Velikonoce se pomalu blíží a vy určitě přemýšlíte nad tím jak obarvit vajíčka, aby koledníkům udělala radost. Pokud nejste příznivci kupovaných barev, které jsou plné chemikálií, vyzkoušejte si letos obarvit vajíčka přírodní cestou. Poradíme vám jak na to.

Jak správně uvařit vajíčka natvrdo

Aby vajíčka nepopraskala, měla by mít pokojovou teplotu. Vajíčka vždy vkládejte do osolené vroucí vody, nezapomeňte také přidat buď lžíci octa, nebo kávovou lžičku soli. Vejce vařte 10 minut, poté je prudce zchlaďte v ledové vodě a osušte. Vajíčka k barvení musí být důkladně odmaštěná a čistá, na očištění použijte vodu se saponátem nebo ocet. Na odstranění červeného razítka použijte vodu a tekutý písek, nebo ocet.

Barvení vajíček pomocí přírodních surovin

Výsledná barva vždy závisí na zvoleném způsobu, délce barvení a na barvě skořápky. Nejlépe barvy drží na těch bílých, ale lze použít i hnědá vejce. Barvicí lázeň vytvořte z 1 litru vody a přibližně 2-3 šálků čerstvých surovin. Množství surovin se nebojte, barevná voda bude vždy o několik odstínů tmavší něž barva na vajíčku.

S jakými surovinami docílíte jaké barvy?

Žlutá – kurkuma Oranžová – oranžového zbarvení dosáhnete pomocí cibule nebo mrkve. Červená – červená řepa a slupky červené cibule Růžová, fialová – strouhaná syrová červená řepa, červené víno Zelená – špenát, kopřivy a petrželové nať vám zajistí krásně zelená vajíčka. Hnědá – cibule, černý čaj, dubová kůra Modrá – borůvky, šťáva z arónie a červené zelí, když do zelí přidáte ocet bude barva více do fialova, pokud přidáte jedlou sodu vejce budou více tyrkysová.

Barvení vajíček zastudena

Vajíčka uvařte natvrdo a nechte je vychladnout. Mezi tím si připravte barvivo, Přírodní suroviny povařte ve vodě přibližně 30 minut, poté sceďte a nechte zcela vychladnout. Přidejte pár lžic octa a promíchejte. Vložte uvařená vejce – musí být zcela potopená a nechte je v nálevu přes noc.

Barvení vajíček zatepla

Suroviny povařte 30 minut ve vodě a sceďte. Tekutinu vraťte do hrnce a přiveďte jí k varu. Přidejte pár lžic octa a vejce, které v tekutině uvařte na tvrdo cca 10minut. Vejce vyndejte a zchlaďte v ledové vodě. Pro silnější efekt barev můžete proces barvení několikrát opakovat.

Jak nejlépe vyfouknout vajíčka?

Osvědčený postup jak vyfouknout vajíčko je stále stejný, stačí z obou stran vajec vyvrtat malé dírky, do jedné začít foukat a žloutek s bílkem vyfouknut ven. Než vajíčko vyfouknete, můžete obsah vajíčka pomocí špejle rozšlehat, půjde pak lépe vyfouknout. Práci vám usnadní vyfukovačka vajec, kterou lze zakoupit přibližně za 200 Kč. Jedná se o pumpičku s jehlou, jehla se vsune do dírky ve vajíčku a pumpováním vznikne ve vajíčku přetlak a bílek se žloutkem postupně samovolně odteče. Můžete použít i injekční stříkačku s dutou jehlou. Vyfoukaná vajíčka můžete zdobit batikováním, barvit voskem a vyškrabávat, lepit motivy ubrousků, stužky, barevné provázky, zdobit laky na nehty, kreativitě se meze nekladou.

Potravinářská barviva na vajíčka

Potravinářské barvy seženete v každém supermarketu a drogerii, v prodejnách s cukrářskými surovinami i na internetu. Nejlevnější barvy na vajíčka seženete v prášku. Jedna barva stojí přibližně 10 korun. Balíček, který obsahuje čtyři základní barvy stojí do 30 korun. Tekuté barvy, kterými lze pomocí štětečku na vejce malovat seženete v duo balení za přibližně 25 Kč. Můžete je použít samostatně, nebo smíchat a vytvářet různé odstíny. Pokud chcete mít vajíčka originálně barevná, vyzkoušejte gelové barvy se zlatým, mramorovým nebo třpytivým efektem. Sada obsahuje pět barev a stojí kolem 60 Kč. Článek Barvení vajíček přírodní cestou je levné a funguje skvěle se nejdříve objevil na České návody.