Teď v létě tomu bylo 7 let, co jsem po promoci přiletěla do Belgie – původně tedy na prázdniny, leč bez zpáteční letenky. Z prázdnin se stal rok, z roku dva a tak dále… Kdo trochu čtete můj blog, tak víte, jak to dopadlo: tahle země čokoládových pralinek a hranolek a tisíce druhů piv Belgie mě adoptovala. Na počest tohoto výročí bych vám ji tady na blogu zas ráda nějak přiblížila, a tak mě napadlo vám sem dát 25 zajímavostí o Belgii, z nichž některé možná víte, ale jiné jste třeba ani netušili. Tak schválně. Jste připraveni?

Tady je 25 zajímavostí o Belgii

1. Belgie je jedna z nejliberálnějších zemí na světě. Tak například v roce 1990 tu byl přijat zákon povolující potraty, v roce 2002 se zde zlegalizovala eutanázie a o rok později se Belgie stala druhou zemí na světě, která povoluje svatbu mezi dvěma osobami stejného pohlaví.

2. Hustota osvětlení belgických silnic a dálnic je tak silná, že je noční Belgie jednou z nejosvícenějších zemí při pohledu z Měsíce.

3. Belgie vyprodukovala více autorů komiksu na km2 nežli jakákoliv jiná země na světě (včetně Japonska). Mezi nejznámější komiksové hrdiny belgických autorů patří především Tintin nebo Šmoulové. (Pokud máte rádi komiks, nenechte si v Bruselu ujít jednu milou atrakci – a sice procházku po stopách komiksových hrdinů.)

Tady je 25 zajímavostí o Belgii, z nichž o některých možná víte, ale jiné vás překvapí. A ne, není to jen o čokoládě či pivu.

4. Slovo spa (lázně) pochází z belgického města jménem Spa, kde byl v 18. století otevřen první lázeňský rezort.

5. Belgie produkuje na 800 různých druhů piv a někteří tvrdí, že toto je pouze odhad a celkové číslo je o dost vyšší.

6. Saxofon byl vynalezen Adolphem Saxem v belgickém městě Dinant ve 40. letech 19. století.

Tady je 25 zajímavostí o Belgii, z nichž o některých možná víte, ale jiné vás překvapí. A ne, není to jen o čokoládě či pivu.

7. V letech 2010-2011 Belgie prolomila světový rekord v délce fungování demokracie bez oficiální vlády – celých 541 dní. Důvod byl ten, že se Vlámové a Valoni nedokázali domluvit na nějakých bodech a zformovat tak vládnoucí koalici. Bezvládní období skončilo zvolením nového předsedy vlády samotným králem.

8. V prosinci 2011 se tak Elio Di Rupo stal prvním belgickým předsedou vlády, který nebyl synem belgických rodáků, ale také prvním evropským předsedou vlády, jenž byl otevřeně gay.

9. Belgické Antverpy jsou světové centrum diamantového prumyslu. Něco kolem 90% všech hrubých diamantů prochází antverpskou diamantovou čtvrtí, kde se s diamanty obchoduje již od 15. století. (Krásné město Antverpy jsem vám jinak představila v jednom z minulých článků.)

Tady je pár zajímavých faktů o Belgii, z nichž o některých možná víte, ale jiné vás překvapí. A ne, není to jen o čokoládě či pivu.

10. Daně z příjmu jsou zde jedny z nejvyšších v Evropě – průměrné zdanění pro lidi s dětmi je 40% hrubého příjmu a pro bezdětné je to 55%. Podíl daní na HDP země tvoří 45%, což je jeden z nejvyšších v EU.

11. Belgická pobřežní tramvaj (Kusttram) je nejdelší tramvajová linka na světě. Operuje mezi De Panne (u hranic s Francií) a Knokke-Heist (u hranic s Holandskem), má 68 zastávek a měří 68 km. (O belgickém pobřeží se dočtete více zde.)

12. V Belgii najdeme na 3000 hradů – od středověkkých pevností po residenční zámky. Co se týká hustoty hradů na kilometr čtvereční, Belgie má jednu z nejvyšších na světě. Nutno dodat, ze hodně jich je v soukromém vlastnictví.

Tady je pár zajímavých faktů o Belgii, z nichž o některých možná víte, ale jiné vás překvapí. A ne, není to jen o čokoládě či pivu.

13. V Belgii se každým rokem pořádá nejvíce hudebních a pouličních festivalů v celé Evropě, včetně světově proslulého Tomorrowland.

14. Procento městské populace dosahuje v Belgii 97%, což je nejvíce z celé Evropy hned po Monaku. Je to dáno tím, že města jsou zde hodně blízko sebe.

15. Jméno pro společnou evropskou měnu, Euro, bylo navrženo Evropské komisi Belgií a byl to také Belgičan (Alain Billiet), kdo navrhl její symbol. A jako by to ještě nestačilo, byl to opět Belgičan (Luc Luycx), kdo navrhl společnou stranu Euro mincí znázorňující Evropskou Unii a symbolizující Evropskou jednotu.

Tady je pár zajímavých faktů o Belgii, z nichž o některých možná víte, ale jiné vás překvapí. A ne, není to jen o čokoládě či pivu.

16. Volit je pro belgické občany povinnost a obdobně je tomu tak pouze v pár dalších zemích na světě.

17. Historie výroby belgické čokolády sahá až do roku 1635. Dnes země produkuje 220 tis. tun čokolády ročně.

18. Naštěstí to Belgičané vše nesní – čokoláda je odsud vyvážená jako typický suvenýr a bruselské letiště je největším prodejním místem čokolády na světě!

19. Ale spíše než čokoláda proslavily Belgii pralinky, vynalezené v Bruselu v roce 1912 géniem nesoucím jméno Jean Neuhaus. Firma Neuhaus vyrábí i dnes jedny z nejlepších pralinek na světě.

Tady je pár zajímavých faktů o Belgii, z nichž o některých možná víte, ale jiné vás překvapí. A ne, není to jen o čokoládě či pivu.

20. Nejvyšší bod v Belgii je Signal de Botrange, jež leží 694 metrů nad mořem.

21. Belgičana si nechcete vzít! Míra rozvodu je v Belgii jedna z nejvyšších v západní Evropě. Belgie to dokonce co se týká rozvodů dotáhla do první 10tky celosvětově nejvíce rozvedených národů. Každým rokem tu rozvodové papíry podepíše na 30 tisíc lidí. Dokonce se teď diskutuje o zrušení příprav na svátek matek a otců ve školách.

22. Nejmenší město na světě najdeme kde? Hádáte správně, v Belgii! ? Jmenuje se Durbuy a má něco kolem 500 obyvatel. Status města mu byl udělen ve stredověku a od té doby ho neztratil, zatímco počet obyvatel ano.

Tady je pár zajímavých faktů o Belgii, z nichž o některých možná víte, ale jiné vás překvapí. A ne, není to jen o čokoládě či pivu.

23. Pokud hrajete kulečník, měli byste vědět, že 80% aramitových koulí je vyráběno v Belgii.

24. BMI (Body Mass Index) byl vynalezen v roce 1832 belgickým statistikem jménem Adolphe Quetelet, jakožto Quetelet Index. V roce 1995 ho Světová zdravotnická organizace přijala jako index relativní váhy a přejmenovala ho na Body Mass Index, čili BMI, za účelem stanovení míry obezity.

25. A poslední zajímavost, na kterou Belgičané pyšní nejsou, je fakt, ze Belgie poskytla uran na výrobu A-Bomby, kterou Američané svrhli na Hirošimu. Uran pocházel z Konga, bývalé belgické kolonie.

 


Tak to by byl můj výběr 25 zajímavostí o Belgii. Doufám, že jste v článku našli něco, co jste dosud nevěděli a nějak vás přečtení obohatilo. Překvapilo vás něco z toho výčtu? Při psaní článku jsem sice dělala menší průzkum, ale je možné, že mi něco uniklo. Pokud chcete něco dodat nebo víte o jiných zajímavostech o Belgii, sem s komentáři – těším se na každou vaší reakci! ?