácného medvěda malajského. Za poslední dva roky jde o jediné mládě tohoto ohroženého druhu narozené v zoologických zahradách na světě, informoval mluvčí zoo Vít Lukáš.

Medvědi malajští patří mezi ohrožené druhy asijské fauny. V přírodě jejich populace rychle klesá zejména z důvodu ničení jejich přirozeného prostředí kácením a vypalováním pralesů, výsadbou palmy olejné, ale také kvůli nelegálnímu lovu. „Zoo Ústí nad Labem se podílí na ochraně tohoto druhu nejen úspěšných chovem v lidské péči, ale i ochranou jejich přirozeného prostředí v rámci projektu Pesisir Balikpapan,“ popsala ředitelka Ilona Pšenková. „V lidské péči je chováno pouze 180 jedinců. Naše zoo se řadí mezi nejúspěšnější chovatele na světě,“ dodala Pšenková.
Poslední mládě je již pátým ústeckým přírůstkem, a za poslední 2 roky dokonce jediným mládětem ve světové zoo populaci.

„Samice Barma je zkušená matka. I proto je zatím v absolutní psychické pohodě a o mládě se pečlivě stará. Již krátce po porodu jsme viděli, že má mládě dobrý sací reflex a že je o něj dobře postaráno,“ uvedla chovatelka medvědů malajských Veronika Koťová. „Zatím jsem jediná, koho Barma pustí do expozice, abych tam rychle uklidila a mládě zkontrolovala. I díky tomu se mi podařilo zjistit, že se jedná o samce, a že v pěti týdnech vážil 3,4kg,“ dodává Koťová.

Ve světové populaci se vyskytuje zhruba o třetinu víc samic než samců, což odchovu přidává na unikátnosti.
Návštěvníci zatím přírůstek neuvidí, medvědi teď potřebují klid. Část pavilonu proto zůstává zavřená. „Prosíme proto naše návštěvníky o pochopení a trpělivost. Věříme, že si již brzy náš poslední přírůstek prohlédnou zblízka,“ vzkázala hlavní zooložka Petra Padalíková.

Zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Foto Photolukas.cz Vít Lukáš