Vyrážíte do Jordánska a přemýšlíte kolik vás bude co stát? Pojďme se podívat, jaké ceny můžete v Jordánsku očekávat i co ostatního se hodí vědět kolem placení, výběru a směny peněz. Připravili jsme pro vás také podrobný rozpočet týdenního putování.

Měna

Lokální měnou je Jordánský dinár se značkou JOD nebo JD. Bankovky mají hodnoty: 1,5,10,20 a 50. Jsou popsány anglicky i arabsky. Pokud jde o mince, jeden dinár má hodnotu 10 dirhamů, 100 piastrů či quishů a 1000 filů. V oběhu jsou mince v hodnotě 0,25; 0,5 a 1 dinár, a také mince v hodnotě 1; 2,5; 5 a 10 piastrů. Orientace v mincích je proto o trochu náročnější.

Placení a bankomaty

Americké dolary nebo eura není problém směnit za dináry v místní směnárně či bance. Na letišti můžete očekávat, že na výhodnější kurzy se dostanete směnou vyššího obnosu dolarů (od 400 a následně od 600 USD). Nebojte se však vyměnit rovnou více, protože následným výběrům z bankomatu se chcete pokud možno vyhnout.

Místní bankomaty si účtují vysoké částy za výběr, proto doporučujeme vybírat, co nejméněkrát. Jedná se minimálně o 4-5 dinárů za výběr nebo 4-7 % z vybírané částky. V tomto navíc není zahrnut poplatek a často nevýhodný kurz vaší banky. Všem cestovatelů proto doporučujeme kartu Revolut, která vás poplatku za výběr i nevýhodného kurzu (ze strany vaší banky).

Placení kartou a v hotovosti

Placení kartou je v Jordánsku zatím spíše vyjímečné. Počítejte s tím, že většinou ani ubytování přes Booking v 90 % případů kartou nebo převodem nezaplatíte. Vyjímkou jsou některé západní hotely a restaurace zejména ve velkých městech.

Jordánské dináry - JOD

Ceny v Jordánsku

Letenky do Jordánska

Mimo sezonu můžete sehnat letenky do Jordánska už od 500 – 700 Kč. V sezoně potom od 2000 Kč. Aktuální ceny si můžete zkontrolovat na Skyscanner.cz

Kolik stojí víza do Jordánska

Klasická víza při příletu obdržíte na letišti a stojí 40 JD. Na pozemních hraničních přechodech vízum obdržet nelze – je zapotřebí mít JordanPass.

Pokud budete opuštět Jordánsko pozemní či námořní cestou, musíte zaplatit výjezdní daň ve výši 10 JD.

Víza lze získat zdarma, pokud přiletíte do města Aqaba. Má totiž status zvláštní ekonomické zóny. Podrobnosti se dočtete na oficiálních stránkách Aqaby.

Jordan Pass

Jordan Pass nabízí výhodný balíček, který kombinuje víza a vstup na více než 40 památek. Jeho cena se odvíjí od toho, kolik dní plánujete strávit v Petře. Jordan Pass je platný pouze pokud v Jordánsku zůstanete 3 a více nocí.

Cena Jordan Passu:

 • 1 den v Petře – 70 JD
 • 2 dny v Petře – 75 JD
 • 3 dny v Petře – 80 JD

Ceny vstupného (památky a rezervace)

Vstupné patří k položkám rozpočtu, za které si v Jordánku připlatíte. Nejlepším způsobem, jak na něm ušetřit, je pořídit si JordanPass, který se vám vyplatí už jen se vstupným do Petry.

 • Vstup do menších památek, kostelů a muzeí se pohybuje od 1 do 3 JOD.
 • Vstupy do Rezervací začínají na 10 JOD.
 • Vstupné do Petry začíná na 50 JOD za jednodenní vstupné.

Kompletní a aktuální ceník najdete na oficiálních stránkách – VisitJordan.

Ceny za ubytování

Ceny dvoulůžkových pokojů začínají na 15 JOD. Jednotlivé lůžko v hostelovém pokoji pořídíte i levněji. Dejte si pozor, že v některých ubytováních nemají povlečené deky (mají tu takové chlupaté bez povlečení), proto vám velice vhod může přijít vložku do spacáku.

Pokud cestujete ve třech, dostanete se často s cenami stejně za třílůžkový pokoj jako byste dali za dvoulůžkový.

Ceny jídla

Ceny jídla závisí především na tom, kde se budete stravovat.

Nejlevnější variantou jsou stánky a pouliční občersvení. Zde seženete jídla jako falafel, shawarmu (jordánska varianta kebabu), hummus a další fast-foodová jídla. Ceny se pohybují kolem 1 – 2 JOD.

U restaurací záleží, zda je primárně turistická nebo sem chodí i místní. V těch turistických můžete čekat ceny kolem 10 JOD za jídlo. V lokálních se dostanete klidně na polovinu.

Možností je i nákup jídla v supermarketu, kde jsou ceny příznivé – o něco nižší než v ČR. Kromě velkých supermarketů ve velkých městech si ale bohužel v menších obchůdcích nepřečtete, co kolik stojí. Proto se raději ujistěte předem.  

Jak drahé je v Jordánsku půjčit auto?

Půjčení auta v Jordánsku je poměrně levné. Především jde o to, že vám ušetří mnoho času a za kratší čas toho uvidíte více, než při jiných způsobech přepravy. Nejlepší porovnání půjčoven najdete na RentalCars. Auto si půjčíte přímo na letišti. Nás vyšlo půjčení auta pohodlného pro 4 lidi na 4865 Kč na 7 dní.

Tabulka orientačních cen:

Voda (1,5 l)0,5 JOD
Mléko (1 l)1 JOD
Pivo 0,5 l (obtížně se shání) 5 – 7 JOD
Banány (1 kg) 1 JOD
Chleba (0,5 kg)0,4 JOD
Jídlo ve fastfoodu (typicky Shawarma)2 – 3 JOD
Benzín / Naftal 1 l 0,8 – 1 JOD
Ubytování (pokoj pro 2) často i se snídaní 15 – 20 JOD
Večeře v restauraci či přímo v ubytování5 – 10 JOD
Ceny v Jordánsku

Týdenní rozpočet

Pro lepší představu vám zde předkládáme podrobný rozpis výdajů naší týdenní dovolené v Jordánsku. Než se dostanete k číslům zde jsou parametry naší cesty:

 • Letěli jsme s Ryanairem od úterý do úterý.
 • Měli jsme půjčené auto na celou dobu pobytu.
 • Cesta proběhla v prosinci.
 • Na vstupech a a prohlídkách jsme nešetřili – chtěli jsme vidět všechno.
 • V rámci úspory času jsme se stravovali buď v rámci ubytování, po pouličních fastfoodech (shawarma apod) nebo jsme si koupili ovoce a jiné ze supermarketu.
 • Polovinu cesty jsme jeli 3, druhou polovinu už jen ve dvou
 • Celkem nás takový týden vyšel na 13 732 Kč na osobu
 • Ceny jsou uvedené za osobu

Tabulka

Letenky 481500
Ubytování581800
Jídlo a voda451400
Jordan Pass 852653
Ostatní vstupy631966
Půčení auta na 7 dní (5 dveřové) 782432
Benzín401248
Pojištění 13410
SIM 10312
Celkem44013732

Vstupy:

 • Main Hot Springs 15 JD
 • Kostel v Madabě 1 JD
 • Petra by Night 17 JD
 • Wadi Rum Jeep tour 30 JD

Porovnání cen dovolených v Jordánsku

Pro porovnání se můžete podívat kolik stojí týdenní dovolená v Jordánsku u cestovní kanceláře:

Další praktické tipy o dovolené v Jordánsku najdete zde:

Jordánsko od A do Z: vše, co potřebujete vědět

Jordánsko – uložte si na později a pro své kamarády:

Jordánsko a ceny - Kolik stojí dovolená na vlastní pěst?

Pomohl vám článek – Jordánsko? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

The post Ceny v Jordánsku od A do Z – Kolik stojí DIY dovolená? appeared first on Czech the World.