Hektický týden, plno práce a starostí a vy najednou zjistíte, že vám došel prací prostředek. Nemáte čas nebo možnost zajít do obchodu, ale várka prádla už nepočká. Co s tím? Naštěstí můžete v nejtíživějších situacích prací prostředek nahradit. Čím konkrétně si ukážeme v dnešním článku. 

Co vyzkoušet, když vám dojde prací prostředek

Vypláchněte lahev či krabici po pracím prostředku

Jako první se pokuste spotřebovat veškerý produkt, který ještě doma máte. Nalijte proto do lahve či krabice od pracího prostředku teplou vodu a pořádně zatřeste. Pak všechno nalijte do bubnu pračky. Budete tam mít dostatek prostředku na vyprání jedné středně velké várky prádla

Jedlá soda nebo borax

Jestliže si nejste moc jistí tím, že naředěné zbytky pracího prostředku vaše prádlo vyperou pořádně, přidejte do pračky půl hrnku jedlé sody či boraxu. Zvýšíte jimi účinnost pracího prostředku a vaše prádlo tak bude perfektně čisté. Ať už zvolíte sodu nebo borax, oba sypte přímo do bubnu pračky jako první, tedy předtím, než tam vložíte prádlo a prací prostředek.  A pokud už nemáte žádný prací prostředek, jeden hrnek jedlé sody nebo boraxu se o vaše prádlo také postará. Při použití těchto látek se ujistěte, že jste nastavili prací cyklus s nejvyšší možnou teplotou, která prané oblečení nezničí. Teplá voda udělá sodu/ borax účinnější. 

Bělidlo na bázi kyslíku

Poslední možností je prádlo vyprat v bělidle na bázi kyslíku. Použijte ho maximálně půl hrnku a dejte ho jako první přímo do bubnu pračky.

Produkty, které na praní v pračce nikdy nepoužívejte

Prostředek do myčky

Kapsle do myčky obsahují mnohem silnější chemikálie než prací prostředky. A ty vám oblečení poškodí, nebo úplně zničí. Navíc se v látce mohou zachytit a později dráždit kůži toho, kdo je bude nosit. 

Šampón, koupelová pěna, tělové mýdlo či prostředek na mytí nádobí v ruce

Všechny zmíněné produkty hodně pění. A to by v pračce způsobilo problémy. Buď by se bubliny při oplachu vůbec nedostaly z oblečení, nebo hůře, vytvořilo by se tolik bublin, že by přetekly a poškodily samotnou pračku.

Čpavek nebo čistící prostředky do domácnosti

Čpavek nebo produkty, který si mají poradit s odolnými skvrnami na nábytku, jsou moc silné. Téměř jistě by oblečení poškodily. Některé tyto prostředky také mohou být hodně pěnivé, což, jak už bylo řečeno, způsobuje problémy především pračce. Článek Co použít jako nouzovou alternativu, když vám dojde prací prášek se nejdříve objevil na České návody.