… v naší domácnosti ve mně probudila jednak výzva obráceného adventního kalendáře, stejně jako jeden ze starších článků Krkavčí matky o tom jejím .-)
 
Dobrá, “hard-core” minimalista ze mě v nejbližší době nejspíš nebude (tedy ne dobrovolně), já se ráda obklopuji věcmi, které mi přinášejí radost a potěšení, byť nemají bezprostřední užitnou funkci… Ale občasné “čistky”, při kterých se pěkně od podlahy vytřídí to, co už doma nemá z nejrůznějších důvodů místo, ty se mi docela líbí (a to už odmala, kdy jsem podobné akce zažívala pod taktovkou své mamky :-)). 

Na druhou stranu, musím souhlasit s tím, že když už jednou člověk domů minimalismus pustí, nebude umět přestat a bude hledat stále dokola další a další věci, které jsou doma nadbytečné… Tak kdo ví, jestli nakonec i u nás neskončíme u “holodomu”… :-))
 
A ty pocity, které při tom mám (takový ten povznášející pocit, při kterém se člověku lépe dýchá) jsou prakticky totožné s těmi, které údajně zažívají minimalisté 🙂 Ne nadarmo se říká, že čím víc toho vlastníme, tím větší starosti s tím bývají spojeny…
 
Letošní advent jsem tak spojila i s “očistou” našeho domova. Třídila jsem v našich šatnících, hračkách, jídelním a kuchyňském textilu, ale rovněž ložním povlečení či osuškách a ručnících.

Část již nepoužitelných věcí skončila v kontejneru (tam třeba skončila hromada děravých ponožek, ale také staré kosmetiky, šampónů…), část u známých, většinu jsem však na několik etap odvezla do charitativního obchůdku Adry. Proč přeplňovat domácnost věcmi, které nepoužíváme, ale jsou v dobrém stavu a mohly by více posloužit jinde? 

Třídila jsem tak hodně, že se mi podařilo vyprázdnit celou jednu komodu v ložnici, velmi výrazně zredukovat obsah v té druhé s ložním prádlem a splnit tak svůj sen o změně uskladnění ručníků a osušek v horní a spodní koupelně. 

V té horní totiž díky tomu konečně došlo na plán upravit jednu z polic v nice vedle sprchového koutu, která dříve sloužila jako přebalovací pultík. Instalací otevřených skříněk se zde povedlo lépe využít prostor až ke stropu a zajistit, že budeme mít všechny ručníky s osuškami pěkně po ruce.

Jak to máte s minimalismem u vás doma? Jste spíše “křečkaři” nebo “holobyťáci”? .-)

Krásnou druhou adventní neděli

A.