Cholesterol je organická látka, která se přirozeně vyskytuje v těle každého z nás a hraje klíčovou roli v řadě biologických procesů. Je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán, výrobu některých hormonů, vitamínu D a žlučových kyselin, které pomáhají trávit tuky. Ačkoli je cholesterol nezbytný pro zdravé fungování organismu, jeho vysoká hladina v krvi může představovat vážné zdravotní riziko.

Vysoká hladina cholesterolu, zejména LDL (tzv. „špatný“ cholesterol), je spojena s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou koronární srdeční nemoci, mrtvice nebo infarkt myokardu. Na druhé straně HDL cholesterol (tzv. „dobrý“ cholesterol) pomáhá odvádět cholesterol z tepen zpět do jater, kde je zpracován a odstraněn z těla, čímž chrání srdce a cévy.

Jedním z přírodních způsobů, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, je konzumace polyfenolů, které jsou obsaženy v kvalitním extra panenském olivovém oleji. Polyfenoly jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit tělesné buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a zároveň mají protizánětlivé účinky. Kromě toho bylo prokázáno, že polyfenoly příznivě ovlivňují lipidový profil tím, že snižují hladinu LDL cholesterolu a zvyšují hladinu HDL cholesterolu.

Extra panenský olivový olej, který je bohatý na tyto polyfenoly, je nedílnou součástí středomořské diety. Středomořská dieta je známá svým pozitivním vlivem na zdraví srdce a dlouhověkost. Zahrnuje vysoký příjem ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin, ořechů, semen, a samozřejmě, olivového oleje, při omezeném příjmu červeného masa a zvýšeném příjmu ryb a mořských plodů.

Kromě snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění má konzumace kvalitního olivového oleje také další zdravotní přínosy. Je spojována s prevencí některých neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova nemoc, díky vysokému obsahu polyfenolů, které mají neuroprotektivní účinky. Také pomáhá snižovat riziko vzniku typu 2 diabetes mellitus a může mít příznivý vliv na prevenci některých typů rakoviny.

Závěrem, pravidelná konzumace kvalitního extra panenského olivového oleje může být jedním z klíčů k udržení dobrého zdraví a prevenci řady chronických onemocnění. Jako součást vyvážené stravy a zdravého životního stylu může olivový olej pomoci snížit hladinu „špatného“ cholesterolu a zároveň poskytovat další zdravotní výhody, které podporují celkovou pohodu.