Milujeme palačinky. Neděláme je jen o víkendu, ale i během týdne, když na ně dostaneme chuť. Většinou je smotáme jen s marmeládou, ale když je léto a všude je plno ovoce, jsou skvělé s jogurtem a spoustou čerstvého ovoce.


Tento recept je základním receptem, který používáme a většinou s ním nijak neexperimentuju. I když většinou dělám palačinky na sladko, pokud uberete cukr, je toto těsto vhodné i pro slanou verzi.Při smažení palačinek doporučuje používat kvalitní nepřilnavou pánev. Pánvičku mezi litím těsta vymazávám opravdu jen lehce a používám pouze máslo. Hotové palačinky buď rovnou rolujte s marmeládou a uchovávejte je přikryté, aby okraje neokoraly.  

ZÁKLADNÍ TĚSTO NA PALAČINKYINGREDIENCE

(cca 10 větších palačinek)3 vejce

600 ml mléka

300 g hladké mouky

3 lžíce cukru krupice

špetka soli

máslo na smažení
POSTUP1. Vejce vyklepneme do mísy a přidáme ostatní suroviny.


2. Vše promícháme a těsto necháme odpočívat 30 – 60 minut.


3. Plotýnku rozehřejeme na střední stupeň, na pánev dáme lžičku másla a rozetřeme.


4. Jakmile bude pánev rozehřátá, vlijeme cca 1 naběračku těsta (záleží na velikosti naběračky i pánve, ale těsta by mělo být tolik, aby byla palačinka pěkně tenká) a krouživým pohybem pánve rozlijeme těsto po pánvi. První palačinka je většinou testovací, abych věděla, kolik těsta nabrat a jestli je pánev dost rozpálená.


5. Smažíme, dokud se palačinka nebude odlepovat od pánvičky a nebude mít zlatou barvu.


6. Poté palačinku obrátíme a dosmažíme dozlatova i druhou stranu. 


7. Většinou smažím první stranu déle (2-3 minutky) a druhou pak už jen půl minutky.


8. Jakmile je palačinka hotová, přendáme na talíř. Pánev vymažeme opět trochou másla a nalijeme těsto. Opakujeme, dokud máme těsto.


9. Palačinky můžeme rovnou potřít marmeládou a srolovat. Nebo je jen poskládáme a přikryjeme, aby okraje neokoraly.


10. Pro zdobení použijte to, co máte rádi – nutelu, ovoce, šlehačku, jogurt, oříšky, ovoce, zmrzlinu.Recept ve wordu si můžete stáhnout zde.BASIC PANCAKE BATTER


We love pancakes. We don't just make them on the weekend, but also during the week. We usually just roll them up with jam, but when it's summer and fruit is everywhere, they're great with yogurt and lots of fresh fruit.


This recipe is the basic recipe we use, and I usually don't experiment with it in any way. Although I usually make sweet pancakes, if you remove the sugar, this dough is also suitable for a savory version.


When frying pancakes, I recommend using a high-quality non-stick pan. I wipe the pan lightly between pouring the batter and only use butter. Either roll the finished pancakes directly with the jam or keep them covered so that the edges do not burn.INGREDIENTS

(Makes ca 10 pancakes)3 eggs

600 ml milk

300 g all-purpose flour

3 tbsp granulated sugar

pinch of salt

butter for frying
INSTRUCTIONS1. Beat the eggs into a bowl and add the other ingredients.


2. Mix everything until well combined and let the batter rest for 30-60 minutes.


3. Heat the plate to medium heat, put a teaspoon of butter on the pan and spread it.


4. Once the pan is heated, pour approx. 1 ladle of batter (it depends on the size of the ladle and the pan, but the batter should be enough to make the pancake pretty thin) and spread the batter over the pan by swirling the pan. The first pancake is usually a test to know how much batter to take and if the pan is hot enough.


5. Fry until the pancake comes off the pan and turns golden.


6. Then turn the pancake over and fry until golden brown on the other side as well. 


7. I usually fry the first side longer (2-3 minutes) and the second side for only half a minute.


8. Once the pancake is ready, transfer it to a plate. Grease the pan again with a little butter and pour the batter. Repeat as many times as there’s batter left.


9. The pancakes can be spread with jam straight away and rolled up. Or just put them together and cover them so that the edges don't get dry.


10. Decorate with what you like - Nutella, fruit, whipped cream, yogurt, nuts, ice cream.


Download the recipe here.