Let’s talk skincare. 🙂 Péče o pleť je podle mě alfou a omegou celého kosmetického průmyslu. A nejen toho, je i základem pro to, aby naše pleť s makeup vypadala co nejlépe. Zase a znovu použiji frázi, makeup bude vždy vypadat jen tak dobře, jako naše pleť pod ním. Občas je těch produktů ovšem opravdu hodně, tak si to dnes pojďme zjednodušit na úplné minimum – na šest naprosto základních kroků v péči o pleť.

 

Do dnešního dne jsem napsala doslova stovky článků o tom, jakou kosmetiku potřebujete, jak jsem s produkty byla spokojená a o spoustě věcí jsem dodávala, že je to extra krok. Produkty, které nám dopřávají pocit luxusu, mají za úkol dodat naší pleti prostě něco extra, nebo nám jen umožnit příjemný, relaxační a v mnoha případech aroma-terapeutický zážitek. Dnes to ovšem vezmeme z druhé strany. Žádných sedmnáct skincare kroků, ale úplný základ!

 

Šest základních pečujících produktů, které by ve vaší péči neměly chybět – krok po kroku!

1. Olejový odličovač

Nezáleží na tom, jestli máte pleť suchou, nebo mastnou, jestli se malujete hodně, nebo málo, pokud používáte jakýkoliv makeup a SPF, potřebujete něco mastného, co dokáže pleť důkladně odlíčit. Olejový odličovač nemusí být nutně olej. Může to být i tuhý olejový balzám, nebo odličovací mléko. Základem ovšem je, že musí být na bázi oleje. Nanáší se na suchou pleť a po chvíli se přidá kapka vody, aby se udělala emulze.
Já osobně preferuji oleje, které na pleti nezanechávají příliš silný mastný film a dají se opláchnout vodou (jsou hydrofilní). Pokud svojí skincare chcete dostat opravdu na minimum, vybírejte takový, co zvládne odlíčit i oči. Nebudete pak potřebovat ani dvoufázový odličovač.
Moje oblíbené:
Dior Oil To Milk Cleanser – tekutý olej
Clinique Take The Day Off Cleansing Balm – tuhý olej
Dermalogica *PreCleanse Balm s gumovou rukavičkou – tuhý olej s rukavicí

 

2. Čistící gel

Gelové cleansery by měly být jemné, aby seděly každé pleti. Navíc ani není potřeba, aby byly příliš agresivní, protože pokud praktikujete double cleanse (1. krok olej + 2. krok gel), ani to není potřeba. Já jsem jich za poslední rok vyzkoušela opravdu spoustu a za mě by měl dobrý čistící gel umět dvě věci. Dočistit pleť od zbytku makeupu a zároveň zbytku olejového odličovače a měl by být k pleti jemný a nevysušovat ji.
Od čistícího gelu není potřeba nic víc. Je sice skvělé, pokud umí třeba hydratovat, nebo umí pleť čistit za pomoci kyselin, pokud se ovšem bavíme o úplném základu, hydrataci a exfoliaci zastanou k tomu určené produkty v následné péči.
Moje oblíbené:
Medik8 *Pore Cleanse Gel Intense – na problematickou pleť
Boscia Detoxifying Black Cleanser – zahřívá, zjemňuje, čistí
Pixi Glow Mud Cleanser – na rozjasnění a pupínky
Origins *Original Skin Cleansing Jelly – na suchou / normální pleť

 

3. Exfoliant / tonikum

Možná jste si všimli, že mechanickým peelingem už tak trochu odzvonilo. Minimálně tedy těm na obličej. Já si stále dokážu užít pořádný peeling pleti i těla a ráda je střídám s chemickými exfolianty, v úplném základu vám ovšem bude stačit jeden exfoliační přípravek na bázi kyselin. Pleťové vody a tonika jemně dočišťují pleť, stahují póry a vyrovnávají pH pleti. Pro problematickou pleť je navíc trochu kyselejší pH velmi přínosné – proto pořád ty kyseliny. 🙂
Podle stavu vaší pleti a vašich požadavků si můžete zvolit jemnou každodenní exfoliaci v podobě kyselinového tonika, nebo přímo nějakou AHA / BHA kyselinu (vše, co potřebujete vědět o kyselinách). Díky pravidelné exfoliaci bude pleť hebká, jemná a bez pupínků.
Moje oblíbená tonika:
AlphaH *Liquid Gold Lotion – na mastnou a problematickou
Neostrata Oily Skin Solution – na mastnou a problematickou
Pixi Glow Tonic – pro všechny typy pleti
Kyseliny:
The Ordinary Lactic Acid 10%
The Ordinary Mandelic Acid 10%

4. Sérum / olejové sérum

Je mi jasné, že pro spoustu z vás je sérum, nebo pleťový olej nadstandardní krok, podle mně patří k naprostému základu. Myslím si to proto, že séra a lehké pleťové oleje obsahují aktivní složky ve vyšších koncentracích. Chce to samozřejmě dobře vybírat konkrétní produkt, ale pokud vaše pleť potřebuje rozzářit, zbavit akné, nebo pomoct s vráskami, v séru nebo v pleťovém oleji jí tohle můžete dodat.
Vycházím z toho, že hydratační krém by měl především hydratovat a uzamykat v pleti všechny ty aktivní složky a měl by dělat dobře zejména to. Cílenou péči na konkrétní problémy vám pak dodá právě olejové sérum, nebo sérum zvlášť. Jen pozor na pojem olejová séra, některá jsou lehčí s aktivními složkami a ty patří pod krém. Klasické obyčejné pleťové oleje se pak většinou dávají až na krém.
Moje oblíbená séra:
Sunday Riley *Good Genes – vyhlazující
Medik8 *Crystal Retinal 6 – s retinolem
Dermalogica *Biolumin C Serum – s vitamínem C
Medik8 *Hydr8 B5 Intense – extra hydratační
Oblíbená olejová séra:
Sunday Riley UFO – na pupínky
Sunday RIley LUNA – s Retinolem
Kiehl’s Midnight Recovery Concentrate – regenerace a hydratace

 

5. Hydratační krém

A jak už jsem psala nahoře, kvalitní hydratační krém se postará o hydrataci a zajistí, aby pleť zůstala hydratovaná po delší dobu. Může obsahovat zmiňované aktivní složky, ale vetšinou jich neobsahuje tolik a v takovém množství jako séra a koncentráty. Laicky řečeno, krém udělá vrstvu nad vším tím dobrým, co jsme si dali na pleť a tlačí aktivní složky dovnitř pleti. Naopak může obsahovat látky, které skvěle působí i na povrchu pleti, jako třeba protizánětlivé složky a probiotika.
Pro mě je u hydratačního krému klíčem pocit na pleti, aby byla pleť jemná, hebká, pružná, dlouhodobě hydratovaná a aby mi hydratační krém neucpával póry. Pokud vám jde o minimalistickou péči o pleť, zaměřte se na to, aby hydratační krém neobsahoval SPF, matující složky, nebyl příliš parfemovaný a byl dostatečně kvalitní. V takovém případě ho budete moct použít jak na den, tak na noc a samozřejmě i místo očního krému.
Moje oblíbené:
Dermalogica *Skin Smoothing Cream – extra hydratační a vyhlazující
Medik8 *Balance Moisturiser – na problematickou pleť
Origins *Mega Mushrooms Gel – zklidňující na všechny typy pleti
Clinique *Clinique ID péče a aktivní složky v jednom balení (podrobná recenze)

 

6. SPF

Sluníčko nám sice dodává energii a dobrou náladu, ale také se dobře ví, že může za rychlejší stárnutí pleti. A nejen to, na pleti se díky němu (i díky věku a hormonům) mohou objevovat pigmentové skvrny. SPF je nutnost, byť ve městě asi není potřeba používat SPF 50+, alespoň nějakou sluneční ochranu do své péče zařaďte.
SPF je navíc potřeba i v případě, pokud používáte v péči kyseliny, nebo retinol. Tyhle dvě složky totiž dělají pleť citlivější na slunce a zvyšujete si riziko spálení / poškození kůže vlivem slunce a také zhoršení pigmentových skvrn. Já osobně preferuji u nás ve městě SPF 15 – 20, na horách a u moře pak SPF 30 – 50.
Moje oblíbené:
Neostrata Sheer Hydration SPF 35 – na problematickou pleť
Dermalogica *Prisma Protect SPF 30 – rozjasňující na normální až suchou pleť
Clarins *Dry Touch Face Cream SPF 50– pro extra ochranu pleti

 

Abychom si rozuměli, pořád miluju svoji sedmnácti krokovou beauty rutinu, ha ha. 🙂  Pořád si ráda dopřeji nadstandardní péči, ať už je v podobě různých speciálních sér, peelingů, spousty masek, nebo pleťových sprejů a esencí. Jen jsem celou tu kosmetickou alchymii chtěla zúžit na můj úplný základ.

Pokud vám ke štěstí (a krásné pleti) stačí obyčejné mýdlo a jeden krém, je to naprosto v pořádku. Každému vyhovuje něco jiného a každá pleť je jiná. Já své pleti ráda dopřeji a se skincare kroky nešetřím, tak jsem to pro část z vás chtěla zjednodušit, co je podle mě důležité a co můžete vynechat.

Můžete dát vědět, jestli s mými šesti kroky souhlasíte, stačí vám ještě méně, nebo vám naopak něco chybí a neobejdete se bez toho. 🙂 A taky přijímám vaše návrhy, jaké téma skincare článku si budete přát příště. Mohla bych třeba rozebrat jak vrstvit kosmetiku, proč je důležité dávat produkty na sebe ve správném pořadí. nebo se třeba pobavit víc o nějaké konkrétní složce, třeba o retinolu. 🙂 Budu se těšit!