Když zařizujeme svůj příbytek, naše pozornost směřuje automaticky k osvětlení a také nábytku jako celku. Co však opomíjíme a není správné, jsou doplňky. Bytové dekorace mají v interiéru nezastupitelnou roli a jejich podcenění má vliv na to, jaký pocit z jednotlivých pokojů budeme mít. Aby váš interiér ale nevypadal jako jeden velký kýč, pojďme si prozradit, jak takové doplňky vybrat, respektive jaké konkrétní mají v každé domácnosti své místo.

Styl rozhodne

Při návštěvě kamenných prodejen s nábytkem nebo brouzdáním v internetových obchodech máme pocit, že bytových dekorací je celá spousta a že si vybrat jen pár z nich nemůžete. Abyste však vaši domácnost nedostali na úroveň pomyslného kýče, vyplatí se jít cestou stylu, který se vám líbí, případně do jakého je váš domov už zařízen.

Bytoví architekti by nám dali za pravdu, když řekneme, že co styl, to svá pravidla, kterých se při zařizování interiéru držet. Industriální a dnes velmi populární styl bydlení například dbá na materiály typu kov, sklo, také beton. V minimalismu nemá místo nic, co by nebylo nutně potřebné. Anglicky styl bydlení zase miluje motiv květin, záclony a masivní, pozlacené rámy, které z výsledného interiéru dělají hotový (v tomto případě skutečně kýčovitý) luxus dle Ludvíka XVI.

Široká kategorie ve světě interiérového designu

Styl, v jakém držíte interiér nebo jaký se vám osobně líbí, může celou cestu k bytovým dekoracím pořádně usnadnit. Jak totiž při vstupu do obchodu s nábytkem nebo navštívení e-shopu s tentýž nabídkou zjistíte, doplňky jsou skutečně širokou kategorií ve světě interiérového designu. Mají sice především estetickou funkci, ale nakonec jsou také praktickým společníkem.

Pojďme si tedy zmínit několik z nich, nad kterými byste se měli rozhodně pozastavit a jaký byste si rozhodně měli vzít s sebou domů.

Obrazy na zeď vnesou do příbytku život

Pokud máte pocit, že váš interiér zeje prázdnotou, pravděpodobně za to mohou bílé, nijak netknuté a nijak nevyplněné zdi. Působí totiž příliš neosobně a člověk z nich nemá dobrý pocit. I když je můžete olepit tapetami, daleko snazší a efektivnější cestou bude pořízení obrazu na zeď, který bude odrážet to, co máte nejraději.

Například do moderních domácností patří černobílé obrazy na zeď města nebo zvířat, do ložnic se zase hodí spíše tichá a klidná příroda. Obývací pokoje nebo pracovny klidně může vyplnit abstrakce, kterou si můžete sami namalovat na nějaké lekci malování na plátno.

Koberce nejen pro zahřátí

Je sice pravdou, že velkým, celoplošným kobercům už odzvonilo, co však zůstalo stále v módě a na co byste neměli zapomínat jsou kusové koberce, které si najdou své místo například v obývacím pokoji, koupelně, také pracovně nebo u postele v ložnici.

Jak již bylo zmíněno, některé bytové doplňky plní pouze estetickou funkci, ale jiné dekorace jsou také funkčním a praktickým prvkem. A v případě kusových koberců platí druhé zmíněné. Nejen, že vypadají hezky a interiér zase designové posunou, navíc zahřejí a udělají ze sezení na zemi příjemnou činnost.

 Vázy na živé i sušené květiny

Podobným estetickým a zároveň funkčním prvkem je váza na květiny. Chybět by neměla v žádné domácnosti, a to nejen pro případ, kdyby někdo náhodou s květinou v ruce přišel jen tak pro radost. Je to zkrátka skvělá dekorace, která v posledních letech chybí na pultech obchodů, jak vykupovaná je. Dnes jsou totiž moderní hlavně baculaté, kulaté alternativy, ve kterých prakticky jakákoli květina vypadá tak nějak rozevlátě, svěže.

Vázy rozhodně nemusí sloužit jenom k tomu, že do nich vložíte živé květiny. Mohou poskytnout útočiště i sušeným dekoracím, které na rozdíl od živých neopadávají a neumřou.

Foto: Dovido.cz